PayPal (официјална тема)

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ништо тогаш, значи сепак станува збор за реформа наменета исклучиво за криминалците од власта и од опозицијата, а не за обичните смртници.
Така личи, мада не го знам законот во Србија и Словенија . Дали според тамошен закон можеш да отвориш сметка ? Ако можеш да отвориш и да примаш приливи, не гледам причина да не можеш со картица да подигнеш готовина било каде во свет, па и во МК ?!

Не е лошо сепак да си провериш, затоа што не ми е јасна до крај формулацијата ( а не ми се истражува многу ) која ти е :

Физичките лица со постојано место на живеење во Република Македонија, а кои, во исто време, имаат и важечка странска патна исправа со податоци за адресата на живеење во странство, со новата одлука ќе можат да извршуваат трансфер на средства во и од странство.

Според старата одлука, сметката во странската банка можеше да се користи само за трансфер на средства од странство, а не и обратно", вели Народната банка.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Така личи, мада не го знам законот во Србија и Словенија . Дали според тамошен закон можеш да отвориш сметка ? Ако можеш да отвориш и да примаш приливи, не гледам причина да не можеш со картица да подигнеш готовина било каде во свет, па и во МК ?!

Не е лошо сепак да си провериш, затоа што не ми е јасна до крај формулацијата ( а не ми се истражува многу ) која ти е :

Физичките лица со постојано место на живеење во Република Македонија, а кои, во исто време, имаат и важечка странска патна исправа со податоци за адресата на живеење во странство, со новата одлука ќе можат да извршуваат трансфер на средства во и од странство.

Според старата одлука, сметката во странската банка можеше да се користи само за трансфер на средства од странство, а не и обратно", вели Народната банка.
Точно, но тоа важи за тие кои работат или студираат, односно престојуваат во странство.

Ова со PayPal е друга приказна, луѓето живеат во Македонија и од Македонија продаваат производи и вршат нивна испорака или вршат услуги за кои наплаќаат преку Интернет, но македонскиот PayPal може да се користи само за купување, односно само за праќање пари, а не може да се користи за продавање, односно за примање пари.
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Направив рефунд на една порачка, и од PayPal стигна известување дека парите се вратени и ќе бидат ставени на картичка. Веќе цел ден помина а на парите уште не се легнати на сметка. Уште колку треба да чекам и како оди процедурата во случај ако не стигнат воопшто?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Направив рефунд на една порачка, и од PayPal стигна известување дека парите се вратени и ќе бидат ставени на картичка. Веќе цел ден помина а на парите уште не се легнати на сметка. Уште колку треба да чекам и како оди процедурата во случај ако не стигнат воопшто?
Од 3-4 дена па до недела највеќе, одма пари на сметка не стигаат :)
 
Член од
1 март 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, decki mi treba pomos zaglaviv so edna prodazba na ebay... imeno preku paypal na drugarka (slovenecki so karticka od nlb)prodadov moneti i banknoti vo usa... se bese vo red stignaa parite na paypalot i jas gi prefliv na paypalot na rodnina koj zivee i raboti vo slovenija mu rekov da gi povlece na negova smetka... e sega pominaa 30+ dena i tipot otvori case so pricina item not recived... trebase da vnesam dopolnitelni tracking details... im pisav link od brza posta so istiot tracking number koj e validen no nema opcija da zakacam slika so smetkata i adresata na kupuvacot... ostaviv taka i si rekov ke vidat preku brojceto deka e stignato i isprateno na lokalna adresa i se ke bide vo red.... po 4 dena go zatvorija slucajot vo negova korist... sega paypalot ie vo minus (se raboti za okolu 100$) Dali nekoj znae da mi kaze sto ke se sluci dokolku ne gi platam ... i kako moze da ja pobaram pratkata nazad ...
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Дечки ај малце помош ова е ново или јас го немам видено ? http://prntscr.com/ams839 Paypal Словенија не може да испраќа на Македонска адреса??
 
Член од
20 февруари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво Дечки, имам пејпал околу 9 години, на Словенечка адреса со Виза картица од Тутунска, пред некој ден ми истече картицата и како и минатиот пат за ист случај пробав само да сменам ех дате и цсц код и да ја верифицирам истата бидејки Тутунска не менува броеви на картички, ама пејпал не дозволува и вика This card is not accepted. Please use a different card. Ова е некоја новост од пејпал или јас правам нешто погрешно?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Точно, но тоа важи за тие кои работат или студираат, односно престојуваат во странство.

Ова со PayPal е друга приказна, луѓето живеат во Македонија и од Македонија продаваат производи и вршат нивна испорака или вршат услуги за кои наплаќаат преку Интернет, но македонскиот PayPal може да се користи само за купување, односно само за праќање пари, а не може да се користи за продавање, односно за примање пари.
треба да направам странски пејпал да можам да примам пари на пејпал сметка ?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
треба да направам странски пејпал да можам да примам пари на пејпал сметка ?
Да, бидејќи македонскиот PayPal дозволува само праќање пари, но сеуште не дозволува примање пари.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.779
Дали е можно refund на мала сума од неколку долари, да помине на ПејПал? Со оглед дека примање на пари не е можно, ама пошто се работи за поврат.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Да, дозволено е, без оглед на сумата. Рефундирање е различно од примање пари.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Може да регистрирам Мастер на Словенија ? Преку нлб или мора да е виза?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Може да регистрирам Мастер на Словенија ? Преку нлб или мора да е виза?
Ако мислиш на MasterCard дебитна картичка од НЛБ Тутунска Банка, да - би требало да ја прифати, а ако мислиш на Maestro дебитна картичка од НЛБ Тутунска Банка со сопствен CVC код, воопшто нема да ти дозволи ни да ја внесеш, а камо ли па да ја валидира.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
314
Поени од реакции
30
Ако мислиш на MasterCard дебитна картичка од НЛБ Тутунска Банка, да - би требало да ја прифати, а ако мислиш на Maestro дебитна картичка од НЛБ Тутунска Банка со сопствен CVC код, воопшто нема да ти дозволи ни да ја внесеш, а камо ли па да ја валидира.
MasterCard Debit ?? А зошто да не можи ? Досеа си терав супер со Виза ама сеа треба да ја сменувам па ко по примамлива ми е Мастеров.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
MasterCard Debit ?? А зошто да не можи ? Досеа си терав супер со Виза ама сеа треба да ја сменувам па ко по примамлива ми е Мастеров.
Читај убаво што напишав.

Напишав дека MasterCard дебитна картичка од НЛБ Тутунска Банка би требало да ја прифати, а за Maestro дебитните картички напишав дека воопшто нема да ти дозволи ни да ја внесеш, а уште помалку па да ја валидира.

Но без разлика дали користиш кредитна или дебитна картичка од НЛБ Тутунска Банка, без разлика дали е MasterCard или Visa, повеќе од сигурно е дека словенечкиот PayPal ќе ја прифати картичката. Единствено Maestro дебитните картички нема да ги прифати ни македонскиот ни словенечкиот PayPal, бидејќи не прифаќа Maestro картички од ниту една банка.

А што толку те тера да се префрлиш од Visa Electron на MasterCard ?

Ако си вработен и користиш кредитна MasterCard картичка би те разбрал, но дебитните картички се речиси сите исти, разликата е брендот на картичката и еве, во случајот со новите MasterCard дебитни картички од НЛБ Тутунска Банка, истите се биометриски, односно може да се користат безжично без нивно внесување во терминалот за наплата во продавница, што и не е баш некоја револуционерна промена со оглед на фактот дека го скратува процесот на безготовинско плаќање за само неколку секунди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom