PANAMA PAPERS - The secrets of dirty money

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
"2.6 terabytes of data, 11.5 millions documents, and 214,000 shell companies: The Panama Papers are the largest data leak journalists have ever worked with," Süddeutsche tweeted

На повидок скандал од огромни размери.А ова е само една фирма,една фирма од една држава.А уште колку ги има,никој не знае. Има доста големи имиња,ќе летаат глави низ цел свет.

Се ви е објаснето во линкот.

http://panamapapers.sueddeutsche.de/en/

 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Што знам, мене ова ми смрди на одмазда.
Исланд беше единствената држава што се спротистави на банкарите и им ги национализира банките.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.818
Поени од реакции
24.912
=
На повидок скандал од огромни размери.А ова е само една фирма,една фирма од една држава.А уште колку ги има,никој не знае. Има доста големи имиња,ќе летаат глави низ цел свет.
Те обзела еуфорија, секое чудо за 3 дена, ако летаа глави, ќе летаа и за викиликс и за сноуден, па единствено кај што летаа глави беше Сирија.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.190
Поени од реакции
10.976
Изгледа за сите има по нешто,
освен за САД и Израел.
Интересно...
Ама затоа го има Владимир Путин на насловната страница на Гардијан.

За волја на вистината, потенцираат дека Путин воопшто не е спомнат во документите, но бидејќи се спомнати негови блиски соработници и пријатели, Путин заслужува да биде на насловната страница на Гардијан со наслов Тајната трага на договорите вредни 2 милијарди долари води се` до Путин.

Само не ми е јасно дали воопшто планираат да го стават Барак Хусеин Обама, Џон Мекејн, Тед Круз, Доналд Трамп, Џон Кејсич, Хилари Клинтон, Берни Сандерс или било кој друг американски политичар на насловна страница кога избувнува скандал за поткуп и/или прикривање на финансиски средства во таканаречените даночни рајски земји, и се разбира, затајување на данок.

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.060
Поени од реакции
20.893
На крај и целта на ова не е толку битно. Ќе биде интересно да се види кој има сметки таму. Сигурно има и Македонци на листата.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.443
Поени од реакции
5.426
Мислам дека првенствено целта е напад врз Путин, а друго споредно што испадне....

Инаку, сигурно има и Македонци. Пред неколку години пишуваше за Стојменов од Канал5, директорите на Македонија Табак и директорите на Адинг.

Кои се Македонците со сметки и фирми во Панама
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Не дека се сомневам во сметките и податоците кои протекои. Meѓутоа за сите крупни светски играчи што протекоа податоци се непријатели на САД - Путин, Башар Ал Асад, политичари од Исланд. Ова протекување на податоци е премногу еднострано за да се нарече случајно. Како може Панама Пејперс да се совпаѓа само со политичките противници на САД? Не би ме изненадило ако и за Трамп има нешто.

Тоа како на едно животно да му ги прикажете само нозете, без вратот. Едноставно не можете да ја видите целата слика затоа што се однесува само на одредени таргетирани делови. Така што јас сум за тоа податоците од Панама Пејперс да се извадат за сите светски лидери, неселективно. Не верувам дека Меркел, Обама, Камерон, Туск се чисти како ангела и за нив нема ништо. За нив може само да се прикрива, а за останатите ,,политички неподобни лидери" да се користи селективно како политичко оружје.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.443
Поени од реакции
5.426
Убава листа:

Премиер на Исланд Sigmundur Davíð Gunnlaugsson
премиер на Пакистан
претседател на Украина,
претседател на Аргентина
претседател на Украина
претседател на ОАЕ
екс премиер на Ирак
екс премиер на Јордан
екс премиер на Катар
екс премиер на Украина
керка на премиерот на Кина
син на премиерот на Малезија
син на премиерот на Пакистан
братучет на претседател на Сирија
татко на премиер на Британија
син на претседател на Египет
син на претседател на Гана
........
некој уште се прашува дека Македонија ќе ја нема во друштво ?
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Se uste se istrazuva.Inaku ovaa advokatska firma bila cetvrta najgolema vo Panama,a zamislete najjakata firma kolku apashi ima ..
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Изгледа за сите има по нешто,
освен за САД и Израел.
Интересно...
Не е интересно... САД и Израел се „девици“. Кај нив нема корупција, црни пари... тие се што прават е чисто. Ниту нарачуваат вакви скандали. ха ха ха.. и 2-3 ах. Мизерија.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
PanamaLeaks in one map. You can clearly see which countries have or have not officials implicated in panamapapers


Пола свет перел пари во Панама. Ама ниеден Американец не перел пари преку Панама. Таму нема корупција и поткуп , све е чисто Хм ...
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.534
Поени од реакции
1.164
Останатите што ги нема на мапава переле преку најјаката фирма од Панама затоа да не се чудите :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom