Pink Floyd

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.143
Поени од реакции
8.244
По многу разноразни комбинации оформени се негде 1965-1966 година од еден од најголемите непризнаени генијалци во музиката Сид Барет со Nick Mason, Richard Wright и Roger Waters. Постојат повеќе верзии како дошло до тоа име но најзастапена е онаа дека името е земено од некои двајца познати блузери во тоа време.
Барет музиката ја создавал врз база на асиметрични, неритмични тонови со за тогаш чудна и нетипична акустика. Подоцна тој жанр ќе биде класифициран како психоделичен рок. Со групата тој останува до 68-69 година по што ја напушта/е сменет од самата група заради посериозни психолошки проблеми, кои според чаршиските муабети варираат од прекумерно користење на ЛСД до шизофренија.
На негово место доаѓа David Gilmour кој до тогаш бил асистент и потпомагач на групата. Вистинскиот подем го доживувват во 70-тите особено со албумот The Dark Side of the Moon коешто е современо ремек дело во музиката. Самиот албум го прикажува животниот циклус почнувајќи со темата Breathe како прва функција на раѓањето. Целиот албум е една симфонија и нема класичен крај на песните туку само преокрет што е карактеристично за нив.
Wish you were here е албум целосно посветен на Барет. Shine on you crazy diamond во самиот наслов ја доловува лудоста и брилијантноста на Барет. Иронично за време на снимањето на оваа композиција самиот Барет видно изменет влегува во студио ја зема гитарата сакајќи да свири. Wish you were here е вонвременска композиција.
And did you exchange a walk on part in the war for a lead role in a cage? Тука претпоставувам е прикажано наводното заминување на Барет во Виетнам. Lead role in a cage е нивното доживување на самата група како лидер во еден затворен кафез полн со ограничувања.
После овој албум главната музика ја прави Waters. Овој период е познат по повеќе експерименти потврд звук при што не е исклучено влијанието на панкот.
По The Final Cut, Waters поради несогласувања ја напушта грпата и следните два албума The Momentary Lapse of Reason и The Division Bell се правени под влијание на Gilmour.
На Live Aid 2005 Waters за прв пат после 22 години им се приклучува на сцената. 2006 е карактеристична по смртта на основачот Сид Барет кој живееше во изолција долги години.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.164
Поени од реакции
687
Remember when you were young, you shone like the sun...
....shine on you crazy diamond!

Кога ги гледав на Лајв 8, не дишев 15-тина минути. Генијалци!
Comfortably Numb (верзијата во живо од Пулс концертите, со најдоброто гитарско соло на сите времиња), When the tigers broke free, Brain damage... фантастична музика.

Слика која го краси мојот ѕид :)
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Легенди во историјата и една од најдобрите групи ЕВЕР!

Шо друго да кажам кога се` е веќе кажано....
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
...моментално гледам концерт на Скај Нет:pipi:
Аххх...генијалци се:cuc:
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Баш прееска ја слушав Have a Cigar...
Loodilo...
 

ForFokSake

The Only Thing To Fear Is Running Out Of BEER !
Член од
26 јануари 2007
Мислења
429
Поени од реакции
0
многу поштовање до Пинк Флојд.Легендарен бенд.Револуција.и тн.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.527
Поени од реакции
245
The dark side of the moon e edna od najupotrebenite frazi ever.
Pink Floyd se legendaren bend so golem impakt na svetskite slucuvanja i razmisluvanja. The Wall e eden od najprodadenite i najkopiranite albumi u cel svet.
Pesni koi me vlecat najmnogu se: Confortambly numb, Another brick in the wall, Money, Wish you were here i red drugi. :)

Super tema.
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
236
hey teacher leave that kids alone, zakon bea se nema sto
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.554
Поени од реакции
29
Не не.. овие не се луѓе... Имет некоја вселенска крв! Веќе година дена сум опседната со Shine on you crazy diamond и Have a cigar, а Wish you were here ја имам испишано на сите можни учебници (не само мои, и туѓи, шо резултират со настрадување хихи)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
10.731
Поени од реакции
140
Омилен албум: А Momentary Lapse of Reason

има ненормално добра атмосфера, ко да сум у друг свет додека го слушам.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
72
omileni mi se.legendi na rok muzikata. go definirat progressive rock so psychedelic elementi.piper at the gates of dawn pravi revolucija u rok muzikata. strasni pesni kako interstelar overdrive, astronime domine me otkacuvat do ludilo.koga go slusam ummagumma albumot me totalno skrenuva od pamet, takvi dobri psych ludorii retko mozat da se cujat na drugo mesto.nakveke mi se svigat dark side of the moon , the wall1,2, wish you were here...zverovi
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.132
Поени од реакции
273
Division Bell....
wish u were here...
what do u want from me...
poles apart...
superishka
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Ax porasnav so plocite na tate od pink Floyd i kompanija.
Taa muzika vo srce mi e vlezena, a za koncertite pa muabet ne se pravi. Ne znam grupa sto podobri spektakli pravi od niv
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
10.731
Поени од реакции
140
(ради освежување на темава)

хуху колку го поштувам како музичар. Комплетен музичар.

 

inquisitor

ИДИОТ
Член од
22 март 2007
Мислења
833
Поени од реакции
3
ги обожавам, иако мора да прзнам дека не се секојдневна музика... музиката им е работена со љубов и многу вложен труд, останаа на врвот, затоа што и го заслужија тоа... омилен албум ми е Wиsh You Were Here...
 
На врв Bottom