PayPal (официјална тема)

Член од
18 август 2015
Мислења
147
Поени од реакции
84
Decki
Posle 3 godini uspeav da se logiram na eden star “blokiran” PayPal account, koj beshe povrzan so NLB kartichka so izbrana drzava Slovenija.
Vlegov preku PayPal aplikacija na telefon, direktno izbrav “forgot password” i si najdov 128 evra vnatre :)
 
Член од
20 септември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Znae li nekoj na kolku primeni pari otprilika baraat verifikacija za so Slovenski paypal primer
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.550
Поени од реакции
6.879
Годишно или тотал ?
Вкупно во една година, пример дури и во рок од три месеци ако имаш сличен прилив ќе ти побараат верификација за адреса на живеење во Словенија и ако не можеш да верифицираш ќе ти го лимитираат акаунтот.
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
2.958
Поени од реакции
1.899
Dali ako verificiram PayPal so Payoneer karticka ke mozam da pravam withdraw, so makedonska adresa?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
735
Поени од реакции
349
Македонија и Црна Гора заеднички ќе аплицираат за влез во системот Пејпал

Црна Гора и Северна Македонија заеднички ќе аплицираат за да бидат дел од онлајн системот за плаќање Пејпал (PayPal), беше соопштено на седницата на Владата на Црна Гора.

Министерот за јавна администрација Дукај Мараш рече дека претстои важна посета на Скопје поради што предложил предлог платформа за средба со тамошниот министер, пишува Инвеститор, а пренесува Блиц.
– Ова е многу важна посета, се работи за склучување на меморандумот на двете министерства на Црна Гора и Северна Македонија со цел дигитализација и безбедност на информациите. Исто така, идеја е Црна Гора заедно со Северна Македонија да аплицираат за Пејпал, што беше предложено од самата компанија – рече тој.

Мараш изјави дека Пејпал предложи двете земји заедно да имаат поголеми шанси да станат дел од таа мрежа за онлајн плаќања.

Во моментов, Пејпал трансферот на пари е овозможен во Црна Гора само во една насока, односно при плаќање на стоки и услуги преку Интернет. Добивањето пари преку оваа платформа сè уште не е можно, што претставува значајна бариера за сите оние кои планираат да работат онлајн.

 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.936
Поени од реакции
1.203
Јадна мајко :) Сега пејпал одма ќе воведе пошто две небитни земји се здружиле. Црн Гора може ќе помине ама ние со нашите закони не
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
68
Поени од реакции
29
Дали некој имал проблем со paypal при повлекување на пари од акаунтот на НЛБ сметка автоматски само да менува валута? Пример повлекувам USD при повлекување автоматски си ги претвара во евра и на курс губам околу 20тина долари?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
439
Поени од реакции
250
Дали некој имал проблем со paypal при повлекување на пари од акаунтот на НЛБ сметка автоматски само да менува валута? Пример повлекувам USD при повлекување автоматски си ги претвара во евра и на курс губам околу 20тина долари?
Yup, една од финтите која Пејпал ја користи за да ти лапне уште некој денар.
Ако повлекуваш на картичка, отвори ја картичката во Пејпал и треба да имаш опција Currency или така нешто.
Подеси ја картичката дека ти е во долари, за да не прави автоматски конверзија.

Доколку повлекуваш на банкарска сметка - нема начин како да се избегне ова.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
68
Поени од реакции
29
Yup, една од финтите која Пејпал ја користи за да ти лапне уште некој денар.
Ако повлекуваш на картичка, отвори ја картичката во Пејпал и треба да имаш опција Currency или така нешто.
Подеси ја картичката дека ти е во долари, за да не прави автоматски конверзија.

Доколку повлекуваш на банкарска сметка - нема начин како да се избегне ова.
Не најдов таква опција.

Иако под default валута е подесено на долар при трансфер пак си ги претвори во евра и пак изгубив на курс 20$.

Изгледа неможе да се избегне при повлекување од paypal на картичка.
 

Attachments

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
713
Поени од реакции
965
Не најдов таква опција.

Иако под default валута е подесено на долар при трансфер пак си ги претвори во евра и пак изгубив на курс 20$.

Изгледа неможе да се избегне при повлекување од paypal на картичка.
може треба да се јавиш на супорт и да им кажеш да ти сменат
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
68
Поени од реакции
29
може треба да се јавиш на супорт и да им кажеш да ти сменат
Не би ги контактирал бидејќи е НЛБ Македонска картичка преку словенска фејк адеса па да не останам без акаунт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom