Payoneer

Член од
18 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво дечки,нов сум на форумот, а исто и за првпат користам и се среќавам со Пајонир, па вака: Работам како диспеч за американска компанија, ми рекоа да си порачам картичка Пајонир, USD и EUR, првото прашање ми е дали имам потреба од двете картички(платата ми е во USD, а ги имам двете картички, поточно EUR ми стигна побрзо, USD сеуште чекам), второто ми е како можам да ја користам оваа картичка, во сите банкомати, дали има голема провизија, и дали морам да ја користам девизната сметка во банка (моментално сметката ми е блокирана, дали можам да ја користам Пајонир без разлика на тоа дека ми е блокирана сметката), секое инфо ми е добредојдено пошто првпат се среќавам со ова.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
76
Поени од реакции
90
Здраво дечки,нов сум на форумот, а исто и за првпат користам и се среќавам со Пајонир, па вака: Работам како диспеч за американска компанија, ми рекоа да си порачам картичка Пајонир, USD и EUR, првото прашање ми е дали имам потреба од двете картички(платата ми е во USD, а ги имам двете картички, поточно EUR ми стигна побрзо, USD сеуште чекам), второто ми е како можам да ја користам оваа картичка, во сите банкомати, дали има голема провизија, и дали морам да ја користам девизната сметка во банка (моментално сметката ми е блокирана, дали можам да ја користам Пајонир без разлика на тоа дека ми е блокирана сметката), секое инфо ми е добредојдено пошто првпат се среќавам со ова.
Не ти треба Пајонир во Евра ако не примаш евра, можиш да ја користиш на секој банкомат и секоја продавница. За провизијата не знам, не сум се замарал со тоа, само сватив дека ако сметаш колку долари имаш х 50, толку во денари можиш да извадиш од банкомат без проблем, и зависно од курсот ќе ти останат уште пари на пајонирот. Исто така на апликацијата има колку пари можиш да извадиш од банкомат со одбиени провизии. И нема врска дали сметката овде дали ти е блокирана или не, можиш да си користиш Пајонир слободно
 
Член од
18 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Не ти треба Пајонир во Евра ако не примаш евра, можиш да ја користиш на секој банкомат и секоја продавница. За провизијата не знам, не сум се замарал со тоа, само сватив дека ако сметаш колку долари имаш х 50, толку во денари можиш да извадиш од банкомат без проблем, и зависно од курсот ќе ти останат уште пари на пајонирот. Исто така на апликацијата има колку пари можиш да извадиш од банкомат со одбиени провизии. И нема врска дали сметката овде дали ти е блокирана или не, можиш да си користиш Пајонир слободно
Значи слободно може да ја блокирам сметката во EUR да не плаќам годишно и за двете картички?
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
76
Поени од реакции
90
Ако примаш пари во УСД не знам зошто ти треба сметка во ЕУР. Јас примам во УСД и досега сум немал проблеми.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
227
Поени од реакции
599
Околу провизиите на кратко
Секоја трансакција со картичката дали online или на апарат во продавница... за провизија еур-денари или долар денари пајонир наплаќаат до 3.5% (мене како што имам сметано мн пати од 3.3% до 3.5% ми наплаќаат ама никогаш повеќе од 3.5%)
Доколку вадиш од банкомат се наплаќаат истите проценти (до 3.5%) за курсот во провизија но имаш додатни 3,15$ (Фиксно) поради што си користел банкомат
За кој банкомат позитивно искуство од стопанска и Halk имам. Другите обично земаат додатна провизија
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
14.840
Поени од реакции
17.895
Конвертирајте во евра, и кога ке одите на шопинг во Солун, извадете евра на банкомат. 0% провизија.
Па и тука во комерцијална и стопанска не се големи провизиите. Најисплатливо е, ако веќе се вади пари, одеднаш 40К да извадиш, да не ги цепкаш. А картичката без проблем може и во продавница да се користи. Солун да одиш за едно вадење пари, е убава провизија. Поготово ако имаш потреба почесто од еднаш месечно да вадиш :)

И ако сакаш да не се замараш со картички со чуда, можеш директно да си ги повлечеш парите на банкарска сметка во мкд, ама така ќе мора данок да платиш.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
17.354
Поени од реакции
14.515
Пробај дали можиш N26 и дали ти даваат таква опција :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom