Pinarello vs. Bianchi

Член од
21 март 2017
Мислења
121
Поени од реакции
76
Што мислите дали Bianchi може да се споредува со екста велосипедите Pinarelo, ваши мислења, искуства... општа дискусија ајде повелете :D
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.419
Поени од реакции
1.920
Пинарело и Колнаго се повеќе престиж отколку отскокнување на квалитет. Бјанки не е ништо полош од нив. Впрочем и цената кажува многу... :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.312
Имаш Пинарело од 1500 евра, имаш Бјанки од 15000 евра.
И двете фирми немаат репутација за најдобро во соодносот квалитет-цена.
Мислам квалитет има, ама се солени побаеги.
Единствено е разликата што Бјанки има и почетни ефтини модели, а Пинарело не се замара со такви.
Од друга страна Scott, Cannodale, TrekSpecialized, Canyon итн, итн.

Мој предлог Canyon, Швабите станаа топ фирма за 10тина години. S-Works прават исто јаки асфалтари последните години, иако специјалност им се MTB.
За парите со Dogma 65.2 или Rocx или Oltre од Вјанки што им е ентру модел во појакиот сегмент ќе земеш терминатор од други брендови.

На крајот се сведува колку возиш, во групата каде што вртам понекогаш асфалт ликот што извозен лани над 30 илјади км. ги помина добри 5-6 со винтиџ железо.
 
На врв Bottom