Persons Unknown

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Денес еден другар ми кажа за серијава (нова е, само 11 епизоди има до сега). Само што ја гледав првата и изгледа ЗАКОН!!!!! Морате да го пробате ;)

Се работи за група киднапирани луѓе кои се однесени на едно запустено место (никој од нив незнае каде се наоѓаат и кој и зошто ги однел таму) и се обидуваат да најдат излез и да откријат како и зошто завршиле таму.... Вака по описов може не звучи многу интересно, туку на нешто веќе видено, ама мислам дека вреди да се види серијава ;)

ЕДИТ: не ми се верува што напишав... Филмот се вика Persons Unknown, незнам од кај го извадив Destination... Има шанси некој модератор да го корегира насловот?
 

Comic

Syntarginaris
Член од
14 април 2010
Мислења
430
Поени од реакции
32
мене ми звучи на бледа копија на серијата LOST.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
мене ми звучи на бледа копија на серијата LOST.
Како може добра и интересна серија да биде бледа копија на некоја лоша серија? :baeh:

Гледај го филмот па после кажи... Ја лично мислам дека нема врска со Лост, и дека е 10 класи подобра од него... Барем не е се фантазија и не се базира се на духови и острови што патуваат низ времето или незнам си што се не...
 
T

Tetro

Гостин
на ова се мисли?

http://www.imdb.com/title/tt1333050/

рано е за давање било какви коментари, додека се на првата сезона
Season 1, Episode 3: The Way Through
Original Air Date—21 June 2010

и после ова, ништо :toe:

ако снимаат, ќе гледаме. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.099
Поени од реакции
5.741
Како може добра и интересна серија да биде бледа копија на некоја лоша серија? :baeh:

Гледај го филмот па после кажи... Ја лично мислам дека нема врска со Лост, и дека е 10 класи подобра од него... Барем не е се фантазија и не се базира се на духови и острови што патуваат низ времето или незнам си што се не...
Мал совет. Голем процент од членовите на форумов ја сметаат Lost за најдобра серија на сите времиња (me included). Фактот што темата за Lost има 5.538 постови и 177.970 прегледи го потврдува тоа. Затоа подобро внимавај што збориш за (против) неа, а особено не се потребни испади од типот дека таа твојата серија е 10 класи подобра од Lost. Have a nice day :smir:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Мал совет. Голем процент од членовите на форумов ја сметаат Lost за најдобра серија на сите времиња (me included). Фактот што темата за Lost има 5.538 постови и 177.970 прегледи го потврдува тоа. Затоа подобро внимавај што збориш за (против) неа, а особено не се потребни испади од типот дека таа твојата серија е 10 класи подобра од Lost. Have a nice day :smir:
Не го мислев тоа озбилно, затоа и го употребив то смајли... Тоа ти е ствара на вкус, али у секој случај затоа објаснив дека пред се, предност на оваа серија во однос на Лост е што се базира на логика и реалност, а не на духови и разни си фантазии... Тоа ти е веќе објективен факт, и според мене, предност...
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Како може добра и интересна серија да биде бледа копија на некоја лоша серија? :baeh:

Гледај го филмот па после кажи... Ја лично мислам дека нема врска со Лост, и дека е 10 класи подобра од него... Барем не е се фантазија и не се базира се на духови и острови што патуваат низ времето или незнам си што се не...

Ауу а ти демек лост цела си ја изглеал па сеа тука продаваш муда за бубрези... ај бе олади, ако не ти се свиѓа лост као концепт не мораш да ја напаѓаш. Серијата беше една од најдобрите што некогаш се прикажувала.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
О бог да чува, кој ја напаѓа, реков дека според мене ова е далеку подобра серија отколку Lost. Едино што искоментирав за Лост е дека серијата се базира на фантазија, а не на логика или рационалност (што е точно), така да не само одма напаѓај зашто сум рекол нешто негативно за неа. Ако ти не се согласуваш, тоа си е твое мислење, не мора одма да правиш конфликти како сум смеел нешто да прокоментирам против Лост пфффф
И ДА, ја иам изглеано цела серија, на почетокот ми беше многу интересна ама од 5та ли 6та сезона веќе незнам која беше искрено филмот ми отиде у крајност и изгуби смисла...
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ок. Серијата Person Unknown е доста добра. Ми се допаѓа тоа што дејствијата и мистериите се одвиваат брзо, имадоста интересна приказна и напната атмосфера.

Што се однесува до споредбата со Лост тука нема логика да се споредуваат бидејќи немаат допирни точки. Единствено што имаат заедничко е што не се од епизоден карактер и што се придвижени од мистерија. Но такво е секое второ шоу што испаѓа во последно време.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Добро почна серијава, до кај 6-7 епизода беше одлична. Последниве епизоди некако падна. Се испомешаа. Ај ваљда ќе се вратат во колосек.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.504
Поени од реакции
33.662
:pos2:


Edit: секое извинение до серијата, ама не заслужува коментар авторот..
ЛОСТ, 6 сезони и 6 години, ми споредува со one hit wonder-че, како што беше пример рецимо, FlashForward, т.е не споредува, величи над истата базирано на повеќе логика и смисла имала..
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Слабо серијава, клише да не речам. Имаше една серија The Prisoner со слична тематика, ја прекинав после 2-3 епизоди, а вкупно беа 5-6, а и оваа е исто досадна, ама ќе ја изгледам цела сезона, плус утре е финалето 12+13 епизода. Изгледа само оваа сезона ќе биде, како што беше случајот со Harper's Island.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Па не е лоша серијата, ама дефинитивно не може да се споредува со LOST, посебно не со првите две-три сезони кога серијата растураше. И како што кажа kiksuperman утре ќе биде финалето на сезоната (веројатно и последна епизода од серијата).
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Не ја следам серијава, ама колку што знам 11-та епизода ја има само он-лајн на сајтот на NBC (и тоа е достапно само за во САД) и не знам дали ќе се протне (или се протнала веќе) низ торенти, проверете.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Не ја следам серијава, ама колку што знам 11-та епизода ја има само он-лајн на сајтот на NBC (и тоа е достапно само за во САД) и не знам дали ќе се протне (или се протнала веќе) низ торенти, проверете.
Веќе се протнала, бар јас ја симнав пред една недела ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom