One Piece, Bleach & Naruto [MANGA]

2

~2A

Гостин
Претходната тема лош вовед, па затоа си реков и да не зафаќа премногу простор секако само јас и @mute си имавме разменети мислења околу доскорешните излезени чаптери токму околу овие манги.



Што ги поврзува овие 3 манги?
-Спаѓаат во жанрот шонен со супер моќи, шемата односно излегувањето на чаптерите им е долгометражно. Истотака излегува по еднаш неделно излегува чаптер од 3те манги, кој брои макс. до 22-25 страници.

Доколку анимето ја следи мангата, мангата секогаш е понапред за барем 10тина чаптери најмалку.


Досега најблиску до крајот на мангата според мене е Bleach кој е на последниот арк и има скоро до половина со дејствието, а најдалеку One Piece кој пред некое време изјави дека е скоро на половина :eek: (со околу 700+ чаптери), а одма после неа секако Naruto.



НАПОМЕНА: Повеќе преферирам на дискутирање околу новите чаптери одма после излегувањето, а не да се "стегам како за на инјекција" затоа оттука може да претставува проблем за оние кои следат аниме, а не читаат манга или не се доследни со најновите чаптери.



Страници кои преферирам за читање се: www.mangahere.com
www.mangareader.net
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Треба ли да почнам да си кршам филинго од аниме? Вреде ли?
 
2

~2A

Гостин
Треба ли да почнам да си кршам филинго од аниме? Вреде ли?
Личен избор.

Доколку анимето кое толку го обожуваш му дојде "крајот" и мораш да чекаш неделна епизода, а те интересира што е понатаму читај манга. :)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Личен избор.

Доколку анимето кое толку го обожуваш му дојде "крајот" и мораш да чекаш неделна епизода, а те интересира што е понатаму читај манга. :)
Веќе една година терам така бе море. Затоа ти викам да даш препорака :D
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Не те разбрав бе Наруто!? :)
Да те мотивирам да читаш манга или сакаш манга да препорачам?
Па да, за наруто питав. :)
Не. Ако почниш со мангата уште повеќе ќе кризираш за да ја видиш случаката анимирана.
Тоа ми е и на мене, така да ќе си се држам до аниме шо сум почнал а за манга од почеток да почнам дајте некој предлог.
 
2

~2A

Гостин
Не ги бива.
Епа не си во право.
--- надополнето: 30 октомври 2013 во 18:25 ---
Па да, за наруто питав. :)

Мене досеа како се одвиваат настаните во Наруто ако сакаш да ти кажам во кратко и јасно во една реченица, не ми се допаѓа, повеќе би рекол Блич... отколку Наруто.

Но, како што реков ако толку те интересира земи читај..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.769
Поени од реакции
14.041
The big 3 во една тема (y)

По мојата листа се водат вака:
One Piece 9/10
Naruto 7/10
Bleach 6/10

Ќе напишам кратка рецензија за сите оделно деновиве кога нема да ме мрзи :D
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.859
Поени од реакции
7.082
Big3 my ass
Можеби пред неколку години Наруто и Блич беа на исто скалило како ОП ама моментално и Нару и Блич можат слободно вода да му носат на ОП
Наруто ептен ми е срање деновиве и моменталнава арка . Сега ај ем да гуд уан,да хиро и ќе го молам негативецо да дојде на мојта страна,рили нау ?
Блич отварам проверувам неделн чап и освен од очекување на некој добар панел од фајт сцена друго нешто тешко ... Значи овие Белите и крадат Банкаи на Капитените ама уствари не и било потребно оти се многу појаки без то ,втф ?
Ништо барем ќе го видиме Ичиго и Кенпачи да наминат и да направат разлика :свиркам:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.769
Поени од реакции
14.041
@J +
Епитетот Big3 им е даден пред уште од поодамна па не веруам тоа да се смени колку и да се шит.

Исто и јас, Наруто и Блич ги читам ради реда дека веќе сум ги почнал, а кога доаѓа на ред чаптерот од One Piece со мерак го читам. Ако овие ги завршувам за 5 мин, ОП го читам бар 20 мин онака детално :D
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Веќе една година терам така бе море. Затоа ти викам да даш препорака :D
one piece веќе неколку години го терам така, недела за недела, секоја недела сабајле имам цел ритуал, денот започнува со руфи! немам време за да читам се ова, ама дел во неделата си издвојувам да си гледам тоа што ми треба :)
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
мене лично ми е боље да глеам аниме него да ја читам мангата...неккако ми е мн монотоно и нема некој посебни очекувања и возбудувања...:P:coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom