Payoneer (официјална тема)

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@tomsaso забораваш една работа - cross-border fee. Aко не платиш провизија за конверзија на валута, ќе платиш провизија за вадење на средствата во друга држава од таа каде што е издадена картичката. Така да на крај пак исто ќе ти земат.
1649424698752.png
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
@tomsaso забораваш една работа - cross-border fee. Aко не платиш провизија за конверзија на валута, ќе платиш провизија за вадење на средствата во друга држава од таа каде што е издадена картичката. Така да на крај пак исто ќе ти земат.
Прегледај го приврзокот 328125
Нема бегање значи.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
971
Поени од реакции
1.375
најдобро е да не ја користиш картичката , па откако ке ги примиш парите на пејонир да ги префрлиш на девизна сметка во мк
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
најдобро е да не ја користиш картичката , па откако ке ги примиш парите на пејонир да ги префрлиш на девизна сметка во мк
Јас вака правам ама ова се исплати само ако повлекуваш поголеми суми, за поситни и почести трансакции не се исплати зашто зимаат 2% или минимум 15 долари за секое префрлање кон банка.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
971
Поени од реакции
1.375
Јас вака правам ама ова се исплати само ако повлекуваш поголеми суми, за поситни и почести трансакции не се исплати зашто зимаат 2% или минимум 15 долари за секое префрлање кон банка.
се исплати само над 1к усд/еуро
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Јас вака правам ама ова се исплати само ако повлекуваш поголеми суми, за поситни и почести трансакции не се исплати зашто зимаат 2% или минимум 15 долари за секое префрлање кон банка.
Не се исплати и до грција за помали суми

Ако веќе плаќаш данок, не е подобро директно на девизна да ти плаќаат, така би ги избегнал тие 2%, или нема можност за такво нешто?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
нема бегање од тие 2%
Ако се тие од пајонер, тогаш да те плаќаат директно на девизна сметка во мк ќе ги избегнеш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
971
Поени од реакции
1.375
Ако се тие од пајонер, тогаш да те плаќаат директно на девизна сметка во мк ќе ги избегнеш


Sent from my iPhone using Tapatalk
да , во смисла да не го користиш пејонир воопшто , дирекно да бидеш плаќан на банкарска сметка
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
да , во смисла да не го користиш пејонир воопшто , дирекно да бидеш плаќан на банкарска сметка
Е па ако има можност за такво нешто а и ти секако сакаш да плаќаш данок која е поентата со пајонер?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
971
Поени од реакции
1.375
Е па ако има можност за такво нешто а и ти секако сакаш да плаќаш данок која е поентата со пајонер?


Sent from my iPhone using Tapatalk
поентата во користење на пејонир е што не секогаш има можност за директни плаќања на банкарска сметка ;)
 

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
поентата во користење на пејонир е што не секогаш има можност за директни плаќања на банкарска сметка ;)
Затоа прашав уште во претходните коментари дали има можност


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Затоа прашав уште во претходните коментари дали има можност


Sent from my iPhone using Tapatalk
Има можност, ама јас лично Payoneer го користам за префрлање на пари од Upwork, е сега директ од Upwork кон наша банка е 30 долари од трансфер, со тоа што мораш да префрлиш штом имаш 1000 долари, повеќе од тоа не чуваат.
 
Член од
10 април 2022
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дечки здраво, потребна ми е мала помош...
Имам Payoneer account веќе година дена и само еднаш имам направено Request a Payment за направен test task за компанија од Чикаго и се беше во најдобар ред.
Поминаа неколку месеци и еве сега повторно имам remote работа и се согласија да ме плаќаат на Payoneer.
Се супер, но кога одам на Request a Payment автоматски ме одлогира од акаунтот и ме враќа на почетната страна на Payoneer каде повторно треба да се логирам на профилот.
Значи никако не можам да влезам во Request a Payment, да пополнам се што треба податоци и да пратам на компанијата.

Customer support се катастрофа...На маил ми праќаат автоматски одговори, live chat не можам да се уклучам ми дава Status: Cancelled и останува да им се јавам. Им вртев но цело време ми дава зафатено, па доколу некој исконтактирал со нив телефонски ако може тука да го сподели бројчето да видам дали вртам на правилното бројче.
Исто така дали некој се соочил со ваков сличен проблем во однос на опцијата Request a Payment и дали може да ми помогне со решение.
Фала ви однапред
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.831
Поени од реакции
7.553
Дечки здраво, потребна ми е мала помош...
Имам Payoneer account веќе година дена и само еднаш имам направено Request a Payment за направен test task за компанија од Чикаго и се беше во најдобар ред.
Поминаа неколку месеци и еве сега повторно имам remote работа и се согласија да ме плаќаат на Payoneer.
Се супер, но кога одам на Request a Payment автоматски ме одлогира од акаунтот и ме враќа на почетната страна на Payoneer каде повторно треба да се логирам на профилот.
Значи никако не можам да влезам во Request a Payment, да пополнам се што треба податоци и да пратам на компанијата.

Customer support се катастрофа...На маил ми праќаат автоматски одговори, live chat не можам да се уклучам ми дава Status: Cancelled и останува да им се јавам. Им вртев но цело време ми дава зафатено, па доколу некој исконтактирал со нив телефонски ако може тука да го сподели бројчето да видам дали вртам на правилното бројче.
Исто така дали некој се соочил со ваков сличен проблем во однос на опцијата Request a Payment и дали може да ми помогне со решение.
Фала ви однапред
Дали има причина поради која што правиш request a payment.
Тој што ти праќа може да ти прати и без да му побараш. Или?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom