Payoneer/WireCard скандал

Член од
4 јуни 2020
Мислења
27
Поени од реакции
8
jas probav ne mi dava. Spored slikava sto pisuva, novite sredstva sto stignale vo megjuvreme, moze da se povlecat, starite se na revizija na FCA. A kartickite voopsto ne mozat da se koristat.
Е па овој имаше направено трансфер од 1к. Веројатно има над 10к и му дава трансфер на парите што не му се лоадирани на картичката.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Толку никој не знаеше за ова претходно, глеам на ИТ форумот веќе недела дена се зборело, до 1 денеска можеле да се вадат пари.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.060
Е па овој имаше направено трансфер од 1к. Веројатно има над 10к и му дава трансфер на парите што не му се лоадирани на картичката.
da tie sredstva sto ne se na kartickata mozes da gi povleces, posto tie ne se vo transkciskata na wirecard. Tie novite sredstva sto mi dojdoa ne se na kartickata i zatoa mozam da gi hendlam.
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
27
Поени од реакции
8
Ова ми стигна пред малку како нотификација на акаунтот:

As you may have seen on the news, Wirecard AG filed for insolvency on Thursday. Your Payoneer Prepaid Mastercard® Card is issued by its subsidiary, Wirecard Card Solutions Limited (WCSL) in the UK. Today, the Financial Conduct Authority (FCA) which regulates WCSL, issued requirements on WCSL, freezing all prepaid card activity for the time being. We believe that cardholder funds are properly safeguarded and that the freeze will be temporary.

Ист е текстот со тој што го објавија на нивниот блог. Да се надеваме дека се ќе биде во ред. Ова believe малку ме плаши.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Толку никој не знаеше за ова претходно, глеам на ИТ форумот веќе недела дена се зборело, до 1 денеска можеле да се вадат пари.
Јас пробав околу 11 наутро да платам на пос терминал и два пати ми ја одби картичката, не ни знаев за оваа фрка, така да не знам дали можело и да се извадат пари денес воопшто.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.552
Поени од реакции
26.060
Ова ми стигна пред малку како нотификација на акаунтот:

As you may have seen on the news, Wirecard AG filed for insolvency on Thursday. Your Payoneer Prepaid Mastercard® Card is issued by its subsidiary, Wirecard Card Solutions Limited (WCSL) in the UK. Today, the Financial Conduct Authority (FCA) which regulates WCSL, issued requirements on WCSL, freezing all prepaid card activity for the time being. We believe that cardholder funds are properly safeguarded and that the freeze will be temporary.

Ист е текстот со тој што го објавија на нивниот блог. Да се надеваме дека се ќе биде во ред. Ова believe малку ме плаши.
Sto ima da te plasi, jas se oprostiv od parite, pa sega koga ke mi dojdat isto ko na loto da mi se padnalo :D
Автоматски споено мислење:

Ima info deka ima sansa da ostanat istite karticki, posto kartickite iako gi izdavale wirecard, sopstvenost se sekako na mastercard. Samo treba da se odmrznat sredstvata sto se na wirecard i da se migriraat transakciskite vo druga banka...

Tuka edinstveno ne vleguvaat nikako vo esapot tie 2 milijardi dolari sto se ukradeni od wirecard.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Ima info deka ima sansa da ostanat istite karticki, posto kartickite iako gi izdavale wirecard, sopstvenost se sekako na mastercard. Samo treba da se odmrznat sredstvata sto se na wirecard i da se migriraat transakciskite vo druga banka...
Тешко ова.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
Кој баксуз сум, пред некои си 10 часа префрлив 180$, точно пред мрзнењево. Ми ги рефрешира средствата на пајонирот, од 50 на 230, ама вадење јок.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Од тоа што читав по форумите, парите ке бидат исплатени, само ке се почека некое време дур се најде решение, и најверојатно, ке се пратат нови картички, зашто овие сега што ги имаме, со самото затворање на WireCard, Mastercard практично ги има отповикано истите. На сопругата и останаа скоро $5.000 комбинирано, на USD и на EU картичка. Ни двете не работат никако, ниту можеш да префлиш средства во банка, ниту да платиш нешто online или на POS терминал. Кој вади на недела дена, ке биде заебано. По мое, овој проблем сигурно ке потрае месец-два дур се реши.
Исто како парите од штедилниците шо ги исплатија кај нас, така и овие ќе исплатат :icon_lol:.
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
Доколку ми стигнат нови пари на Payoneer акаунтот, ќе можам картичката да ја користам со новите пари така?
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
Ќе може да обајсниш каков би бил процесот тогаш, од пејонир треба да ги префрлам во Македонска банка, па тогаш да ги извадам од банката?
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
27
Поени од реакции
8
Ќе може да обајсниш каков би бил процесот тогаш, од пејонир треба да ги префрлам во Македонска банка, па тогаш да ги извадам од банката?
Отвораш девизна сметка (зависи шо валута ти се средставата на payoneer) во банка ако веќе немаш, бараш IBAN и SWIFT од банката, во payoneer оди withdraw fund > withdraw to banк, внесуваш податоци шо ти ги дала банката и чекаш да известување од банката дека парите се стигнати. Ова важи за суми над $1000. Имаш fee од $15.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Не е баш Payoneer скандал, туку Wirecard скандал, компанијата што ги издава картичките што ги користи Payoneer, но и Revolut и многу други сервиси.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
Имам пријател кој користи Revolut картичка, и не е афектиран од скандалот. Чисто како информација Revolut картичките и понатаму важат, само што од Македонија не ни можеш моментално да отвориш Revolut акаунт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom