otkaz bez otkazen rokv

Член од
25 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
dobiv otkaz (bez otkazen rok) vo firmata vo koja rabotev poveke od dve godini, za vreme na boleduvanje.
pricina za otkazot gzdata ima navedeno deka neopravdano sum otsustvuval od rabota poveke od 3 rab.dena.
boleduvanjeto bese otvoreno na 4.12. i prodolzeno tri pati od komisija za boleduvanja do 21.01.
otkaz dobivam na 10.01.so obrazlozenie deka neopravdano otsustvuvam od rabota poveke od 3 dena.
poradi novogodisnite praznici-firmata koristi kolegijalen odmor i poslednoto boleduvanje od komisija ne mozam da go dostavam istiot den(5.01) no telefonski go izvestuvam smetkovoditelot deka boleduvanjeto e prodolzeno i po negov sovet go dostavuvam posle praznicite(16.01).
za vreme na rabotenjeto imav naznacen neposreden rakovoditel (od gazdata-usno) koj za celo vreme na moeto otsustvo bese zapoznaen so mojata zdravstvena sostojba.
podnesuvam tuzba.Kako svedoci gi naveduvam knigovoditelot i neposredniot rakovoditel so dokaz deka sum se javula kaj niv(listing od t-mobile)
knigovoditelot svedoci deka e nadvorese sorabotnik vo firmata(a imam dostaveno dokaz deka na site dokumenti se potpisuva kako sef na smetkovodsvo od firmata vo koja bev zaposlen.
a neposredniot rakovoditel ne se javuva na rociste.
sudot presuduva vo moja korist-da se vratam na rabota.
se zalat do apelacija.
apelacija go vraka na povtorno sudenje.
ovoj pat go naogame neposredniot rakovoditel.
neposredniot rakovoditel kazuva deka toj ne e vraboten vo firmata deka uste vo sesti mesec e naznacen za upravitel na druga firma.
(sestrinska na ovaa kaj sto rabotam-gazda e drugiot brat)
znaci samo pravno-fakticki toj do posledniot de bese vo firmata,a mene ne mi bese naznacen drug.
go vikame i zakonskiot zastapnik na rociste.
toj vika mene ne mi se javi da mi kaze.
no ne e sporen prviot den od izostanok od rabota tuku posle mesec i nesto(treto posledovatelno boleduvanje od komisija)
sudot povtorno sudi vo moja korist.
pak se zalat do apelacija.
apelacija ne vika na javna rasprava.
donesuva odlika so koja ja ponistuva presudata na prvostepena, so povikuvanje na cl.81 st.6(psmeno ne e izvesten rabotodavacot) i cl.82 st.4.(zloupotrba na boleduvanje
no prviot clen e za otkaz so otkazno resenie,a vtoriot za otkaz bez otkazno resenie.
se spremam za zalba do vrhoven.
neli boleduvanjeto e pismen dokaz so koj se opravduva izostanuvanjeto od rabota?
zosto nemam dobieno otkaz prviot den od izostanuvanjeto od rabota- od 4.12) i togas ne mu napisav pismo na gazdata...
dali mozam da se povikam na narusuvawe na naceloto za ednakvost na strankite-bidejki se raboti za poznata i golema firma?
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
toa e najmalku bitno vo momentov.
bitno e deka jas sum tri godini bez rabota,
se vlecam po sudovi,
a nekoj e moken da gi kupi sudiite!
po mene -cist predmet!
kako obicniot covek da dojde do pravda!
pa jas ako imav nekolku iljadi evra da gi dadam na nekoj sudija -dali ke barav da se vratam na rabota?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Можеш само оштета да добиеш,а да те вратат на работа многу тешко,освен ако несакаш животот да ти го направат пекол.
Подршка до сите што имаат ваква храброст како тебе.
 

hotmail

GiO
Член од
1 февруари 2008
Мислења
1.333
Поени од реакции
426
Можеш само оштета да добиеш,а да те вратат на работа многу тешко,освен ако несакаш животот да ти го направат пекол.
Подршка до сите што имаат ваква храброст како тебе.

Po pekol ako te izbrkaat od rabota vo denesno vreme kaj si videl?
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
4
Поени од реакции
0
blagodaram na podrskata
no .....
kako da ja napisam zalbata do vrhoven?
se cuvstvuvam bezpomosno!
od nanesena nepravda-donesen sum vo pozicija da se branam!
trebalo da go izvestam rabotodavacot pismeno!
da,navistina taka stoi vo zakonot!no moze li obicniot covek(ako ne e dobar pravnik) da znae kako e tocno odredeno so zakon!
NE!
SE VODI OD VOSTANOVENATA PRAKTIKA DO TOGAS!
ZNACI GI IZVESTUVA DEKA E NA BOLEDUVANJE PORADI NARUSENA ZDRAVSTVENA SOSTOJBA,IM DOSTAVUVA BOLEDUVANJA KAKO STO GI DOBIVA OD KOMISIJA...I KURSLUSH!
ONI NE RABOTATA ZA BOZIK,A SMETKOVIDETOLOT VIKA -OK VO RED AKO TI E PRODOLZENO BOLEDUVANJET,DONESI GO POSLE 14.JANUARI ,NIE SME NA KOLEKTIVEN ODMOR!!!!!
.......
ignorantia iuris prodest
 

Kajgana Shop

На врв Bottom