Photoshop под Линукс!

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
Ќе ви напишам еден краток туториал за тоа како да го возите Фотошопот 7.0 на Линукс. Најтвродокорните Линуксаши секогаш се жалеа дека единствениот недостаток Линукс што го има е што нема приспособена Adobe Linux верзија.

Одиме од почеток, најпрвин ви треба:

:arrow: Инсталиран Photoshop 7.0 во Windows.
:arrow: Инсталиран Wine во Линукс.

Следен чекор, влезете во "лажниот" C диск кој го направивте со инсталацијата на Wine.
Би требало да изгледа вака /home/Andronik/c/ овде одете во Program Files и прекопирајте ги сите Фотошоп фајлови во тој директориу, нормално ги префрлате од Windows партицијата.

Сега отворете го вашиот омилен текст едитор, и отворете го фајлот system.reg кој се наоѓа во Wine директориумот. По дефаулт, Wine се инсталира во /home/Andronik/.wine/.
На самиот крај од тој фајл допишете го следниов код:
Код:
[Software\\Adobe\\Photoshop\\7.0] 
"ApplicationPath"="C:\\Program Files\\Photoshop 7.0\\" 
"FreeBeforeSlopAdjust"=dword:0f842000 
"FreeSpace"=dword:06effe7e 
"PluginPath"="C:\\Program Files\\Photoshop 7.0\\Plug-Ins\\" 

[Software\\Adobe\\Photoshop\\7.0\\Registration] 
"COMPANY"="Име на компанија" 
"NAME"="Вашето име" 
"SERIAL"="Серискиот број" 

[Software\\Adobe\\Photoshop\\ApplicationPath] 
@="C:\\Program Files\\Photoshop 7.0\\"
Нормално на ова треба да ги впишете...
Код:
"COMPANY"="Име на компанија" 
"NAME"="Вашето име" 
"SERIAL"="Серискиот број"
Точните информации кои ги добивте со кракот..овај со оригиналното инсталационо цеде на Фотошоп! :P

Е сега, отворите ја конзолата и одите во вашиот лажен диск C, во директориумот на Фотошоп, на пример:
/home/Andronik/c/program files/photoshop 7.0/ И напишете:
Код:
wine Photoshop.exe
И доколку направивте се како што ви објаснав, би требало да го видите ова што го гледам јас...


Ова е САМО за Фотошоп верзија 7.0, за другите верзии треба да ги едитирате информациите кои ги внесовте во system.reg така што ќе одговараат за инсталираната верзија на Фотошоп, а тоа може да го најдете во Windows регистарот под HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Adobe\Photoshop\

Опен сорсери, шо викате?
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Адобе спрема Photoshop за линукс, набрзо ќе искочи :D Во подготовка се и некои други нивни програми.
Знаев дека може да се прилагоди, но не знаев како. Фала за информациите Андроник.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.545
Поени од реакции
7.251
Не знаев дека е во подготовка Адобе за Линукс! :oops:
Се надевам информацииве ќе ви бидат од корист.
 
Член од
24 јули 2005
Мислења
63
Поени од реакции
1
Moze veke da ste informirani, ama jas pak da si kazam :) Macromedia bile kupeni od... Adobe
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
hellmind напиша:
Moze veke da ste informirani, ama jas pak da si kazam :) Macromedia bile kupeni od... Adobe
Слушнав веќе. Штета, но донекаде и добро. Сега програмите на макромедија ќе бидат поефтини :D

 
Член од
24 јули 2005
Мислења
63
Поени од реакции
1
Za mene site programi imaat ista cena, osven nekoi kako Photoshop koi se bezceneti :wink:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
А зошто не го користите Gimp?
Не е провокативно прашање, само ме интересира.
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
humanoid напиша:
Слушнав веќе. Штета, но донекаде и добро. Сега програмите на макромедија ќе бидат поефтини :D
More da ne ispadne rabotava Adobe da ja zatvorat Macromedia, samo da gi zemat nivnite tehnologii i da gi implementiraat vo nivnite proizvodi. Dobar primer za ova e 3DFX i nVidia. Dali ovaa verzija na Dreamwear e posledna verzija :? :?:
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
vardarce напиша:
More da ne ispadne rabotava Adobe da ja zatvorat Macromedia, samo da gi zemat nivnite tehnologii i da gi implementiraat vo nivnite proizvodi. Dobar primer za ova e 3DFX i nVidia. Dali ovaa verzija na Dreamwear e posledna verzija :? :?:
Абе рекоа дека Макромедиа ќе останела, замо што ќе била во сопственост на Адобе. И јас сум заговорник на тоа. Зошто јас лично не го сакам Adobe Illustrator, вљубен сум во Macromedia Freehand :D
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Vidi nisto ne se znae, jas sepak mislam deka Adobe ke ja zatvori Macromedia ako oni vikaat deka nema da bide taka. Inaku ovaa SLI tehnologija deneska sto pocna da ja koristi nVidia e od 3DFX i Voodoo grafickite.
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
Андроник ај малце помош за инсталација на WINE

Сум слушнал за овој емулатор. ај ако сакаш детално објасни ја инсталацијата.. ама преку WGET и даунлоад линк ... бидејќи ја немам во основните пакети :)
 
Член од
15 февруари 2005
Мислења
69
Поени од реакции
2
Дајте бе луѓе нека закачи некој каде да се кликне за да се инсталира Photoshop. :? МОже ли? :P
 
Член од
18 февруари 2005
Мислења
95
Поени од реакции
1
Photoshop 7 со Wine по Linux, бљак! Пробај посложени операции да прависх отвори слика со висока резолуција и пробај да ја обработуваш. Мери го вемето на штоперица и потоа истото направи го по Windows. Поборник сум за Linux и за се што е отворен код, и за Wine-от знам уште 1999год. во тогашно време можеше само Solitaire да се игра. Јас пробав да подигнам Delphi 8 мерев со штоперица покрај хрпа грешки се стартуваше. Истотото тоа го направив и со Kylix 3(Borland-ова Delphi за под Linux) и увидев во стартување 1мин. разлика.No Comment.
Сега може да се одповикуваат само програми што во себе содржат системските DLL-ови, но пробајте да подигнете порграма со подршка на .NET Frameworks нема да успеете. А како информација скоро 40% програми што се излезени во 2005 се со подршка на .NET Frameworks.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
spooky напиша:
А зошто не го користите Gimp?
Не е провокативно прашање, само ме интересира.

Бидејќи не можеш да си играш хакер после :)


Навистина, која е поентава да имаш бесплатен оперативен систем и на него да инсталираш комерцијален софтвер (во вредност од 500 $)?
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
najdorba zamena za Photoshop 7.0 ili 8.0 e Pixel32 koj raboti i pod Linux i Windows i MacOSX, interfejsot e isti ko Photoshop, dobro normalno ima razliki- IMETO :))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom