PayPal (официјална тема)

Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Nemojte da se lazhite so TW. Zakluchuvaat akaunti bez pricina i vi gi zemaat parite.
Јас една година користам Wise (примање, пазарување, вадење на банкомати), не верувам дека туку така ќе блокираат, и пред се имаат многу добар customer support.
Претходно истото го правев со Payoneer, без никаква причина ми ја блокираја картичката и едвај ги извадив парите...
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
И ние така примивме не беа од кладење за да на 6 души оддеднаш да ни ги затворат без коментар. На френд му вратија нешто од кешот ама скроз сомнителна ситуација. Јас не би ги користел повеќе.
До „вас“ ќе да е, 6-те пријатели, нешто shady сте...

3+ години користам Wise, без проблем вадам ставам праќам пари, и можам со сигурност да кажам дека е веројатно најдобрата нео-банка за мене лично.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Здраво

Користам УСА Пејпал поврзан со TransferWise подолго време со редовни трансакции веќе една година...
Ми стигна следниот емаил: ми бара да потврдам taxpayer status...Дали би значело крај на Пејпалот?
 

Attachments

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Дали можам да отворам сметка во Србија како нерезидент и да отворам PayPal?
 
Член од
15 јули 2009
Мислења
3.348
Поени од реакции
3.217
Здраво. Со македонски paypal знам дека не може да се примаат пари. Мене ме интересира дали може да пратиме?
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Здраво. Со македонски paypal знам дека не може да се примаат пари. Мене ме интересира дали може да пратиме?
Членот погоре дал делумно точен одговор. Пари не можеш да пратиш (Friends and Family), можеш само да платиш за добро или услуга, има круцијална разлика за тој што прима.
 
Член од
23 декември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
3
Јас лично веќе со PayPal примам средства/пари околу 5 години со Словенски PayPal направен од тука со Картичка Дебитна од НЛБ банка не сум имал проблеми, никакви трансакции над 100Евра не сум имал никаква блокада,ништо такво само да прашам имам ли некаков лимит ? до колку можам да примам средства на пример до некоја одредена сума или ? не разбирам како оди тоа Ако знае некој нека одговори слободно.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Јас лично веќе со PayPal примам средства/пари околу 5 години со Словенски PayPal направен од тука со Картичка Дебитна од НЛБ банка не сум имал проблеми, никакви трансакции над 100Евра не сум имал никаква блокада,ништо такво само да прашам имам ли некаков лимит ? до колку можам да примам средства на пример до некоја одредена сума или ? не разбирам како оди тоа Ако знае некој нека одговори слободно.
До 2000 евра. После тоа верификација на профил се прави.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
До 2000 евра. После тоа верификација на профил се прави.
99.9% на нови регистрирани корисници после 2/3 уплати им бараат верификација. Тестирав 200 акаунти кога излезе муабетот дека Пејпел дозволил бизнис акаунти за Македонија, па креирав на 5 фирми и на цела населба аканти.

За неколку трансакции те „фаќаат“ и ти бараат документи.
 
Член од
10 ноември 2018
Мислења
7
Поени од реакции
5
Здраво, имам малку покомплексно прашање коешто не го сретнав во темава. Значи успеав да направам ПејПал сметка на друга држава ,иако не живеам и работам таму, и ја поврзав на германската сметка која што моментално ми е затворена. Се си е во ред за сега, меѓутоа прашањето ми е доколку почнам да имам примања, а тие примања не го надминуваат лимитот за пријавување данок во Германија (мислам дека е 1500€). Дали се би било во ред?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Не дечки, не би било во ред.
Кога ќе дојдете до сумарно од сума од околу 1500-2000еур ќе ви бараат документи за резиденти дека сте таму, со таа адреса, име и тековни сметки од парно/вода/струја...
Кога ќе нема да можете да ги приложите (пошто нели, тоа е лажна информација) - ќе си ја чукате главата со заглавените пари....
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Не дечки, не би било во ред.
Кога ќе дојдете до сумарно од сума од околу 1500-2000еур ќе ви бараат документи за резиденти дека сте таму, со таа адреса, име и тековни сметки од парно/вода/струја...
Кога ќе нема да можете да ги приложите (пошто нели, тоа е лажна информација) - ќе си ја чукате главата со заглавените пари....
Дозволува Пејпал да си ги подигнеш сите пари, но ќе ти го лимитира акаунтот потоа.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Screenshot_20220128_093758_com.huawei.browser.jpg
Дали имате проблем при најава на пејпал креиран под Словенија или Кипар, не можам да се најавам денес
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85

Kajgana Shop

На врв Bottom