Payoneer/WireCard скандал

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
Отвораш девизна сметка (зависи шо валута ти се средставата на payoneer) во банка ако веќе немаш, бараш IBAN и SWIFT од банката, во payoneer оди withdraw fund > withdraw to banк, внесуваш податоци шо ти ги дала банката и чекаш да известување од банката дека парите се стигнати. Ова важи за суми над $1000. Имаш fee од $15.
А дали може на денарска? конкретно нлб, знам дека девизните приливи треба да ги распределиш само.
и дали можеш девизназа физички лица да отвориш?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Tuka edinstveno ne vleguvaat nikako vo esapot tie 2 milijardi dolari sto se ukradeni od wirecard.
Не се украдени, никад не ни постоеле колку што разбрав. CEO-то и компанија, фиктивно бустале транскации за да изгледаат дека имаат повеќе обрт за да растат акциите.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
@Vladimir1984 Јас имам пријатели кои можат и кои не можат да вадат од Револут, зависно од периодот кога има се издадени. Тие на Револут со картички издадени од Wirecard се блокирани.

Таа што ја има твојот пријател, сигурно не е е од Wirecard штом е функционална.

Моментално нема припејд картичка издадена од Wirecard што не е блокирана.

Едит: еве вест од 2018.

Revolut will no longer be relying on Wirecard for card issuing as it has now brought this function in-house.
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
27
Поени од реакции
8
А дали може на денарска? конкретно нлб, знам дека девизните приливи треба да ги распределиш само.
и дали можеш девизназа физички лица да отвориш?
Мора да имаш IBAN, а IBAN-от е врзан за девизна сметка. Физички лица можеле за време на Југославија да отворат девизна сметка, не пак сега (секако дека може). Иначе да се разбереме ќе може да ги повлекуваш парите што ќе ги примаш од сега на таму и парите кои не се лоадирани на картичката. Ако имаш картичка издадено од Wirecard (прочитај од позади на картичката) и на пејонир ти пишува xxx loaded on card - овaa xxx сума не може во моментот да се користи бидејќи се замрзнати т.е. не може да правиш ништо со нив. Останува да чекаме и да се надеваме дека нема и во британската фирма (ќерка фирма на германската) правено малверзации.
 
Последно уредено:

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
Мора да имаш IBAN, а IBAN-от е врзан за девизна сметка. Физички лица можеле за време на Југославија да отворат девизна сметка, не пак сега (секако дека може). Иначе да се разбереме ќе може да ги повлекуваш парите што ќе ги примаш од сега на таму и парите кои не се лоадирани на картичката. Ако имаш картичка издадено од Wirecard (прочитај од позади на картичката) и на пејонир ти пишува xxx loaded on card - овaa xxx сума не може во моментот да се користи бидејќи се замрзнати т.е. не може да правиш ништо со нив. Останува да чекаме и да се надеваме дека нема и во британската фирма (ќерка фирма на германската) правено малверзации.
Кога правев payoneer acc требаше да внесам IBAN и swift и се јавив во нлб и ми кажаа кои ми се. И ми кажаа дека ако имам девизни примања, само се распределуваат. Па малку ме буни ова со IBAN, зашто имам веќе на денарската сметка од нлб.

Тие знам дека ми се замрзнати, ама треба пак да примам и наредните сакам да си ги повлечам. Ќе бидат усд и немам таква картичка, па би требало да можам.

А во врска со замрзнувањето:

“Had a chat with Payoneer UK Management, here what they say.

"Payoneer has two products with Wirecard:
  1. EUR accounts - held with Wirecard Germany
  2. Pre-paid cards - held with Wirecard UK
The problems are with Wirecard UK, therefore the EUR accounts are completely unaffected.

Funds on the cards are completely safe and protected. The FCA has frozen all Wirecard UK funds, which includes our cards, so that they can audit Wirecard UK. They’ve done this for the protection of customers (albeit they did it very suddenly and without warning). Funds on cards are expected to be frozen until early next week when things should be back to normal, but we’ll know more by Monday.

Here’s more info on the cards that may be helpful - https://blog.payoneer.com/exclusive/wirecard-prepaid-card-update/

Regarding the EUR accounts, though they aren’t affected, we also have a contingency in place with Citibank.”
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
@Vladimir1984 Јас имам пријатели кои можат и кои не можат да вадат од Револут, зависно од периодот кога има се издадени. Тие на Револут со картички издадени од Wirecard се блокирани.

Таа што ја има твојот пријател, сигурно не е е од Wirecard штом е функционална.

Моментално нема припејд картичка издадена од Wirecard што не е блокирана.

Едит: еве вест од 2018.

Revolut will no longer be relying on Wirecard for card issuing as it has now brought this function in-house.
Баш утрово го прашав пријателот дали му функционира картичката, рече дека со неа платил во продавница. Пред година и пол му е извадена картичката.
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
27
Поени од реакции
8
Кога правев payoneer acc требаше да внесам IBAN и swift и се јавив во нлб и ми кажаа кои ми се. И ми кажаа дека ако имам девизни примања, само се распределуваат. Па малку ме буни ова со IBAN, зашто имам веќе на денарската сметка од нлб.

Тие знам дека ми се замрзнати, ама треба пак да примам и наредните сакам да си ги повлечам. Ќе бидат усд и немам таква картичка, па би требало да можам.

А во врска со замрзнувањето:

“Had a chat with Payoneer UK Management, here what they say.

"Payoneer has two products with Wirecard:
  1. EUR accounts - held with Wirecard Germany
  2. Pre-paid cards - held with Wirecard UK
The problems are with Wirecard UK, therefore the EUR accounts are completely unaffected.

Funds on the cards are completely safe and protected. The FCA has frozen all Wirecard UK funds, which includes our cards, so that they can audit Wirecard UK. They’ve done this for the protection of customers (albeit they did it very suddenly and without warning). Funds on cards are expected to be frozen until early next week when things should be back to normal, but we’ll know more by Monday.

Here’s more info on the cards that may be helpful - https://blog.payoneer.com/exclusive/wirecard-prepaid-card-update/

Regarding the EUR accounts, though they aren’t affected, we also have a contingency in place with Citibank.”
Штом ти имаат дадено IBAN тоа е тоа може да го внесиш без проблем (прашај ги за секој случај дали девизната ти важи и за USD или е само за EUR).
 

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
Штом ти имаат дадено IBAN тоа е тоа може да го внесиш без проблем (прашај ги за секој случај дали девизната ти важи и за USD или е само за EUR).
веќе ми е поврзан payoneer со таа сметка. останува уште да пробам да префрлам пари кога ќе имам. би требало да примаат и долари, не ми спомнаа никакво ограничување.

фала ти инаку
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Баш утрово го прашав пријателот дали му функционира картичката, рече дека со неа платил во продавница. Пред година и пол му е извадена картичката.
Па супер за него тогаш. Има ли шанси да дознаеш дали е издадена од Wirecard? Пишува на задната страна од картичката.

Штом е година ипол стара голема е веројатноста да не е од Wirecard. Затоа и не е опфатен од проблемов.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Па супер за него тогаш. Има ли шанси да дознаеш дали е издадена од Wirecard? Пишува на задната страна од картичката.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Сега ќе го прашам, и мене ме интересира.

Едит.

Картичката која ја има не е издадена од wirecard. По некоја игра на случајот Revolut пред извесно време ја прекинал соработката со wirecard.
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.332
Поени од реакции
27.890
Сега ќе го прашам, и мене ме интересира.

Едит.

Картичката која ја има не е издадена од wirecard. По некоја игра на случајот Revolut пред извесно време ја прекинал соработката со wirecard.
Тоа извесно време е 2018 година.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
За мене ова со пејонир картичкиве е завршена работа и мислам дека треба да се простиме од парите, боли ама јбг
прашање ми е од каде можам да извадам револут?
и дали некој има подобра алтернатива?
 
Член од
1 јули 2016
Мислења
10
Поени од реакции
0
Знае ли некој дали има некој лимит на тоа колку пари можат да се префрлат наеднаш од Payoneer на сметка во банка во МК?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom