PayPal (официјална тема)

Член од
12 март 2019
Мислења
33
Поени од реакции
1
stom im pravi usluga da izvadat pari lugje sto ne mozat da izvadat, toa znaci imaat makedonski paypali ili so slovenija dodena kako drzava, ako imaja stranski paypali so stanska kartcika sami ke si vadeja
Така де.. Јас само одговарав на прашањето дали се пушта со македонски.. одговорот е не :) јас имам Амерички.. И пуштам плаќам без проблем.. Со македонски.. Хахаха
 

sleekmakeup

Queen of the South
Член од
14 ноември 2014
Мислења
76
Поени од реакции
25
Со Македонски не може да праќаш пари на други, камо да можеше... Исклучиво онлајн плаќање.
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
129
Поени од реакции
38
Со Македонски не може да праќаш пари на други, камо да можеше... Исклучиво онлајн плаќање.
Моеш да плаќаш гоодс&сервисес со македонскиот ПП на кој сакаш емаил.
Додека ми беше словенскиот лимитиран плаќав на луѓе со македонскиот само што немаш опција френдс&фемили туку само ГС...
 
Член од
3 март 2010
Мислења
599
Поени од реакции
194
дали е возможно да се подигни лимитот на кипарски пејпал поврзан со нлб тутунска картичка, страв ми е ако отидам на lift limit дека ке увидат дека всушност е направен во македонија
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
380
Поени од реакции
204
дали е возможно да се подигни лимитот на кипарски пејпал поврзан со нлб тутунска картичка, страв ми е ако отидам на lift limit дека ке увидат дека всушност е направен во македонија
поима немам за кипаркси, но знам дека sooner or later ќе мора да го "верификуваш" профилот и тука веќе ќе ти иде све јабана...
 
Член од
7 декември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво.
Сакам да си направам акаунт на PayPal за да можам онлајн да заработувам. Може ли да ми објасни некој како иде принципот?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
380
Поени од реакции
204
Здраво.
Сакам да си направам акаунт на PayPal за да можам онлајн да заработувам. Може ли да ми објасни некој како иде принципот?
Long story short: Не можеш.
Не можеш со МК Пејпал да примаш пари.
Ако имаш странско државјанство - тогаш би имал шанси.

Sent from my ONEPLUS A6010 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.050
Поени од реакции
6.990
Здраво.
Сакам да си направам акаунт на PayPal за да можам онлајн да заработувам. Може ли да ми објасни некој како иде принципот?
Можеш да се регистрираш на словенечкиот PayPal со Visa Electron дебитна картичка од НЛБ Банка, па да си ја испробаш среќата.

https://www.paypal.com/si/home

Некои велат дека и денес им успева, но некои велат дека словенечкиот PayPal открива дека користат не-словенечка дебитна картичка и ги одбива.

Ако успееш да се регистрираш на словенечкиот PayPal со Visa Electron дебитна картичка од НЛБ Банка, имаш годишна граница на средства кои можеш да ги повлечеш, која изнесува 1.500 или 2.000 евра годишно.

Доколку подигнеш повеќе од 1.500/2.000 евра годишно (не ја помнам баш точната цифра), тогаш словенечкиот PayPal ќе ти побара да испратиш дигитална фотокопија од возачка дозвола или од лична карта за да докажеш дека си словенечки државјанин и додека не го направиш тоа, нема да можеш да подигнуваш средства се` до крајот на годината, односно се` до наредниот 1 јануари.

Најпаметно би било, доколку успееш да се регистрираш на словенечкиот PayPal со Visa Electron дебитна картичка од НЛБ Банка, наместо да ги подигнуваш парите, потроши ги на производи кои ќе ти пристигнат во Македонија, па продај ги.

Мој пријател кој си тера бизнис преку германскиот PayPal - успеал некако да извади германска дебитна картичка, иако ниту има германско државјанство, ниту било какво странско државјанство, ниту бил некогаш во Германија - а си игра и со виртуелни валути, повеќе од 4 години не подигнува пари, туку веднаш ја троши заработувачката на производи од типот на мауси, тастатури, слушалки, звучници - поскапи од 50 евра, се разбира, а не евтини играчки - откако ќе му пристигнат во Македонија ги отвора и ги користи еден или два месеца, па потоа ги огласува за продажба. Тоа е многу паметен деловен план - не ти пристигнуваат пари на трансакциска сметка во Македонија, па затоа не плаќаш данок, а на крајот сепак успеваш да си ги вратиш парите.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
599
Поени од реакции
194
kako se gleda limitot kolkav ti e, kolku imas povleceno, kolku ti ostanuva. Dali ima limit kolku pari mozis da primas vo naracki ili da isprakas na drugi korisnici
https://ibb.co/DLYXRgn
 
Последно уредено:
Член од
30 мај 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Имам извадено околу 1500 евра оваа година од бугарски ПП на македонска сметка,
1 дали треба да ги пријавам во УЈП?
2 ако треба дали може да го направам тоа сега
3 како се пријавува ако може да ми објасни некој "the whole proccess", и за некои прашања што може да ѓи очекувам ако ги има (од страна на личноста кај кого што ќе пријавам?) .
Фала
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
380
Поени од реакции
204
Здраво
Имам извадено околу 1500 евра оваа година од бугарски ПП на македонска сметка,
1 дали треба да ги пријавам во УЈП?
2 ако треба дали може да го направам тоа сега
3 како се пријавува ако може да ми објасни некој "the whole proccess", и за некои прашања што може да ѓи очекувам ако ги има (од страна на личноста кај кого што ќе пријавам?) .
Фала
Здраво и добре-дојде на форумот.

1. Да, без разлика каков ти е Пејпалот, битна е сметката.
Ти имаш сметка во Македонија, и имаш странски прилив.
Немаш "покритие" за тоа. Додуша мислам дека веќе не ги ни интересира покритие во УЈП.
Така да треба да ги пријавиш. Мислам дека 15% данок ќе платиш за нив.
Зависи како ќе ти ја класифицираат таа трансакција.

2. Не би можел да ти помогнам, затоа што не примам приливи во Македонија.

3. The whole process, е моментално каша-попара.
Никој не знае ништо точно. Секој различно си го чита и сфаќа тоа.
Најдобар совет, е да се обратеш до сметководител и до УЈП.
тие ќе ти објаснат најдобро што како треба.

мој совет: не вади пари на МК сметка, ако стварно не мораш.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
86
Поени од реакции
59
Член од
14 февруари 2018
Мислења
66
Поени од реакции
38
Член од
22 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
11

Само прашање е колку време ќе го имплементираат предлог законот, и дали ПејПал ќе се донесе или пак џабе се надеваме.
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
66
Поени од реакции
38
Само прашање е колку време ќе го имплементираат предлог законот, и дали ПејПал ќе се донесе или пак џабе се надеваме.
... Да се надеваме дека за многу брзо време... Што е Србија ило друга држава повеќе од тука за да неможеме да користиме Withdrawing... Сепак тоа се наши заработени средства.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
На врв Bottom