One Оператор - Генерална Дискусија

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Јас со истечена тарифа терам 5 години и телефон од оператор истотолкаво време од оператор не сум купил нити па ми треба од нив. Порано им беше лесно, ама сега сите имаат интернет и знаат која е реалната цена на телефоните. Се останато е калкулации, превари, скриени трошоци...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Jas sum mnogu zadovolen od ONE , za 2 broja plakam 550 denari , bonusot mi ja namaluva mesecnata smetka.
Ne znam vie zosto zemate takvi telefoni i katastrofa od pred 2-3 godini se i mnogu skapi gi imat.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.541
@Acohipmk Доколку ти одговара тарифата на која што си сега, продолжи го договорот, но барај бонусот да ги го одбиваат од претплатата. 11000 денари за на 12 месеци, таман ќе ти дојде колку што ти е сметката и практично една година нема да плаќаш сметки или ќе плаќаш нешто ситно. А со парите што ќе ги заштедиш купи си телефон од продавница. Телефон од оператор не се зема. Толку им се надувани им се цените, што поевтино е од продавница да си го купиш, башка што имаат многу поголем избор.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
@Acohipmk Доколку ти одговара тарифата на која што си сега, продолжи го договорот, но барај бонусот да ги го одбиваат од претплатата. 11000 денари за на 12 месеци, таман ќе ти дојде колку што ти е сметката и практично една година нема да плаќаш сметки или ќе плаќаш нешто ситно. А со парите што ќе ги заштедиш купи си телефон од продавница. Телефон од оператор не се зема. Толку им се надувани им се цените, што поевтино е од продавница да си го купиш, башка што имаат многу поголем избор.
Денес се сетив и јас на ова. Бев повторно и прашав дали може помалиот бонус да ми го префрлат во сметките. Тој од 6500 денари да ми го пресметаат на новата тарифа Mobile Go M, затоа што е подобра од оваа што сум моментално. Не може ми рекоа. Ако се префрлам на таа тарифа тогаш бонусот ми важи само за телефон. Ако останам на оваа тарифа тогаш може. Па ќе размислам дали да останам на оваа. Селект тарифа е со комбинации, излегува 950 денари претплата но речиси секогаш надминувам 1000 денари. Пресметував излегува 491 денар месечно што е смешно, така да можеби ќе останам на тоа па ќе си купам телефон од друго место. :)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
јас сум корисник на оне во преплатата тотал , и плакам 1000 месечно , е сега ме интересира дали можам да земам нешто на рати ( таблет , лап топ ) , месечната рата да ми иде на сметката ?
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.894
Поени од реакции
714
Дечки некој проблеми со мобилната телефонија денес? Немам мрежа, сметки платени :/
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.933
Конечно го прекинувам договорот со оваа лоповска компанија. Уште денес ми бараат да го вратам CAM модулот кој регуларно си го платив 800 денари. Велат, наплатата била за услуга за промена на опрема. Која промена бе, со кур не мрднавте, ви го вратив Бум- уредот, си го платив КАМ-от и сам си го поставив во телевизорот:) Али, што ми е крив продавачот, целата фирма се базира на тоа колку повеќе ќе те заколат, а мене никој не ми е крив што не читам договори.

7 години отидоа неповрат, не знам како можев воопшто толку многу време да останам кај нив.
 

zx0

CNC operator
Член од
12 октомври 2013
Мислења
10
Поени од реакции
1
Здраво на сите!
Потребна ми е итна помош од сите кои се разбираат од оваа работа?!
Пред околу месец дена купив нов мобилен телефон Alcatel idol2 miniS и на него ја префрлив картичката од стариот телефон NOKIA (кој го користев повеќе од 10 години!).
Без да барам да се додаде опција на интернет на новиот телефон имаше некаков интернет. Без предупредување, односно без некаква најава дека интернетот е многу скап, ако го користам, односно да не го користам без нивна согласност, ми испратија порака дека има интернет по супер цена од 199 денари со 3GB!? Ако ја прифаќам оваа понуда да се јавам на (02)181 за да го активирам пакетот, сега од 1-ви април. Откако се јавив, ми стигна порака дека треба предходно да платам фактура од 7280 денари во рок од 2 дена! Ако не ја платам ќе бидам исклучен. Јас оваа чудна сума не ја платив и сега моментално сум блокиран!!?
Инаку телефонот NOKIA го имам купено пред повеќе од 10 години.
Сум редовен плаќач на овој провајдер"ONE" сите овие години, кој сега се вика вака, пред тоа поинаку се викаше. Сега моментално ја користам опцијата од 199 денари за 300минути без обврски.
Па народе, дајте идеи, насоки, мислења - како да се справам со плаќањето на оваа нелогична уценувачка сума?!
Поточно каде да барам помош во оваа наша држава?
Однапред благодарам!
П.С.
Да се знае, дека го користам и БУМ нивниот ТВ пакет!
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Побарај да ти дозволат на рати да го платиш долгот
 
B

bngj45

Гостин
Дали вие што сте на ОНЕ Припејд дали постои и ви работи тоа за 39 ден/300MB ??
 
Член од
17 ноември 2017
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo sakam da ve prasam dali telefonite sto gi nudi one se kodirani odnosto dali moze da rabotat i so t-mobile kartica inaku telefonot e zemen pred 2 godini
 

Kajgana Shop

На врв Bottom