Paradise Lost

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Од толку многу металци на кајгана форумот чудно ми е како до сега на ниту еден не му текна да отвори тема за еден од најважните бендови во помодерната рок/метал историја.
Додатен мотив е нивното гостување на овогодишниот таксират :)

Paradise Lost се формирани во 1988 во Халифакс Англија, името е земено од позната поема која го носи истото име на Англискиот поет од 17-от век Џон Милтон.

Првите албуми се класични doom/death metal, подоцна стилот им варира во готика, вметнуваат електроника и доста експериментални звуци во музиката. Со тоа изгубија дел од фановите, но придобија многу повеќе нови со посвежиот звук. Со последните албуми полека почнаа да се навраќаат на своите корени...тоест на пожестокиот звук. Последниот албум им е ремек дело (ова моја лична забелешка :))
Заедно со Anathema и My Dying Bride се сметаат за ко креатори на death/doom жанрот.

Во текот на на нивната веќе 22 годишна кариера структурата на бендот е завидно стабилна-со тоа што само тапанарот се има сменето неколку пати. Остатокот се оргиналната постава, што додатно додава на шмекот...ма цареви се \m/
Значи:

  • Nick Holmes-Вокал
  • Greg Mackintosh-Водечка гитара (не знам како е точниот израз кај нас)
  • Aaron Aedy-Ритам гитара
  • Steve Edmondson-Бас
  • Adrian Erlandsson-Тапани
Подетални информации за нивната биографија и за членовите можете да најдете на википедија, нивниот официјален сајт...или едноставно прогуглајте ги и толку :)

Не би можел да издвојам поголеми хитови, затоа што мене сите нивни песни ми се најдобри. Да не користам стандардни термини за опишување ќе кажам вака, музиката им е харизматична, ужасно кул звучат, оштри рифови, неповторливо одличен вокал, комбинирано со мрачна атмосфера,уникатни текстови ....ЕБЕНИЕ!

Кажете што мислење имате за нив, дали некој албум/песна посебно ви се допаѓа и слично :)

За крај една сликица



Ме мрзеше да пишам за албумите, имаат 12 студиски албуми и сите се кој од кој подобар. Едноставно кажано, секој што цени метал па и рок или општо добра музика е и повеќе од препорачано да ги преслуша.


пиес: се надевам дека после темава уште некој ќе ги заслуша, затоа што сакам кога ќе дојдат тука на 4-ти публиката да биде и повеќе од подготвена за да се вратат и наредна година па и да донесат некој од другарчињата да свират тука а не да се млати младинава по странство за добра група да види.
 
P

PoisonLady

Гостин
пиес: се надевам дека после темава уште некој ќе ги заслуша, затоа што сакам кога ќе дојдат тука на 4-ти публиката да биде и повеќе од подготвена за да се вратат и наредна година па и да донесат некој од другарчињата да свират тука а не да се млати младинава по странство за добра група да види.
Ова тешко дека ќе се оствари...иначе да,доста добар бенд кој имам впечаток дека во нашава земја и не е нешто особено популарен :toe:
Еве една песна што прилично ми се допаѓа.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.614
Поени од реакции
10.862
Ајде ајде учете лирикс, спремајте се :icon_mrgr
 
Г

Господ

Гостин
Водечка...lead? :)
Иначе овие се некако се канам да ги слушнам ама никогаш не сум стасал...викаш новите албуми да не ги слушам. xD
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Значи и покрај ужасно божествениот репертоар оваа и покрај тоа што им е поп песница е дефинтивино најзаразната...дефинитивно

 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Подарок од Paradise Lost за денот на вљубените, една песница од новиот се уште неиздаден албум :love:

 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Металот не е музика!
Апсолутно, затоа иди на темите кај што е твојата музика и не ми се мешај у штипки.

Него...излезе новиот албум со нов видео запис итн итн :drk:

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Супер бенд, кој сметам дека е потценет на некој начин, можеби грешам, но има милион такви бендови кои се потценети од оние ,,помоќните" или посрање комерцијалните би рекол. Како помал ги обожував, омилена песна Mouth. Најновиот албум не ми е преслушан, или да бидам искрен сум заборавил да проверам дали ќе снимаат нов, не бев запознаен. Благодарност до постот, ми донесе нов албум за преслушување.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
How dare you?! :D
Сакав фраерка да се напраам, ама не ми успеа, добри песни имале овие xDD
Колку soft ми се чини нешто металов :))
Сакаше фраерка да бидеш?
Баш ми е жал...еве сега ќе глумам дека се замарам

како не ти е срам, како смееш така, бла бла бла итн итн итн...сега ок е?
:noze: :))
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Сакаше фраерка да бидеш?
Баш ми е жал...еве сега ќе глумам дека се замарам

како не ти е срам, како смееш така, бла бла бла итн итн итн...сега ок е?
:noze: :))
Aj be mrs ! :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom