Payoneer/WireCard скандал

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.068
Поени од реакции
8.510
Член од
14 април 2012
Мислења
24.716
Поени од реакции
39.047
WireCard e компромитиран, го уапсиле CEO-то поранеш завчера, најверојатно штом најдат нов процесор од Payonner, ке си продолжат да работат со нови картички. Дотогаш, све иде на hold.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.068
Поени од реакции
8.510
сега неможе човек ни да се логира... Прееска кога се логирав неможев ни онлине трансакција да направам кон Банка, ниту пак кон друг payoneer акаунт.. не ќе да се проблем само картичките...
WireCard e компромитиран, го уапсиле CEO-то поранеш завчера, најверојатно штом најдат нов процесор од Payonner, ке си продолжат да работат со нови картички. Дотогаш, све иде на hold.
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.402
Поени од реакции
422
Не е баш Payoneer скандал, туку Wirecard скандал, компанијата што ги издава картичките што ги користи Payoneer, но и Revolut и многу други сервиси.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.239
Поени од реакции
36.097
Кој извади, извади.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 

Донев

Модератор
Член од
9 мај 2008
Мислења
31.014
Поени од реакции
43.164
Најпаметно е да вадам се дур не е блокирана? :unsure:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.068
Поени од реакции
8.510
блокирано е све..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
24.716
Поени од реакции
39.047
Од тоа што читав по форумите, парите ке бидат исплатени, само ке се почека некое време дур се најде решение, и најверојатно, ке се пратат нови картички, зашто овие сега што ги имаме, со самото затворање на WireCard, Mastercard практично ги има отповикано истите. На сопругата и останаа скоро $5.000 комбинирано, на USD и на EU картичка. Ни двете не работат никако, ниту можеш да префлиш средства во банка, ниту да платиш нешто online или на POS терминал. Кој вади на недела дена, ке биде заебано. По мое, овој проблем сигурно ке потрае месец-два дур се реши.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.068
Поени од реакции
8.510
Од тоа што читав по форумите, парите ке бидат исплатени, само ке се почека некое време дур се најде решение, и најверојатно, ке се пратат нови картички, зашто овие сега што ги имаме, со самото затворање на WireCard, Mastercard практично ги има отповикано истите. На сопругата и останаа скоро $5.000 комбинирано, на USD и на EU картичка. Ни двете не работат никако, ниту можеш да префлиш средства во банка, ниту да платиш нешто online или на POS терминал. Кој вади на недела дена, ке биде заебано. По мое, овој проблем сигурно ке потрае месец-два дур се реши.
Payoneer napravija regain na sredstvata.. Toa e dobro... Vtora rabota u sred vakva situacija dobiv payment i proveriv dali moze interno da se raspredeluvaat sredstva i moze. Toa bi znacelo deka generalno e vratena kontrolata na sredstvata od wirecard....

Eve od customer support nekoj postiral

processed.jpeg


Vi teknue na TAT ???
 
Член од
4 јуни 2020
Мислења
12
Поени од реакции
3
Пробавте ли да направете трансфер на средства во банка ? На твитер постираше еден наводно успеал да направи трансфер.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
10.068
Поени од реакции
8.510
Пробавте ли да направете трансфер на средства во банка ? На твитер постираше еден наводно успеал да направи трансфер.
jas probav ne mi dava. Spored slikava sto pisuva, novite sredstva sto stignale vo megjuvreme, moze da se povlecat, starite se na revizija na FCA. A kartickite voopsto ne mozat da se koristat.
 
На врв Bottom