OS кај професорските ноутбукови

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
Дали на професорските лаптопи е дозволено да биде инсталирано ubuntu наместо edubuntu...затоа што нели и ubuntu e слободен ОС па логично би било да може, затоа што edubuntu-то е така осакатено што неможеш да мрднеш:mad:?
 
I

Iblis

Гостин
Со потпишаниот договор, професорите се обврзани да не менуваат ништо на лаптопот, значи НЕ, ни ubuntu, ни windows, никаков друг OS, е сеа тоа што некои го прават тоа, приказна за себе. Прочитај го потпишаниот договор, си пишува.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
ја незнам кој е тој деген шо уште ги инсталира со едубунту и тоа од 2007..Кај мене у школо на лаптопите си имаат Вин7, ХП, и убунту 11.04, пошо се паметни.
 

rosoner22

Milan sempre con te!!!!!!
Член од
12 март 2010
Мислења
108
Поени од реакции
12
Со потпишаниот договор, професорите се обврзани да не менуваат ништо на лаптопот, значи НЕ, ни ubuntu, ни windows, никаков друг OS, е сеа тоа што некои го прават тоа, приказна за себе. Прочитај го потпишаниот договор, си пишува.
Дозволено е. Што побрзо ставај нов ОС кој и да е.
Ех ех...„збуните завесу, спустио сам се“ :) го немам договорот кај мене, не сум го нзаел ова...ама гледам многу од тие лаптопи имаат други ОС само незнаев дали е дозволено....испаѓа 70% од професорите не се држат до договорот..
--- надополнето: 2 февруари 2012 во 21:17 ---
ја незнам кој е тој деген шо уште ги инсталира со едубунту и тоа од 2007..Кај мене у школо на лаптопите си имаат Вин7, ХП, и убунту 11.04, пошо се паметни.
Aбе ќе инсталирам и ја ubuntu 11.04 па што сака нека биде:vozbud:
 
I

Iblis

Гостин
Ех ех...„збуните завесу, спустио сам се“ :) го немам договорот кај мене, не сум го нзаел ова...ама гледам многу од тие лаптопи имаат други ОС само незнаев дали е дозволено....испаѓа 70% од професорите не се држат до договорот..
Баш така испаѓа, го немам до мене договорот, ама баш пред едно 2-3 месеци исто гледав и јас и ако се држиш до договорот, не мојт.
На крај краева даден ти е на користење т.е. не е твој и не дај боже да бараат нешто да ти најдет, за таква работа ќе се фатат.
А да edubuntu е POOP.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Со потпишаниот договор, професорите се обврзани да не менуваат ништо на лаптопот, значи НЕ, ни ubuntu, ни windows, никаков друг OS, е сеа тоа што некои го прават тоа, приказна за себе. Прочитај го потпишаниот договор, си пишува.
Јас имам прашано и ми рекоа дозволено е. Ми спомнаа за некаков договор ама и дека џоа можело. И од тогаш на 2 такви лаптопи имам инсталирано нов убунту кој работи.

7.04 едноставно НЕ работи.
 
Член од
2 септември 2011
Мислења
111
Поени од реакции
41
Ја на ноутбукот на мојата класна ставив Windows XP. :D
 
На врв Bottom