PayPal (официјална тема)

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Слушнав некои гласини дека наскоро ќе може на македонски PayPal да се примаат пари а не само да се плаќа со него. Има некоја вистина во ова?
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Член од
19 март 2011
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.965
Слушнав некои гласини дека наскоро ќе може на македонски PayPal да се примаат пари а не само да се плаќа со него. Има некоја вистина во ова?
Ништо немаат кажано за примање пари, само пуштаат лажна водичка.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
пробав денес да префрлам пари на картица и ми бара банка да поврзам, досега имаше опција и на картица да префрлам, сега ја нема, дали е ова некој апдејт или дека сум близу до границата за withdraw
 
Член од
5 ноември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
0
Ве молам дали некој може со точност да ми потврди дали со македонски Paypal може да се примаат пари или неминовна е Payoneer картчка? Бидејќки сум апсолутен почетник во тематикава, молам во најкратки црти доколку има време да ми го објасни процесот на отворање Payoneer, трошоците, врзувањето на Payoneer картичката (сметката) со наша банка и која земја да ја изберам за отворање на сметка за Payoneer (која вие најчесто ја бирате).
ОГРОМНО БЛАГОДАРАМ!
 
Член од
26 август 2018
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво, може претходоно има некој пишувано но има многу страни темава, ме интересира дали се плака членарина за Paypal акаунт. Нешто во вид на месечна или годишна членарина? Фала :)
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Здраво, може претходоно има некој пишувано но има многу страни темава, ме интересира дали се плака членарина за Paypal акаунт. Нешто во вид на месечна или годишна членарина? Фала :)
Не
 
Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
некој досега успеал да крени лимит со словенски пејпал
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Здраво на сите

Како и многу на форумов имам пејпал со избрана држава Словенија поврзан преку НЛБ банка. Успевам да префрлам пари на картичката од НЛБ, изгледа сеуште го немам поминато лимитот од 2500 евра годишно.
Прашањето ми е дали можат да не оданочат за средствата што ги префрлуваме, не планирам да плаќам данок иначе...
Еден пријател ми даде совет да отворам сметка во Албанија или Бугарија (иначе имам и БГ државјанство), да го префрлам таму пејпалот, да најдам некоја банка што ја има во двете држави, па да си иставам пари на банкомат во МК. Така би можел да ја избегнам опасноста со оданочувањето.
И дали ќе можам преку БГ пејпал да си го кренам лимитот од 2500 евра.

Фала однапред
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
...

И дали ќе можам преку БГ пејпал да си го кренам лимитот од 2500 евра.

Фала однапред
Апсолутно, и токму ова ти е најдоброто можно решение.

Ако не грешам, Централна Кооперативна Банка е татарска банка присутна и во Македонија.

http://www.ccbank.mk/
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
98
Поени од реакции
46
Епа вака. И јас да си го поставам моето вечно прашање што ме измачува веќе година дена. Доколку има некој поискусен го замолувам да ме информира тука или преку ПП. Бидејќи јас го надминав мојот годишен лимит од 2.500€ преку финтата со Акаунт од Словенија и поврзување на Visa, и не се ресетира годишно пак-бидејќи бараат документи итн. (Фактички тој акаунт е аут и нема никогаш повеќе да се користи). И сега прашањето е дали може да се поврзе картичка (и каква) од друга македонска банка (и која) и исто така преку која држава да се отвори нов PayPal Акаунт. (Друга Алтернативна финта за префрлање и вадење средства на картица). Прашувам бидејќи Амин е за PayPal да пуштат на вадење пари кај нас. За жал. Поздрав и однапред фала на помошта.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Апсолутно, и токму ова ти е најдоброто можно решение.

Ако не грешам, Централна Кооперативна Банка е татарска банка присутна и во Македонија.

http://www.ccbank.mk/
Dexter прво ти благодарам, секогаш си тука за совет на форумов.
Да прашам дали би имал проблем со префрлувањето на истиот акаунт од словенски на бугарски, треба ли да пишам меил на пејпал за префрлувањето? И дали лимитот од 2500 евра ќе си се обновува годишно...? И што мислиш во врска со оданочувањето оваа година, може ли проблеми да настанат?
Фала уште еднаш
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Dexter прво ти благодарам, секогаш си тука за совет на форумов.
Да прашам дали би имал проблем со префрлувањето на истиот акаунт од словенски на бугарски, треба ли да пишам меил на пејпал за префрлувањето? И дали лимитот од 2500 евра ќе си се обновува годишно...? И што мислиш во врска со оданочувањето оваа година, може ли проблеми да настанат?
Фала уште еднаш
Навистина не знам за оданочувањето, бидејќи никогаш не сум примал пари преку PayPal.

Едно време го користев словенечкиот PayPal, но само за купување, односно за праќање на пари, а никогаш немав потреба од продавање, односно од примање на пари. Сега го користам македонскиот PayPal бидејќи и онака ми треба само за купување, односно за праќање на пари.

А кога сме кај префрлување на корисничката сметка од словенечкиот PayPal на татарскиот PayPal, не знам колку е тоа изводливо, мислам дека и онака поисплатливо ќе ти биде да отвориш трансакциска сметка во Централна Кооперативна Банка и од таа банка да извадиш Visa или MasterCard дебитна картичка и со таа картичка да регистрираш корисничка сметка на татарскиот PayPal.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Навистина не знам за оданочувањето, бидејќи никогаш не сум примал пари преку PayPal.

Едно време го користев словенечкиот PayPal, но само за купување, односно за праќање на пари, а никогаш немав потреба од продавање, односно од примање на пари. Сега го користам македонскиот PayPal бидејќи и онака ми треба само за купување, односно за праќање на пари.

А кога сме кај префрлување на корисничката сметка од словенечкиот PayPal на татарскиот PayPal, не знам колку е тоа изводливо, мислам дека и онака поисплатливо ќе ти биде да отвориш трансакциска сметка во Централна Кооперативна Банка и од таа банка да извадиш Visa или MasterCard дебитна картичка и со таа картичка да регистрираш корисничка сметка на татарскиот PayPal.
Значи скроз нова пејпал сметка. Сепак треба да одам до Бугарија, таму да отворам, за податоците да ми се таму регистрирани, евентуално оданочување да избегнам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom