Penny Dreadful

Член од
26 август 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
2.258
http://www.imdb.com/title/tt2628232/

Како што гледам не е отворена тема за серијава, а откако ја изгледав првата епизода мора да ја спомнам овде на форумов.

На кратко:

Станува збор за драма/хорор/трилер серија која се одвива во викторијанскиот Лондон, односно Лондон во 19-иот век, кога прераснува во најголем светски центар. Самиот жанр на серијата дообјаснет со периодот во кој се одвива може да ни најави мрачна атмосфера, што и всушност се случува.

Е сега околу ликовите. Кој друг ако не најстрашните најпознати ликови од литературата, доктор Виктор Франкенштајн и неговото чудовиште, Дориан Греј и неговата слика, и секако најверојатно главната фаца во серијата, Дракула (како и неколку други, досега овие се спомнуваат). Ставете ги овие фрикови во голем град, со мрачна атмосфера, многу крв, мини срцеви напади и психопати, ја добивате Пени Дредфул.

Кастингот го сочинуваат, Тимоти Далтон како сер Малколм, Ева Грин како Ванеса Ајвс, Џош Хартнет како Итан Чендлер, досега лик што ми остави највеќе впечаток е доктор Франкенштајн глумен од Хари Тредавеј (?), и неколку други, досега овие се спомнуваат.

Она што ми фати око кај серијата е тоа што глумата е ептен добра, сите се на ниво и ги нема оние чизи елементи како што ги имаше во Дракула (оној со Џонатан Рис Мејерс) или American Horror Story, кој ги има гледано ќе знае за што зборувам откако ќе ја погледне првата епизода. Се осеќа квалитетот на серијава споредена со нив, барем од она што можев да го фатам од првата епизода.

Натаму незнам како ќе се одвива приказната ама мислам дека станува збор за квалитетно дело, така да доколку можете, особено љубителите на вакви серии, пробајте ја, нема да зажалите. Очекувам фидбек подолу од импресиите за серијата.

П.С.
Прва тема за серија на форумов од мене, така да бидете понежни :pipi:
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Излезена е прва епизода?

Оти јас мислев некаде мај дека ќе излези.........ми ја има фатено око и ја чекам бидејќи ми недостасува вакво нешто во гледањево :)
 
H

HoT IcE

Гостин
11ти мај е прва епизода. Значи не си ја гледал. Лажеш курво!:cautious:
Иначе и јас ја очекувам серијава со нетрпение, ќе гази, осеќам.
 
Член од
26 август 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
2.258
Излезена е прва епизода?

Оти јас мислев некаде мај дека ќе излези.........ми ја има фатено око и ја чекам бидејќи ми недостасува вакво нешто во гледањево :)
Да излезена е, само што квалитет на снимката е дискутабилен. Најдобро да си почекаш за солидна снимка со превод на англиски пошто англичаните и нивниот акцент :eek:.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Сега прогуглав, ја има на уба снимка ито :confused:

Нз како ми пролетала досега.
 
Член од
26 август 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
2.258
Доколку сакате линкови за онлајн гледање пишете ми во инбокс, ќе ви пратам. Снимката е ок, се гледа што се случува меѓутоа не е квалитетна.
 
H

HoT IcE

Гостин
Зашто мене на episodecalendar ми покажуе 11ти Мај, хм?
God damn it.
:mad:
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
До сеа немам гледано серија со оваков сјебан жанр, дефинитвно ќе и дадам шанса.
 
Член од
26 август 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
2.258
Еве трејлер, со што го завршувам моето претставување на серијата. It's up to you guys.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Јас колку шо знам на 11ти мај е премиерата...ова ваљда епизодава е leached (како да го преведе човек чудово кај нас...), секаде пишува дека на 11ти мај е премиера.
 
Член од
26 август 2009
Мислења
1.880
Поени од реакции
2.258
Официјално на 11ти мај, неофицијално уште од вчера. Пиратеријата е интересна работа, додуша ваљда куќата ја пуштила пред време да собере гледачи и да ја рекламира.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
11ти мај премиера, ништо пред тоа. Лаже овој.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
11ти мај премиера, ништо пред тоа. Лаже овој.
Има торент итоа уба верзија, го симнав јас, вечер ќе ја гледам. Има и превод енглески за истата :)

Последниот коментар од Drain веројатно кажува се како што треба.
 

The One

Оној шо ќутит а све знајт
Член од
16 март 2008
Мислења
189
Поени од реакции
39
Јас ја гледав вчера primewire.ag е сајтот, ако не ви пречат попапс додеак да старта филмот. Кристална снимка бтв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom