One Оператор - Генерална Дискусија

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Откако се споија вип и оне се отиде у пм... ги укинаа ефтините пакети, сега ти утрапуваа и интернет.. а и Т-мобиле исто, апла МОНОПОЛИЗАЦИЈА. што ја прават сите заедно :mad:..
Да, баш така. Година и пол стоеа поефтините тарифи, сега ми е при крај договорот и отворам да видам што има, нема ништо. Ги укинале поефтините и намалиле интернет, ги нема и промо тарифите. Тријат раце лешинарите.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Срамота е со цени од пред 10 години да бараат нови претплатници. RIP (n)

Цена на СМС пораки кон национални мобилни мрежи е 4,9 ден./СМС, а кон меѓународни мобилни мрежи е 5,9 ден./СМС.
Цена за интернет по надминување на вклучениот интернет е 1 ден./MB.
Интервал на тарифирање на интернет сообраќај: 10 Kb.
Цена за разговори по надминување на вклучените минути за разговори кон сите национални мрежи во Mobile Go S е 7,9 ден./мин.
Интервал на тарифирање на повици: 60 секунди.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
ONE veke e operator koj ja zivee poslednata godina na zivotot. Site poeftini ponudi ili drugi uslugi veke gi fokusirat u VIP operatorot do vtorata polovina na 2016, togas i ONE korisnicite ke se integrirat vo mrezata i uslugite na dosegasniot VIP a togas ke se vika one.Vip so celosna kontrola na segasniot Vip
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Zdr dali moze nekoj da mi kaze kako mozam da povrzam vtor operator za internet posto sum pretplatnik na telekom ali slaba e linijata pa mi nudat samo 30 gb zaradi linijata a sakam da se pretplatam za neogranicen kaj ONE dali bi mozele po vase mislenje da pustat nova linija posebno za niv
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.689
Zdr dali moze nekoj da mi kaze kako mozam da povrzam vtor operator za internet posto sum pretplatnik na telekom ali slaba e linijata pa mi nudat samo 30 gb zaradi linijata a sakam da se pretplatam za neogranicen kaj ONE dali bi mozele po vase mislenje da pustat nova linija posebno za niv
Оне ја користи истата линија на телеком така што нема да ти пуштат нова линија, е сега и јас го имав истиот проблем со телеком, неможев дома макств да ставам па се префрлив на Оне. Од Оне прво ми ја тестираа линијата и ми кажаа дека ако го препачираат кабелот што ќе заврши во нивната опрема ке може да добијам брзина поголема од 12Мб/с додека телеком 2 години беа упорни дека неможе да се постигне повеќе од 7Мб/с. Еве моментално дома интернетот ми лета + плаќам помалку одколку што им плаќав на телеком а имам и телефон и интернет и телевизија
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Оне ја користи истата линија на телеком така што нема да ти пуштат нова линија, е сега и јас го имав истиот проблем со телеком, неможев дома макств да ставам па се префрлив на Оне. Од Оне прво ми ја тестираа линијата и ми кажаа дека ако го препачираат кабелот што ќе заврши во нивната опрема ке може да добијам брзина поголема од 12Мб/с додека телеком 2 години беа упорни дека неможе да се постигне повеќе од 7Мб/с. Еве моментално дома интернетот ми лета + плаќам помалку одколку што им плаќав на телеком а имам и телефон и интернет и телевизија
potocno kazano zaglaviv so Telekom podnesov baranje za fix,net tv smart od ONE ali badijala mi spomna i tie deka teska rabota ke bilaali aj potpisi baranje pa ke proverat i potpisav znam deka teska rabota do niv ke dojdam
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Vredi da se prefrlis , so istata linija vo ONE imam duplo pogolema brzina i duplo po malku plakam
 
Член од
13 декември 2015
Мислења
13
Поени од реакции
0
Vredi da se prefrlis , so istata linija vo ONE imam duplo pogolema brzina i duplo po malku plakam
Dataka e ali tesko postovo kukava sme 2 famili telekom e na brat mi a jas posebno si zivejam so mojata familija i sakam od one fix net i tv ali imame samo edna linia vo kukava,dali ke pustat one posebno neznam kako oda procedurite posto ione zema od kabelot sto idi od bandera
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Dataka e ali tesko postovo kukava sme 2 famili telekom e na brat mi a jas posebno si zivejam so mojata familija i sakam od one fix net i tv ali imame samo edna linia vo kukava,dali ke pustat one posebno neznam kako oda procedurite posto ione zema od kabelot sto idi od bandera
Не ти треба никаква бандера ни жица. Тој фиксен телефон од оне е всушност апарат со сим картица од мобилен.
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Наскоро ми истекува договорот за фиксен/интернет од ОНЕ,пред колку време треба да им најавам дека несакам да го продолжам договорот?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Наскоро ми истекува договорот за фиксен/интернет од ОНЕ,пред колку време треба да им најавам дека несакам да го продолжам договорот?
Па едно време беше 30 дена пред истек, сега мислам дека не смеат автоматски да ти го продолжат и после истек си тече месец за месец договорот така да може и нема ограничување за тоа кога треба да ги известиш. Ама да си бидеш сигурен кажи си месец дена претходно
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Па едно време беше 30 дена пред истек, сега мислам дека не смеат автоматски да ти го продолжат и после истек си тече месец за месец договорот така да може и нема ограничување за тоа кога треба да ги известиш. Ама да си бидеш сигурен кажи си месец дена претходно
Прашав и да така е, после истекот договорот ќе биде на неопределено време.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Кретениве... Не знам од каде да почнам.
Ми истече во декември договорот во Оне и не го продолжив. Сега сум сеуште во Оне, не знаејќи каде да се префрлам или да останам на истиов оператор. Разгледував понуди на тарифи и телефони периодов затоа што сакам да земам и нов телефон. Бев решен да одам во Телеком, кога дента пред да одам, ми доаѓа e-mail од Оне со понуда за обнова на договорот.
Јас во претходните 2 години сум им дал нешто над 30 000 денари. Чекав да ми дадат некоја понуда за обнова уште пред да ми истече договорот ама ништо. Откога истече ми даваат бонус доколку направам повторно договор кај нив.
Одам во салон јас, да прашам колкав е тој бонус и кои се поволностите.
Моментално сум на селект тарифа и плаќам најмалку 950 денари месечно.
Ми нудат ако останам на оваа тарифа, односно ако го потпишам повторно истиот договор, 11 000 денари бонус. Ако одам на новата тарифа Mobile Go M (800 денари претплата), бонусот ќе ми изнесува 6500 денари.
За да нема недоразбирања ја прашав 3 пати девојката таму што работи на која цена е попустот. Таа ми одговори убедено и решително дека бонусот се одзема од цената на телефонот во тарифата во која сакам да одам.
Јас среќен излегувам од салонот и доаѓам следниот ден да склучам договор.
Пример. LG G2 Во новите тарифи Mobile Go M, чини 15 000 денари. Ако останам на мојот претходен договор, бонусот би ми изнесувал 11 000 а ако се префрлам на новава тарифа Mobile Go M, тој бонус би бил 6500 денари. Јас сакав да останам на стариот договор за да доплатам 4000 денари за овој телефон.
Добро велам, кажете ми колку треба да доплатам за LG G2 и таа ми вели. 16 000 денари. :D
Госпоѓо, како нов претплатник, телефонов чини на Mobile Go M, 15 000 денари. Каков бонус е овој вашиов кога мене со поголема претлата од оваа, и со вашиов бонус, телефонот ќе ме чини поскапо?
Се збуни кутрата, не знаеше што да ми каже.
Бонусот кој го добивам се одземал од "цена на телефонот за пост-пејд на неопределено време".
Таа цена е 28 000 денари. Ако го одземам бонусот мој од 11 000 денари треба да доплатам 16 000 денари.
Како нов корисник би ме чинел телефонот 15 000 денари и уште 150 денари помалку за претплата.
Какви идиоти.:facepalm:
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Не си единствен, сите ги фаќат на ова финта, рачунат дека кога некој ке ја почне постапката на потпишување нов договор ке му биде незгодно да се откажи на сред потпишување кога ке сфати дека го заклале. Во Оне шо подолго си корисник то полоши услови ти нудат, ако ти дадат бонус 11000, тогаш телефонот ти го рачунаат 28000 иако само телефон ист таков нов со гаранција од друго место да купиш кошта 15-16 илјади или помалку.

Мене пред 1 год. ми истече договорот 350 ден претплата 1000мин кон оне, 100 према другите оператори 512мб интернет и ми пуштаат на секое смс и ми се јавуваат да ја продолжам истата тарифа ама сега за 499 денари, бонус не ми спомнуваат ниту јас им барам, јас не се расправам, само ги одлагам, ке размислам им викам а сега без договор месец за месец си ја терам истата истечена тарифа од 350 ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom