PayPal (официјална тема)

Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Здраво на сите, да прашам само дали може да се префрлаат пари на Paypal, па да се вадат од картичка без никаков проблем. Премногу е пишано на форумов, ама јас не можам таа едноставна информација да ја најдам...Поздрав, фала :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Здраво на сите, да прашам само дали може да се префрлаат пари на Paypal, па да се вадат од картичка без никаков проблем. Премногу е пишано на форумов, ама јас не можам таа едноставна информација да ја најдам...Поздрав, фала :)
Едноставниот одговор кој го бараш е - НЕ.

Преку македонскиот PayPal може само да се купува, односно само да се праќаат пари, но не може да се продава, односно да се примаат пари.

Преку словенечкиот PayPal може и да се купува и да се продава, односно и да се праќаат пари и да се примаат пари, но тоа е изводливо исклучиво со картичка од НЛБ Тутунска Банка.

Има и некои други кои велат дека може и со други картички од други банки да се користи словенечкиот PayPal, но не им успева на сите, додека корисниците на картичка од НЛБ Тутунска Банка претежно успеваат да го користат словенечкиот PayPal.
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Имав направено PayPal пред 3 години (со мојата МК адреса ама држава Словенија) и на него имам $5. Сега дали ќе можам да ги извадам тие пари (и да продолжам да го користам акаунтот) ако го верификувам со картичка од НЛБ? Дали стига нешто по пошта како доказ за верификација (па пратката да отиде во Словенија, на непостоечка адреса) ?
И дали тие пари што ги повлекува при верификација одма ги става на PayPal сметка (во случајов $5 +1.5 евра), зашто не планирам ништо да купувам, а сакам да ги вратам назад.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
Имав направено PayPal пред 3 години (со мојата МК адреса ама држава Словенија) и на него имам $5. Сега дали ќе можам да ги извадам тие пари (и да продолжам да го користам акаунтот) ако го верификувам со картичка од НЛБ? Дали стига нешто по пошта како доказ за верификација (па пратката да отиде во Словенија, на непостоечка адреса) ?
И дали тие пари што ги повлекува при верификација одма ги става на PayPal сметка (во случајов $5 +1.5 евра), зашто не планирам ништо да купувам, а сакам да ги вратам назад.
Можеш да верификуваш било која картичка од НЛБ Тутунска Банка кога сакаш, но не знам дали ќе можеш толку мала сума од 6.5 до 7 евра да ја подигнеш.

Јас лично од секогаш сум го користел PayPal само за купување, односно за праќање пари, но не за продавање, односно за примање пари, но мислам дека сума од 6.5 до 7 евра е премногу мала за да ти ги вратат парите. Мислам дека минималната сума пари која може да се подигне е 10 евра/долари, нека ме поправат тие кои подобро се разбираат од ваквата проблематика доколку грешам.
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Можеш да верификуваш било која картичка од НЛБ Тутунска Банка кога сакаш, но не знам дали ќе можеш толку мала сума од 6.5 до 7 евра да ја подигнеш.
А адресата што не е реална (едит: делумно реална) ќе ми прави некои проблеми во иднина?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
А адресата што не е реална (едит: делумно реална) ќе ми прави некои проблеми во иднина?
ke ti pravi ako podigas golema suma pari, moze i da ti pobaraat licna karta i adresa na ziveenje i da ti gi zamrznat sredstvata, a ako ja koristis samo za plakjanje nemas gajle.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
157
Поени од реакции
85
Едноставниот одговор кој го бараш е - НЕ.

Преку македонскиот PayPal може само да се купува, односно само да се праќаат пари, но не може да се продава, односно да се примаат пари.

Преку словенечкиот PayPal може и да се купува и да се продава, односно и да се праќаат пари и да се примаат пари, но тоа е изводливо исклучиво со картичка од НЛБ Тутунска Банка.

Има и некои други кои велат дека може и со други картички од други банки да се користи словенечкиот PayPal, но не им успева на сите, додека корисниците на картичка од НЛБ Тутунска Банка претежно успеваат да го користат словенечкиот PayPal.
Фала, пријателе :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.450
А адресата што не е реална (едит: делумно реална) ќе ми прави некои проблеми во иднина?
Адресата која треба да биде реална е картичката преку која ги вршиш трансакциите, а не адресата на која живееш.

На крајот на краиштата, парите треба да ти бидат префрлени на трансакциската сметка со која е поврзана картичката, а не на адресата на која живееш.

Како што спомна @Ron Burgundy во пост #2887, адресата ќе ти притреба единствено доколку во текот на годината ти пристигнат севкупно над 2500 евра, бидејќи тоа е границата на словенечкиот PayPal која, ако ја надминеш, словенечкиот PayPal ќе ти бара дигитална фотокопија од лична карта или возачка дозвола за да го докажеш идентитетот.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2015
Мислења
30
Поени од реакции
3
Здраво дечки сакам да ве прашам дали некој има искуство со PayPal дали парите стигат во македонија од каде можам да ги земам дали ќе дојдат н банка или како ве молам објаснетеми
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Zdravo na site,
dali nekoj znae, osven paypal, dali moze da se koristat i nekoi drugi karticki (za prefrlanje na pari od stranstvo), a da ne bide povrzano so nasata transakciska smetka. Na primer nesto kako payoneer? Znam dosta takvi, no funkcioniraat so amerikanski smetki i firmi. Mene mi treba nesto zatuka, mislam Evropa.
Dali nekoj ima iskustvo so prefrlanje na pari od Evropska firma na smetka na nekoja karticka?

Odnapred Vi blagodaram,
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Zdravo na site,
dali nekoj znae, osven paypal, dali moze da se koristat i nekoi drugi karticki (za prefrlanje na pari od stranstvo), a da ne bide povrzano so nasata transakciska smetka. Na primer nesto kako payoneer? Znam dosta takvi, no funkcioniraat so amerikanski smetki i firmi. Mene mi treba nesto zatuka, mislam Evropa.
Dali nekoj ima iskustvo so prefrlanje na pari od Evropska firma na smetka na nekoja karticka?

Odnapred Vi blagodaram,
Со Пајонир може да се примаат пари од eвропски фирми со EU Payment Service.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Macedonia, Montenegro, Belarus, Ukraine... и евентуално ако ги рачунаме Azerbaijan и Armenia како дел од Европа се единствени од Европа што сеуште не може да примаат средства - https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_display-country-functionality-outside . Комунизам и ренесанса. Ват ис д проблем :/ Албанија и Босна имаат комплет услуга уште од многу одамна што вака боли долги години, туку дополнително боли тоа што факинг Молдавија влезе во друштво заедно со нас (тие 10те) 2014та и замисли има уште од пролетта (можеби и порано) добиена комплет услуга. Никој ништо не не тестира нас па божем на ПП се чекало да види процент на злоупотреби. Година и 4 месеци поминаа. Кој овдешен кочи и каде ? Намерно онака коруптивно-банкарски или чиста мрза ? Богов или (добро резиме !) Марта Арсовска Томовска ?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Имам paypal регистриран преку Словенија со NLB картицка, на Paypal акаунтот немам пари, доколку купам нешто дали Paypal автоматски ке повлече пари од кратичката или морам да имам пари на акаунтот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom