PayPal (официјална тема)

Член од
21 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
Еве и јас да се приклучам на темата со некои подпрашања за да знам како да постапувам :), а почетник сум во ова....ги читав постовите за пајонир и пејпал ама незнам сега дали има некои измени па затоа сакам да се осигурам....Почнав и јас да работам на Апворк, и ми легнаа првите пари на пајонир....значи одма ми одбија при првиов трансфер 30 долари за самата картица.Прашања:

1. На кој банкомат е најдобро да се повлекуваат пари и колку се провизиите, како и конверзија долар-денар?

2. Дали е паметно да се повлекуваат воопшто на банкомат или да се купува со неа по продавници? Во тој случај ваљда нема да има провизија, незнам.

3. Може ли слободно да се купува и во Грција да речеме со картицата?

4. И последно, нели е попаметно да се договорам јас со типов што работам директно да ме плаќа преку пејпал ( па боље да плаќам 10% данок кај нас одколку20% на Апворк и плус 10% данок?) Ама има тука и ризик ако директно си се договориме ние со типот, па и да ме извиси некад-тогаш Апворк не стои позади мене.

5. И сеа се сетив исто дека пишуваше по постовиве дека со пејпал можеш ти да плаќаш, ама неможат други да ти плаќаат преку пејпал. Јас денеска извадив виза интернет картица преку прокредит ама не сум ја врзала уште со акаунтот-не ми дозволи најверојатно дека е празна-си префрлив 100 денара па чекам да се изврши трансакцијата па ќе пробам пак.

Ама отупев, знам, ама ај ваљда ќе се најде некој трпелив да исчита све и да ме удостои со одговор....Минатата недела ми беше првапрвапрва работа на Апвор евер па малку сум збунка!!!

Фала ви однапред на тие што ќе ми одговорат.
Ајде, честитки за почетокот. Е сега, јас Payoneer картичката ја користам за плаќање во продавници низ Македонија без никаков проблем. Нема провизија, само мислам дека курсот е 2-3 денари повисок и тоа е се. Payoneer е далеку подобар од PayPal: прво, зошто е легален, второ (што веројатно произлегува од првото) нема никакви проверки и слично. За директна работа со клиентот, не знам, ако е приватно лице, не препорачувам, ако е фирма, тогаш зошто не. Но, имај си предвид дека со Upwork ти е каде-каде посигурно. Со среќа!

Ако ја надминеш годишната граница, нема да можеш да подигнуваш пари до тој датум - 12 април 2017, или 4 декември 2017, го мразам тој американски календар, мораш да се надеваш една од бројките да биде поголема од 12 за да знаеш која бројка го означува денот, а која бројка го означува месецот.

Мораш да им испратиш дигитална фотокопија од словенечка возачка дозвола или лична карта, секако дека не можеш да им испратиш дигитална фотокопија од македонска возачка дозвола или лична карта.
Прашањето повеќе ми беше што ќе се случи ако не го надминам лимитот? Очигледно, не можам да им испратам никакви документи за да го подигнам ограничувањето, макар што кога требаше да го потврдам идентитетот им испратив македонска лична карта, па ми ја прифатија без проблем. Е сега, бараат да ја потврдам адресата и уште нешто, а тоа нема начин да го направам. Лимитот не планирам да го надминам, ќе им речам да почекаат со плаќањата, но дали автоматски се обновува по 1 година на нови $2500? Тоа ми беше прашањето. Фала сепак.
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Здраво, значи за вадење преку пајонир од Апворк не користам, но користам skrill.com поврзана со мојата виза картица. Парите ми стигаат на смета 2-5 дена откако ќе ги извадам преку апворк и скрил. За пајонир користам од друг клиент, надвор од Апворк. За активација зема 30долари...Но подобро е затоа што веднаш штом ќе ги повлечеш парите на пајонир во рок од 2-3 саата можеш да ги извадиш од најблискиот банкомат. Е сега, кој банкомат е најдобар незнам, но мислам дека сите земаат иста провизија. Јас вадам преку уни банка и ми зема околу 200 денара провизија.

- Ти можеш да се договориш со типот да ти ги праќа право на пејпал. ( мојот пејпал е поврзан со пајонир картицата ) Но во денешно време не ти препорачувам така да се договоруваш, бидејќи може слободно да те откачи и да не ти плати :) Апворк ти зема 20 проценти данок, но ти гарантира кога ќе биде завршена работата парите ќе ти легнат на сметка. Исто, за информација ако ти е работата со клиентот 500+долара тогаш данокот ти е 10 проценти итн...
...Јас ти препорачувам да си ги вадиш преку скрил, чекам 1 недела додека стигнат парите, но така ми е посигурно....но истотака и ќе плаќаш персоналец на крајот од годината а со пајонир мислам дека данокот се избегнува...
Пробав јас да ја поврзам Пајонирот со пејпалот и не ми дозволи, па затоа сега извадив нова картица преку прокредит демек само за интернет ќе биде таа, и да ја поврзам таа со пејпалот.
Туку интересно што ми кажа а не го знаев во врска со данокот над 500+ долара...мене ме плаќа неделно, ( демек мајлстоне-или како го викаат незнам) и еве сега работам веќе 3та недела ( ме плаќа секоја сабота), на месечно ниво ќе биде повеќе од 500 долара. Тоа значи дека Апворк ќе ме чарџа 10 % наместо сега што ми наплаќа 20%?? Ние се договоривме демек да почнам, да видиме како ќе оди па и затоа ќе ме плаќа неделно, а ако е задоволен, да ме плаќа месечно.
 
Член од
18 август 2011
Мислења
56
Поени од реакции
11
Пробав јас да ја поврзам Пајонирот со пејпалот и не ми дозволи, па затоа сега извадив нова картица преку прокредит демек само за интернет ќе биде таа, и да ја поврзам таа со пејпалот.
Туку интересно што ми кажа а не го знаев во врска со данокот над 500+ долара...мене ме плаќа неделно, ( демек мајлстоне-или како го викаат незнам) и еве сега работам веќе 3та недела ( ме плаќа секоја сабота), на месечно ниво ќе биде повеќе од 500 долара. Тоа значи дека Апворк ќе ме чарџа 10 % наместо сега што ми наплаќа 20%?? Ние се договоривме демек да почнам, да видиме како ќе оди па и затоа ќе ме плаќа неделно, а ако е задоволен, да ме плаќа месечно.
Да. кога ќе надминеш 500 долара + од истиот клиент потоа данокот ти е 10 проценти. Истотака, за Апворк не ти е потребен пејпал, можеш директно на пајонир или, како што спомнав на скрил со твојата прокредит картица... Ако имаш нешто не јасно пиши во порака и со среќа на Апворк. :)
 
Член од
5 март 2012
Мислења
52
Поени од реакции
16
Еве и јас да се приклучам на темата со некои подпрашања за да знам како да постапувам :), а почетник сум во ова....ги читав постовите за пајонир и пејпал ама незнам сега дали има некои измени па затоа сакам да се осигурам....Почнав и јас да работам на Апворк, и ми легнаа првите пари на пајонир....значи одма ми одбија при првиов трансфер 30 долари за самата картица.Прашања:

1. На кој банкомат е најдобро да се повлекуваат пари и колку се провизиите, како и конверзија долар-денар?

2. Дали е паметно да се повлекуваат воопшто на банкомат или да се купува со неа по продавници? Во тој случај ваљда нема да има провизија, незнам.

3. Може ли слободно да се купува и во Грција да речеме со картицата?

4. И последно, нели е попаметно да се договорам јас со типов што работам директно да ме плаќа преку пејпал ( па боље да плаќам 10% данок кај нас одколку20% на Апворк и плус 10% данок?) Ама има тука и ризик ако директно си се договориме ние со типот, па и да ме извиси некад-тогаш Апворк не стои позади мене.

5. И сеа се сетив исто дека пишуваше по постовиве дека со пејпал можеш ти да плаќаш, ама неможат други да ти плаќаат преку пејпал. Јас денеска извадив виза интернет картица преку прокредит ама не сум ја врзала уште со акаунтот-не ми дозволи најверојатно дека е празна-си префрлив 100 денара па чекам да се изврши трансакцијата па ќе пробам пак.

Ама отупев, знам, ама ај ваљда ќе се најде некој трпелив да исчита све и да ме удостои со одговор....Минатата недела ми беше првапрвапрва работа на Апвор евер па малку сум збунка!!!

Фала ви однапред на тие што ќе ми одговорат.
Со среќа работата и парите. И јас сум на нов на UpWork и на Payoneer. Првата исплата ми е 94$. Како е можно да земаат 30$ за активација и плус 5$ activation fee?
1.jpg
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Со среќа работата и парите. И јас сум на нов на UpWork и на Payoneer. Првата исплата ми е 94$. Како е можно да земаат 30$ за активација и плус 5$ activation fee?
Прегледај го приврзокот 160836
Нека ни се на среќа, и двете:). Кај мене ги нема сите овие провизии што ги има кај тебе, јас не направив immediate load, туку standard, еве како изгледа кај мене. И кажи ми ако знаеш после коа ќе си ги трошиме парите, ако ги вадиме од АТМ, колку ќе не чарџаат за повлекување кеш и на кој банкомат? Зборам ако сакаме да вадиме кеш, за по продавници знам дека нема провизии.
 

Attachments

Член од
5 март 2012
Мислења
52
Поени од реакции
16
Нека ни се на среќа, и двете:). Кај мене ги нема сите овие провизии што ги има кај тебе, јас не направив immediate load, туку standard, еве како изгледа кај мене. И кажи ми ако знаеш после коа ќе си ги трошиме парите, ако ги вадиме од АТМ, колку ќе не чарџаат за повлекување кеш и на кој банкомат? Зборам ако сакаме да вадиме кеш, за по продавници знам дека нема провизии.
Утре планирам да извадам, па ќе ти кажам :)
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Ke ti izvadi po kurs za okolu 2 denari pomal od sredniot... Plus $3.15 za sekoe vadenje.
Благодарам и само уште едно подпрашањце:), да не знаеш колку пари можеш оддеднаш да извадиш на АТМ? Незнам, лупам, 10000, 20000 мкд?? Веќе ако плаќам провизија, да ги извадам сите одеднаш. нели??
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Благодарам и само уште едно подпрашањце:), да не знаеш колку пари можеш оддеднаш да извадиш на АТМ? Незнам, лупам, 10000, 20000 мкд?? Веќе ако плаќам провизија, да ги извадам сите одеднаш. нели??
30 000 е максимумот.
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Ke ti izvadi po kurs za okolu 2 denari pomal od sredniot... Plus $3.15 za sekoe vadenje.
Благодарам и само уште едно подпрашањце:), да не знаеш колку пари можеш оддеднаш да извадиш на АТМ? Незнам, лупам, 10000, 20000 мкд?? Веќе ако плаќам провизија, да ги извадам сите одеднаш. нели??[DOUBLEPOST=1480692252][/DOUBLEPOST]
30 000 е максимумот.
Ти благодарам, постот ми отиде уште еднаш по грешка...сори.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
52
Поени од реакции
16
Еве колку ми зема.

P.S. Уште ни ми зема 30$ за активација. Кога ќе ми земат? 2.jpg
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Еве колку ми зема.

P.S. Уште ни ми зема 30$ за активација. Кога ќе ми земат?Прегледај го приврзокот 160914
Стварно јас немам појма, нека каже некој што ја има од по оддамна. Јас сама си ја нарачав директно од кај нив на сајтот, не одев преку Апворк и не одев преку реферал ако тоа има некакво значење. Стварно незнам, мене еве одма ми одбија уште од првиот прилив.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
Стварно јас немам појма, нека каже некој што ја има од по оддамна. Јас сама си ја нарачав директно од кај нив на сајтот, не одев преку Апворк и не одев преку реферал ако тоа има некакво значење. Стварно незнам, мене еве одма ми одбија уште од првиот прилив.
Има то значење доколку одеше преку реферал или Upwork ќе те кошташе само 5$ активацијата
 
Член од
16 јули 2016
Мислења
37
Поени од реакции
8
Има то значење доколку одеше преку реферал или Upwork ќе те кошташе само 5$ активацијата
Требаше тоа да си прашам пред да ја нарачам, ама брза кучка...да не ми побегне случајно работата, абе смешки...а што е најтрагично не ни имав некаков дил за работа кога ја нарачував, туку да ми биде спремна за првата работа....нејсе, здравје !! Фала ти на инфо-то во секој случај.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ве молам за одговор.
Треба да примам околу 400-500 долари на paypal. Акаунтот ми е на словенска адреса, а сум регистриран преку УНИ БАНКА.
Дали би имало проблем при подигање на парите директно на картичка и кој е ризикот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom