PayPal (официјална тема)

Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Не сум сигурен, ама мислам дека опцијата за пријател беше европски акаунт на европски акаунт, амерички на амерички, доколку акаунтот ти е европски, мислам не можеш да праќаш во УСА...
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Нема врска ова. Редовно праќам од ЕУ на УС како пријател на пријател... и тоа бизнис акаунти.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Нема решение, а баш ми требаше деновиве :mad:
Ај од некој поискусен со пајпал предлог нешто што би можел да направам, дали да бришам акаунт креирам нов, дали ова има врска со нашата земја, или... инаку немам никаква рестрикција или известување дека ќе имам забрана за ваков вид на трансакција.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
577
Поени од реакции
830
Зошто може да ја снема опцијата за испраќање на пари на пријател (PayPal Friends and Family).

Пробав и со двете опции како на сликите но не може, на првата не се појавува воопшто, а на втората нема можност за одбирање, стои само Paying for an item or service.



Еве скрин како е:
Прегледај го приврзокот 278275

Ова го добив како одговор од Paypal од како ги контактирав:
Macedonian accounts don't have the option to send personal payments. If you previously lived in a different country, depending on the countries options, you may have had this option.
Сега што ми преостанува?
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
ppwut.png

Ова ми е се појави во нотификации после логирање, имам персонален МК акаунт. Што сака да каже/навести авторот ? :))
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
За оние што сакаат да си праќат пари од PayPal на рака, имате опција со www.xoom.com / Нешто како Western Union.
 
Член од
15 јануари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вака сега чим темата е толку стара сигурно до сега сте запознати со се :angel:

Дали некој ќе може да ми објасни некој работи... На пример доколку отворам pp со мкд, тоа значи дека ќе можам само да го користам само за купување онлајн и праќање на пари, така ?? Дали воопшто ќе може да се примат пари ( не зборам за подигнување )...Туку така да стојат на акаунтот... Или не може никако да праќат пари ??...

Исто така познавате некој алтернативни е-банки како paypal, што ги предложвате skrill, payoneer итн. ??

На пр. ете сакам да продадам LoL акаунт или minecraft, steam нмв што и да е дали познавате нешто или нешто преку кое можам да примам пари...


Или на пример ќе трб да отворам трансакциона сметка на банка, и од western union да ми праќат пари ??


Се извинувам од сега ако звучи некој од овие раб глупо ама тое, и поделатно мааалце ако може некој да објасни за тоа погоре се што прашав...

Благодарм од сега...
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Вака сега чим темата е толку стара сигурно до сега сте запознати со се :angel:

Дали некој ќе може да ми објасни некој работи... На пример доколку отворам pp со мкд, тоа значи дека ќе можам само да го користам само за купување онлајн и праќање на пари, така ?? Дали воопшто ќе може да се примат пари ( не зборам за подигнување )...Туку така да стојат на акаунтот... Или не може никако да праќат пари ??...

Исто така познавате некој алтернативни е-банки како paypal, што ги предложвате skrill, payoneer итн. ??

На пр. ете сакам да продадам LoL акаунт или minecraft, steam нмв што и да е дали познавате нешто или нешто преку кое можам да примам пари...


Или на пример ќе трб да отворам трансакциона сметка на банка, и од western union да ми праќат пари ??


Се извинувам од сега ако звучи некој од овие раб глупо ама тое, и поделатно мааалце ако може некој да објасни за тоа погоре се што прашав...

Благодарм од сега...
- Можеш само за купување онлајн, не можеш да праќаш пари (Family and Friends). Пробав на руска другарка да пратам ја направија merchant и и ги блокираа средствата 90 дена. Поголем срам немам доживеано. Али средив после со помош на другар од Австрија кој ја има таа опција F&F.
- Не можеш да примаш пари. Ако го слушаш Венко Глигоров може и можеш али да користиш лажни информации како што тој предложува не ти препорачувам.
- Пејпал не е е-банка (иако мене ми е 13 год е*анка :LOL:) и секако дека познаваме. Треба да кажеш за што точно ти треба и во какви суми, па да ти предложиме алтернатива. Бидејќи еве пајонир повлекува трошоци и услови па може нема да ти се исплати.
Според твојот пример, а согласно златното начело дека најверојатно амерот ќе сака да ти прати пари преку пејпал (јер банка не користат како нас + скрил мислам е забранет таму како payza што испадна дека е), за таква инцидентна продажба од помал размер можам само да ти препорачам да ги натераш да користат TransferWise на пример, каде ќе можат со картичка/сметка/итн да ти пратат пари, а за мал процент ќе ти бидат доставени исто така на картичка/сметка. Се зависи од која кон која држава. Немам пробано за прием, па толку од детали. Регистрирај се и веднаш ти даваат Од/До симулација да направиш со сите трошоци која можеш да ја ефектуираш. WU - да, ако имаш доверба во нив или купувачот во тебе, некој мора прв да ја изврши својата обврска, WU не е escrow сервис па да гарантира дека ќе има правична размена.
- Јас можам уште подетално али како за џабе и за на форум толку од мене. Со среќа ! :)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Moже ли да се отвори Пејпал во друга држава? Ако да, што треба за тоа? Еве пример Бугарија?
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.815
Поени од реакции
7.502
Moже ли да се отвори Пејпал во друга држава? Ако да, што треба за тоа? Еве пример Бугарија?
За почеток ништо, ако правиш поголем обрт на пари обавезно ќе ти побараат верификација за адреса па подобро е да си спремиш сметка од струја или телефон на твое име. Исто и пасош или лична карта обавезно.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
- Можеш само за купување онлајн, не можеш да праќаш пари (Family and Friends). Пробав на руска другарка да пратам ја направија merchant и и ги блокираа средствата 90 дена. Поголем срам немам доживеано. Али средив после со помош на другар од Австрија кој ја има таа опција F&F.
- Не можеш да примаш пари. Ако го слушаш Венко Глигоров може и можеш али да користиш лажни информации како што тој предложува не ти препорачувам.
- Пејпал не е е-банка (иако мене ми е 13 год е*анка :LOL:) и секако дека познаваме. Треба да кажеш за што точно ти треба и во какви суми, па да ти предложиме алтернатива. Бидејќи еве пајонир повлекува трошоци и услови па може нема да ти се исплати.
Според твојот пример, а согласно златното начело дека најверојатно амерот ќе сака да ти прати пари преку пејпал (јер банка не користат како нас + скрил мислам е забранет таму како payza што испадна дека е), за таква инцидентна продажба од помал размер можам само да ти препорачам да ги натераш да користат TransferWise на пример, каде ќе можат со картичка/сметка/итн да ти пратат пари, а за мал процент ќе ти бидат доставени исто така на картичка/сметка. Се зависи од која кон која држава. Немам пробано за прием, па толку од детали. Регистрирај се и веднаш ти даваат Од/До симулација да направиш со сите трошоци која можеш да ја ефектуираш. WU - да, ако имаш доверба во нив или купувачот во тебе, некој мора прв да ја изврши својата обврска, WU не е escrow сервис па да гарантира дека ќе има правична размена.
- Јас можам уште подетално али како за џабе и за на форум толку од мене. Со среќа ! :)
досега само купувам од ебау ( нешто малку и од алиекспрес ама тоа 2018)... ме интересира, ако продавам на ебау ( ако ни ја средат Пошта), дали може без многу церемонии да се изведе тоа, се разбира за некоја мала сума, н.пр. до 200 -300 евра годишно, значи ДА НЕ ПОДИГАМ ПАРИ од Пау Пал, да стојат на сметка а со нив да купувам пак од ебау или други ????
Сега сум добуивал пари од Пау Пал ама само поврат на пари ако НЕ ДОЈДЕ пратка
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
досега само купувам од ебау ( нешто малку и од алиекспрес ама тоа 2018)... ме интересира, ако продавам на ебау ( ако ни ја средат Пошта), дали може без многу церемонии да се изведе тоа, се разбира за некоја мала сума, н.пр. до 200 -300 евра годишно, значи ДА НЕ ПОДИГАМ ПАРИ од Пау Пал, да стојат на сметка а со нив да купувам пак од ебау или други ????
Сега сум добуивал пари од Пау Пал ама само поврат на пари ако НЕ ДОЈДЕ пратка
Не можеш да примаш пари на МК пејпал акаунт. Опциите се Send, Receive, Withdraw. Ние можеме само Send.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Drugari!
Ve molam za pomosh, sovet...
So godini maka macham so online plakjanja...
Prvo bank account, western union, money gram... Payoneer... Kao naviknav...
No odkoga se pojavija aplikacii, online payment stana se podostapno, pocnav se povekje klienti da gubam...
Ovoj mesec samo 400$ poradi toa sto NE SAKAAT da koristat Payoneer. Mi predlozuvaat Cash App, Venmo, GPay (tie dve rabotat samo preku paypal)

Celo vreme PayPal only PayPal...
Dusha izvadiv... :(
Na Fiverr (preku Payoneer) sum NO retko od tamu nesto da uspee.

Guilt trip-ovi ne bi bile potrebni, no kako sakate... Imam Bugarski Pasos...
Go izvadiv od bedava tuka, od nadez za selenje vo normalna drzava i pristoen zivot, bidejki tuka so 1 roditel vo penzija edvaj * kraj so kraj svrzuvam... Nikako od nekakvi pobudi kon drugi drzavi... koj svati, fala

Gi prasuvam onie koi otvotile PayPal account preku Bugarija,

Kako ide toj proces?
Dali moram da imam bugarska smetka vo banka? Od smetki imam samo vo Makedonija, stopanska banka...
Dali nekoj imal problem?
Danok? Vo UJP?

VE MOLAM dobri luge,
ISKRENO Ve molam za odgovor
Fala premnogu

Ne sum nitu troll nitu pointless attention whore, ednostavno mi treba pomosh:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom