Panoramio

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Panoramio is a geolocation-oriented photo sharing website. Accepted photos uploaded to the site can be accessed as a layer in Google Earth and Google Maps, with new photos being added at the end of every month. The site's goal is to allow Google Earth users to learn more about a given area by viewing the photos that other users have taken at that place. The website is available in several languages.
The headquarters of Panoramio are located in Zurich;[1] in the office building of the Swiss Google.

Panoramio asks users to organize images using tags (a form of metadata), which allow searchers to find images concerning a certain topic such as place name or subject matter. Panoramio was also an early website to implement tag clouds, which provide access to images tagged with the most popular keywords. The website also hosts a list of world famous sites. Currently, 1 million photos uploaded to the site in about 20 days.
Images that have (or are perceived to have) as their central subject people, machines, vehicles or anything within the interiors of structures, or depict public events such as fairs or concerts, are excluded from the GoogleEarth layer, as are any potentially controversial images. No waivers are granted even if the images are historical or otherwise vintage in nature. Images judged to be too creative or "artsy" in concept might also be excluded from GoogleEarth regardless of other requirements met.
Users can create and join Google Groups. Photos can then be added to a group.
WEB: http://www.panoramio.com/
Интересен сајт за оние кој често патуваат и сакаат да фотографираат, а потоа своите фотографии би ги споделиле со светот. Јас неодамна се зачленив за да видам како иде и ми се допадна и сите фотографии кој до сега без врска зафаќаа место на компијутерот ги споделив со другите на оваа он лине заедница http://www.panoramio.com/user/6527622 . Дали има и некој друг од форумов кој е исто така присутен таму?
Добредојдени се сите критики и предлози. Намената ми е презентирање на Македонија, се надевам ќе успеам. Вложив голем труд и сите мој фотографии од денеска се најдоа таму.
Напомена за да не дојде до недоразбирање: Лично од мене се сликани околу 95% и другите 5% што ми ги праќале луѓе и што сум ги нашол на интернет. Сликани се мобилен толку ми се можностите. :/
** Сликите од Гевгелија поголемиот број мислам дека се на погрешна локација, затоа што го имам посетено градот само еднаш и не се сеќавам на сите детали..
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
добри фотки, само ниедна нема локација. т.е. не се на google earth.
среди ги локациите, и кога ќе биде одобрена треба да има знакче (тоа обележано со црвено)
capture-20120122-210852.png
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Како треба за да направам тоа?
1.png
си средуваш наслов на сликата, нешо опис.
потоа на Означи ја на карта оваа слика
се појавува ова
2.png

си внесуваш место каде што е сликана сликата, пота кликаш на мапата и тоа маркерчето си се мести, претходно си зумираш на мапата
3.png
и толку
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Прегледај го приврзокот 39206
си средуваш наслов на сликата, нешо опис.
потоа на Означи ја на карта оваа слика
се појавува ова
Прегледај го приврзокот 39207

си внесуваш место каде што е сликана сликата, пота кликаш на мапата и тоа маркерчето си се мести, претходно си зумираш на мапата
Прегледај го приврзокот 39208
и толку
Па направив се тоа. :S
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Уште 70 да стават, не ги ставале тие со праславите од плоштад и сликите што не се во боја. :)
обично сликите ги прегледуваат за 2-3 дена, доколку не ги одобрат прати второ барање за преглед. прослави и мали слики не одобруваат. Некогаш и црно-бели слики
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Многу добра направа. Ја ’’прошетав’’ цела Македонија. :D

Само хип хоперот се занимава бе со ова? Стајте и други акаунти кој имате.
Се зачленив и јас денес.
http://www.panoramio.com/user/7300715
Има ова опција да те следат или да следиш членови?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Многу добра направа. Ја ’’прошетав’’ цела Македонија. :D

Само хип хоперот се занимава бе со ова? Стајте и други акаунти кој имате.
Се зачленив и јас денес.
http://www.panoramio.com/user/7300715
Има ова опција да те следат или да следиш членови?
Има идеш кај нив на профил и стисни на ѕвездичката, исто така има опција да ти стигаат мејлови кога еден од нив ќе посави нови слики.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom