Peaky Blinders

  • Креатор на темата Torchyrus
  • Време на започнување
Член од
21 јануари 2020
Мислења
34
Поени од реакции
5
Дали новата сезона е целосно излезена на Би-Би-Си или ќе излага епизода по епизода ?
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.203
Поени од реакции
49.951
Нејќам да ја водат сезонава и финалето на серијава помеѓу директен дуел на Мајкл и Томас ради Поли.
Стивен Најт гарант имал други идеи што и како со улогата на Поли и смртта на Хелен дојде неочекувано и неплански. Нека остане оваа закачка само на првава епизода, иако и од претходно се замерени овие двајца.

Верувам дека ќе има пресврти и понатаму, верувам дека ќе се вратат и комунистите и нацистите. Треба да се појави и Хитлер.

Очекувам Мајкл да заврши за епизода-две, Џина да добие повеќе на внимание (да се искористи популарноста на Ања-Тејлор), приказната да се пренесе во Америка и... не знам како ќе решат што со Освалд а и што би барал Хитлер у приказнава.
Томас на крајот од 5тата сезона рече може го сретнав човекот што не можам да го победам, мислејќи на Освалд нели, па ништо чудно тој чаптер така и да остане.

Само немој сценарио каде Мајкл е конечниот победник, те молам.
За смртта на Томас сум спремен уште од 2-3та сезона.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.203
Поени од реакции
49.951
Не знам што да кажам за серијава.
Од прејака акција у првите 3-4 сезони каде Пики Блајндерс беа улична банда и имаше епски моменти и тепачки, ја префрлија на спора политичка драма каде ние како гледачи апсолутно ништо не видовме.

Приказнава требаше да заврши кога го убија Лука Чангрета, тука акцијата кулминираше и од тогаш навака Томас стана политичар и серијата изгуби на динамика и акција. Исфорсирана сезоната со Освалд Мозли кога не знаеја како да ја финишираат и ја оставија така отворена. За во следнава, 6та, да ги глеаме нив како вишок ликови. Зборам за Мозли, Џина и Мајкл. Никаков фактор и никаков битен дел од приказната. Иако последниве 10 минути од S6EP6 видовме дека имаа и они своја перфидна игра, мада тоа беше јасно и отворено уште од самиот старт. Добар пресврт морам да признаам. Ама и ме нервира пошто остава простор за продолжување на приказната. Мајкл заврши, Алфи Соломонс моментално е победникот ама остана отворено прашањето што е со Освалд Мозли и Џина, да не заборавиме на отворената закана од Мозли кон Томас како и пресвртот со докторот што го видовме на крај.

Смртта на Хелен МекРори секако ги пресече малце ама не верувам дека и она би имала некоја забележителна улога во последнава 6та сезона. Поли беше на маргините и во претпоследната сезона. Чим Артур беше тотално вишок лик сезонава, што останува за Поли. Иако, рака на срце Поли во целокупниот приказ на серијава имаше побитна улога од Артур кој беше јак само за бесни сцени и тепачки. Фин го немаше 4 епизоди од последнава сезона.
Скроз некако ги лимитираа оние ликови кои беа споредни а сепак присутни, Џони Догс, Чарли Стронг, Крли, Џеремаја, син му и тн. Приказната ептен се централизираше на Томас, повеќе време се посветува на тие спори сцени, влезови, песни, интра, муабети отколку на прикаската. Ме замара малце таа темна и магловита атмосфера каде ништо не се гледа. Сфаќам дека е скап сиџиај-от ама ме боли кур нивен проблем е тоа.

Најавен е филм, не знам, ова иде на штанцање на пари само и ништо друго, ќе упропастат све ако продолжат да снимаат Пики Блајндерс и понатаму. А апла се гледа дека оставаат простор. На страна ова погоре што го спомнав, како интересен момент се наметнува и братскиот дуел измеѓу Чарли и Дјук. Кај малиот јасно се виде љубомората кога Томас му шепкаше нешто на Дјук во сцената каде се збогуваше со сите.
Се надевам Артур не избрза со стигнувањето на Томи и на време стигна веста дека Томас Шелби ќе умре само кога Томас Шелби ќе одлучи така.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.428
Поени од реакции
5.379
Не знам што да кажам за серијава.
Од прејака акција у првите 3-4 сезони каде Пики Блајндерс беа улична банда и имаше епски моменти и тепачки, ја префрлија на спора политичка драма каде ние како гледачи апсолутно ништо не видовме.

Приказнава требаше да заврши кога го убија Лука Чангрета, тука акцијата кулминираше и од тогаш навака Томас стана политичар и серијата изгуби на динамика и акција. Исфорсирана сезоната со Освалд Мозли кога не знаеја како да ја финишираат и ја оставија така отворена. За во следнава, 6та, да ги глеаме нив како вишок ликови. Зборам за Мозли, Џина и Мајкл. Никаков фактор и никаков битен дел од приказната. Иако последниве 10 минути од S6EP6 видовме дека имаа и они своја перфидна игра, мада тоа беше јасно и отворено уште од самиот старт. Добар пресврт морам да признаам. Ама и ме нервира пошто остава простор за продолжување на приказната. Мајкл заврши, Алфи Соломонс моментално е победникот ама остана отворено прашањето што е со Освалд Мозли и Џина, да не заборавиме на отворената закана од Мозли кон Томас како и пресвртот со докторот што го видовме на крај.

Смртта на Хелен МекРори секако ги пресече малце ама не верувам дека и она би имала некоја забележителна улога во последнава 6та сезона. Поли беше на маргините и во претпоследната сезона. Чим Артур беше тотално вишок лик сезонава, што останува за Поли. Иако, рака на срце Поли во целокупниот приказ на серијава имаше побитна улога од Артур кој беше јак само за бесни сцени и тепачки. Фин го немаше 4 епизоди од последнава сезона.
Скроз некако ги лимитираа оние ликови кои беа споредни а сепак присутни, Џони Догс, Чарли Стронг, Крли, Џеремаја, син му и тн. Приказната ептен се централизираше на Томас, повеќе време се посветува на тие спори сцени, влезови, песни, интра, муабети отколку на прикаската. Ме замара малце таа темна и магловита атмосфера каде ништо не се гледа. Сфаќам дека е скап сиџиај-от ама ме боли кур нивен проблем е тоа.

Најавен е филм, не знам, ова иде на штанцање на пари само и ништо друго, ќе упропастат све ако продолжат да снимаат Пики Блајндерс и понатаму. А апла се гледа дека оставаат простор. На страна ова погоре што го спомнав, како интересен момент се наметнува и братскиот дуел измеѓу Чарли и Дјук. Кај малиот јасно се виде љубомората кога Томас му шепкаше нешто на Дјук во сцената каде се збогуваше со сите.
Се надевам Артур не избрза со стигнувањето на Томи и на време стигна веста дека Томас Шелби ќе умре само кога Томас Шелби ќе одлучи така.
Проблемот е што последните сезони не беше ни политичка драма. Серијата можеше да оди во 2 насоки, или бизнисот да се легализира и да го гледаме Томи во парламентот и како се справува со загубите од крахот на берзата или да го шири криминалот додека некој посилен не го убие. Тие направија некој микс кој не функционираше пример од една страна Томи брка висока политика со Черчил и Мозли а тепаат судија да наместат меч. Од кога стана премногу популарна серијата скроз се изгубија посебно со долгите кадри како одат со ганстерска музика во позадина, во цела сезона имаше приказна колку во 2 епизоди во првите сезони.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.049
Поени од реакции
5.785
Катастрофа од последна сезона. Без идеја, без тема, све се врти во круг. Тотално ме разочараа и ми го уништија впечатокот за одлична серија што го имав на почетокот.
Со еден збор, штета...

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
21 април 2008
Мислења
236
Поени од реакции
103
Јас мислам дека најверојатно ке има спин оф со двајцата синови на Том освен филмот кој е веке најавен.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.488
Поени од реакции
32.713
Мамето им ебаа со жените, курвите сакат се они да водат особено таа на Артур.

Првите 3 сезони газење, четвртата добра беше можда можеа на 2 сезони да ја развлечат, италијанската мафија е неисцрпна тема.

Петата дно допре у првите 2 епизоди, политика и драма. Тешки повраќаници. Се надевам овие Били бојс ќе направат некоја тензија. Овој Мајкл уште кога го најде Томи и дојде да се вртка околу фирмата во втора сезона знаев дека е единствен шо ќе му текне будалаштина да му се спротистави.

Ај уште 10 епизоди имам да догледам до крај сепак, да не зборувам пред време. Штета за Џон, омилен лик ми беше.

Прочитав некаде дека ќе заврши недоречено али ајде ќе догледам, преку кур веќе од вакви серии би направил кривично да се одговара за вакви ствари.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom