PayPal (официјална тема)

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Пробај со Moneybookers (Skrill) доколку користат луѓето што ти праќаат, доколку не побарај да си напраат акаунт. Моментално Skrill е најдоброто нешто за нас, услугите се скоро исти ко на PayPal, има многу помали провизии, за повлекување пари од Skrill на дебитна ти зема провизија од 3$ при трансакција, сума која што е смешна, без разлика на сумата, дали ќе извадиш 100$ или 1000$, провизијата е таа, 3$.
Нема таква опција само вестерн унион, банкарски трансфер, пејпал. Тоа е тоа... е сега мене голема провизија ми зимаат од вестерн унион околу 15-16$ на 170$ што е многу тоа според мене. Доколку зимам пари преку банка тогаш ќе треба мислам дека да ми земат данок врти сучи пак ќе дадам пари доста за едно префрлување само...
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Уопшто не ми е јасно.Дали преку е бау или амазон може да се нарача и да ми стигне директно на врата,а ако може колкава ќе биде провизија и шипинг(грубо израчунато)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Нема таква опција само вестерн унион, банкарски трансфер, пејпал. Тоа е тоа... е сега мене голема провизија ми зимаат од вестерн унион околу 15-16$ на 170$ што е многу тоа според мене. Доколку зимам пари преку банка тогаш ќе треба мислам дека да ми земат данок врти сучи пак ќе дадам пари доста за едно префрлување само...
ако се работи за пријатели да ти праќаат пари, тогаш дај им божрој од сметаката и готова работа. ни данок ни бутур.
али ако се работи за некој трет во кого немаш доверба и сл, тогаш убаво ти рекоа, skrill, иако јас појма немам како функционира тоа, но од кажување знам дека се многу подобра опција од вестерн
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ве следам и ви се чудам за тоа дека не може да се праќаат/примаат пари а никој не ја пробал таа опција.
И како ви е верификувам кога има лимит колку да испраќаш/примашпари ако не си штиклирал некоја сума
Имате ли испрати/прими со меил
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Нема таква опција само вестерн унион, банкарски трансфер, пејпал. Тоа е тоа... е сега мене голема провизија ми зимаат од вестерн унион околу 15-16$ на 170$ што е многу тоа според мене. Доколку зимам пари преку банка тогаш ќе треба мислам дека да ми земат данок врти сучи пак ќе дадам пари доста за едно префрлување само...
Доколку парите ти се заработени во странство тогаш треба да ги оданочиш, односно да платиш 10% персонален данок, но доколку ти се пратени од роднини тогаш нема потреба да ги оданочуваш. Без разлика дали ги примаш преку банка, пејпал, скрил итн. доколку се заработени подлежни се да се оданочат.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Доколку парите ти се заработени во странство тогаш треба да ги оданочиш, односно да платиш 10% персонален данок, но доколку ти се пратени од роднини тогаш нема потреба да ги оданочуваш. Без разлика дали ги примаш преку банка, пејпал, скрил итн. доколку се заработени подлежни да се оданочат.
Аааа пари пратени прку вестерн унион ќе си гризнам од таквото кога ќе ги пријавам и платам давачки на мојава чудесна земја
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Аааа пари пратени прку вестерн унион ќе си гризнам од таквото кога ќе ги пријавам и платам давачки на мојава чудесна земја
Законот е таков, ти дали ќе платиш или нема да платиш твое си е.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Аааа пари пратени прку вестерн унион ќе си гризнам од таквото кога ќе ги пријавам и платам давачки на мојава чудесна земја
Ако не ги пријавувај, ќе видиш некој ден кога некој чичко ќе ти чукне на врата и ќе ти гризне од таквото ;)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако не ги пријавувај, ќе видиш некој ден кога некој чичко ќе ти чукне на врата и ќе ти гризне од таквото ;)
А што мислите WU зошто зимаат голема провизија.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
А што мислите WU зошто зимаат голема провизија.
Нема врска провизиите, многу лесно можат да ти ги видат трансакциите, имаат право да побараат извештај за твоите примени трансакции, со тоа можат да видат дали ти се од роднини пратени како подарок или заработени од интернет.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Доколку парите ти се заработени во странство тогаш треба да ги оданочиш, односно да платиш 10% персонален данок, но доколку ти се пратени од роднини тогаш нема потреба да ги оданочуваш. Без разлика дали ги примаш преку банка, пејпал, скрил итн. доколку се заработени подлежни се да се оданочат.
Заработени преку спонзор и од јутјуб. Значи од јутјуб ми ги праќаат директ во банка но спонзорот ја имаат истата опција но затоа тие ми ги праќаат преку вестрен, но во што е поентата вестерн зима голема провизија а банката исти такво се. Данок не плаќам бидејќи не зимам голема сума на пари секако не зимам на 1,000 евра. Правев моабет со доста личности кои се разбираат ми кажаа дека немам галје ако примам пари до кај 1,000 евра не плаќам данок но ако надминам во банка тогаш веќе ќе треба да платам. Јас си имам наместено каде што ми ги праќаат повеќе пари оделно парите. Моабетот ми е што пејпал зима многу мала провизија на пари мислев доколку имаше опција да ги извадам парите ќе си направев акаунт а вака воопшто не ми е од корист, секако за пазарување си пазарувам со картичката.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
А што мислите WU зошто зимаат голема провизија.
Зошто им се може и во македонија нема баш алтернативи како пејпал со кој може да се прима пари.[DOUBLEPOST=1403805123][/DOUBLEPOST]
Заработени преку спонзор и од јутјуб. Значи од јутјуб ми ги праќаат директ во банка но спонзорот ја имаат истата опција но затоа тие ми ги праќаат преку вестрен, но во што е поентата вестерн зима голема провизија а банката исти такво се. Данок не плаќам бидејќи не зимам голема сума на пари секако не зимам на 1,000 евра. Правев моабет со доста личности кои се разбираат ми кажаа дека немам галје ако примам пари до кај 1,000 евра не плаќам данок но ако надминам во банка тогаш веќе ќе треба да платам. Јас си имам наместено каде што ми ги праќаат повеќе пари оделно парите. Моабетот ми е што пејпал зима многу мала провизија на пари мислев доколку имаше опција да ги извадам парите ќе си направев акаунт а вака воопшто не ми е од корист, секако за пазарување си пазарувам со картичката.
Ти незнам со кој си правел муабет али сумата на пари која ја заработуваш е небитна. Законски мора да си плаќаш 10% данок сакал ти заработувал $10 или $100000. Законот го кршите и тоа е криминал. Дали и кога ќе ве фатат тоа е веќе сосем друго прашање, иако во последно време се повеќе ги чешлаат меѓународните приливи на средства.
После ќе си го платите и данокот и дебели казни.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.568
Уопшто не ми е јасно.Дали преку е бау или амазон може да се нарача и да ми стигне директно на врата,а ако може колкава ќе биде провизија и шипинг(грубо израчунато)
Може да се нарачува преку eBay и вообичаено пратката ја доставуваат лично на врата.

Од Amazon.com може да се нарачуваат исклучиво музика, филмови и книги.

Ретко може да се нарачуваат и други производи, како што се облека, електроника, софтвер, алат и слично, бидејќи за жал Amazon имаат воведено рестрикции кон сите држави од поранешна Југославија, со исклучок на Словенија. Ретко може да се набавува било што друго од Amazon, а да не е музика, филмови или книги, а да биде испорачано во Македонија, треба продавачот да врши испорака во Македонија за да може да се направи таква нарачка, а за жал мнозинството продавачи не вршат испорака во Македонија.

Вообичаено цената на испораката се прикажува на самиот веб сајт од каде што ја вршиш нарачката и можеш однапред да платиш за испораката, така што кога ќе ти ја достават пратката на врата само потпишуваш дека си ја примил пратката, ја подигнуваш и крај на приказната, не се доплаќа ништо кога ќе ти ја достават пратката на врата.

За волја на вистината, јас имам искуство исклучиво со помали пратки кои ме чинеле помалку од 25 евра и кои биле тешки помалку од 1 (ЕДЕН) килограм, и не знам дали не се доплаќа нешто при доставување на пратка на врата доколку истата е тешка над 1 (ЕДЕН) килограм и доколку чини над 25 евра.

Според тоа што го имам слушнато, треба да се плаќа дополнително царина за пратки кои чинат 25 евра или повеќе, но бидејќи јас лично немам искуство со такви пратки, не можам да ти потврдам дали навистина се плаќа дополнително царина за такви пратки или не.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Може да се нарачува преку eBay и вообичаено пратката ја доставуваат лично на врата.

Од Amazon.com може да се нарачуваат исклучиво музика, филмови и книги.

Ретко може да се нарачуваат и други производи, како што се облека, електроника, софтвер, алат и слично, бидејќи за жал Amazon имаат воведено рестрикции кон сите држави од поранешна Југославија, со исклучок на Словенија. Ретко може да се набавува било што друго од Amazon, а да не е музика, филмови или книги, а да биде испорачано во Македонија, треба продавачот да врши испорака во Македонија за да може да се направи таква нарачка, а за жал мнозинството продавачи не вршат испорака во Македонија.

Вообичаено цената на испораката се прикажува на самиот веб сајт од каде што ја вршиш нарачката и можеш однапред да платиш за испораката, така што кога ќе ти ја достават пратката на врата само потпишуваш дека си ја примил пратката, ја подигнуваш и крај на приказната, не се доплаќа ништо кога ќе ти ја достават пратката на врата.

За волја на вистината, јас имам искуство исклучиво со помали пратки кои ме чинеле помалку од 25 евра и кои биле тешки помалку од 1 (ЕДЕН) килограм, и не знам дали не се доплаќа нешто при доставување на пратка на врата доколку истата е тешка над 1 (ЕДЕН) килограм и доколку чини над 25 евра.

Според тоа што го имам слушнато, треба да се плаќа дополнително царина за пратки кои чинат 25 евра или повеќе, но бидејќи јас лично немам искуство со такви пратки, не можам да ти потврдам дали навистина се плаќа дополнително царина за такви пратки или не.
Океј јас сакам да нарачам од ebay,за патики иначе станува збор.Е сега скоро се е израчунато таму и патиките беа 50фунти,со се шипинг пишуваше дека ќе чинат 8-9 фунти плус,ме интересира дали само тоа се доплаќа?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.501
Поени од реакции
11.568
Океј јас сакам да нарачам од ebay,за патики иначе станува збор.Е сега скоро се е израчунато таму и патиките беа 50фунти,со се шипинг пишуваше дека ќе чинат 8-9 фунти плус,ме интересира дали само тоа се доплаќа?
Не знам, како што веќе спомнав, јас немам искуство со пратки кои чинеле над 25 евра.

Можеби ќе те чинат 58-59 фунти со испорака, но можеби во Македонија ќе ти наплатат дополнително царина бидејќи самиот производ чини над 25 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom