One Оператор - Генерална Дискусија

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
За секој тарифен има одредена субвенција, 3000, 4000, 5000 ден зависи од висината на претплатата. На 181 може да се јавиш да ти кажат за која тарифа колку субвенција следи. Плус има и промоции за некои телефони па даваат и повеќе од предвидената субвенција.
Те интересира конкретно за некој телефон или?
Да, ме интересира за Хуавеј П8 дуал лајт, кошта 14.000 во АМЦ ама со договор еве не знам колку би било. А имам стара тарифа од пред две години, Мега 5000, 500 денари претплата.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Да, ме интересира за Хуавеј П8 дуал лајт, кошта 14.000 во АМЦ ама со договор еве не знам колку би било. А имам стара тарифа од пред две години, Мега 5000, 500 денари претплата.
Ако ти е договорот истечен треба да провериш прво колку субвенција ти следува за обнова. Можеш и на 181 ако ти е истечен. Од цената на телефонот ќе ја одземеш дадената субвенција. Само не сум сигурна дека АМЦ прават обнова на договор. Може ќе треба директно во One да направиш обнова. А таму цената на телефонот е 16к. (минус износот на субвенција)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ако ти е договорот истечен треба да провериш прво колку субвенција ти следува за обнова. Можеш и на 181 ако ти е истечен. Од цената на телефонот ќе ја одземеш дадената субвенција. Само не сум сигурна дека АМЦ прават обнова на договор. Може ќе треба директно во One да направиш обнова. А таму цената на телефонот е 16к. (минус износот на субвенција)
Се јавив во контакт центар, ми објасни операторот.
Сепак преку посебно барање морам да одам, бидејќи тој телефон го немало на листата од АМЦ.
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.167
Поени од реакции
3.135
Mobilniov od One mi e ostaven na servis..E sea dali nekoj znae gore dole za kolku vreme ke mi stigne veke od 5 Oktomvri mi e ostaen..I gledam dokolku za mesec dena ne go dobiem mi sleduva nov ,no dali se vkluceni petok i sabota vo toj vremenski interval??
I uste nesto telefon ne mi dadoja na usluga dali mi sleduva?
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Mobilniov od One mi e ostaven na servis..E sea dali nekoj znae gore dole za kolku vreme ke mi stigne veke od 5 Oktomvri mi e ostaen..I gledam dokolku za mesec dena ne go dobiem mi sleduva nov ,no dali se vkluceni petok i sabota vo toj vremenski interval??
I uste nesto telefon ne mi dadoja na usluga dali mi sleduva?

Најмалку месец....или поточно 40 дена ако не се лажам пишува на барањето кое си го пополнил.....
ТЕ следува телефон.....ама не пишува каков....така да ако ти се носи некоја црно-бела нокиа или саџем....слободно прашај! :)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
kolku vreme trae da se potpise dogovor vo AMC da zemam telefon so dogovor preku One.mk , plus prefrluvanje brojce od Vip vo One ?? Kolku vreme bi traelo ???
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Нели се сега заедно и нема потреба од префрлање
Am kako ke zema Vip pari inaku ??? Vip za prefrluvanje od kaj niv za vo drug operator bara 300 denari na kredit , sega se spoeni ali sto mozat da zemaat od klientite :mad: Inaku jas potpisav dogovor so One , preku AMC , uste na 20.10. , i seuste ne mi e prefrlen od Vip brojot nitu imat nekoja novost , zatoa ve prasav kolku vreme trae , mn mi e cudno ...
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Am kako ke zema Vip pari inaku ??? Vip za prefrluvanje od kaj niv za vo drug operator bara 300 denari na kredit , sega se spoeni ali sto mozat da zemaat od klientite :mad: Inaku jas potpisav dogovor so One , preku AMC , uste na 20.10. , i seuste ne mi e prefrlen od Vip brojot nitu imat nekoja novost , zatoa ve prasav kolku vreme trae , mn mi e cudno ...
Нешто има проблем штом толку чекаш. Јави се на 181 да видат дали воопшто има барање. Или да не е од некоја причина одбиено па не ти кажале АМЦ.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Нешто има проблем штом толку чекаш. Јави се на 181 да видат дали воопшто има барање. Или да не е од некоја причина одбиено па не ти кажале АМЦ.
Konecno go zedov i telefonot i novata kartickka , no izleze nov problem sega jas mozam da baram , a koga nekoj ke se javi kaj mene im se ukjlucuva sekretarka i im kazuva izbravte nepostoecki broj , sega se javiv prijaviv defekt, i ke vidime koga konecno ke se resat problemite vo one :mad:
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
135
Поени од реакции
42
Konecno go zedov i telefonot i novata kartickka , no izleze nov problem sega jas mozam da baram , a koga nekoj ke se javi kaj mene im se ukjlucuva sekretarka i im kazuva izbravte nepostoecki broj , sega se javiv prijaviv defekt, i ke vidime koga konecno ke se resat problemite vo one :mad:
Ne se sekiraj , migracijata na brojot seushte ne e celosno zavrshena zatoa imash takov problem za malce vreme i toa ke se reshi
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Ne se sekiraj , migracijata na brojot seushte ne e celosno zavrshena zatoa imash takov problem za malce vreme i toa ke se reshi
Bas koga se javiv da prijavam defekt , mi rekoja deka prefrluvanjeto bilo uspesno , I za defektot go prijavile vo centrala , I seuste nemozat da me baraat , jas od VIP se prefrliv vo one demek za podobro Ali ...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.714
Jas go prodolziv dogovorot za 3 broevi so ponudata 499 denari sve neograniceno 5 gb internet
i namesto 1500 denari plakam 1200 denari za 3 broevi prethodno bev 2 godini korisnik i me dadoa "podarok za lojalnost"
Откако се споија вип и оне се отиде у пм... ги укинаа ефтините пакети, сега ти утрапуваа и интернет.. а и Т-мобиле исто, апла МОНОПОЛИЗАЦИЈА. што ја прават сите заедно :mad:..
 

Sassy

sultan instead of the sultan
Член од
5 ноември 2008
Мислења
329
Поени од реакции
72
Јас бев две години во ОНЕ и кога ми заврши договорот ми понудија 5000 денари бонус ако го продолжам договорот во таа понуда што беше со 50 гб интернет и све бесплатно ама без телефон. Мене тоа ми одговараше перфектно.
Е сега тоа што треба да го знаеш е дека
  • Прво во Гостивар ми кажуваа дека бонусот не важи ако не земам телефон
  • После ми кажуваа дека ако сакам бонусот да ми биде одземен од сметките тоа важи само за првите 6 месеци. Во тој случај немаше да го искористам целиот бонус зошто сметката испаѓаше испод нула.
  • И на крај отидов во Тетово па се разбрав како што треба. Бонусот ми го одземаат од секоја сметка и сега плаќам 699-208=491
Значи тоа што сакам да ти потенцирам е дека не знам дали од незнаење или од нешто друго не сакаа да ми го направат бонусот како што треба. Инсистирај, зошто може да се направи вака, а ако не сакаат на едно место, оди во друг салон.
Јас ја имам истата тарифа како тебе и сега ми истекува договорот у март, значи кај и да е можам да го продолжувам.
И мене ми рекоа дека ми следува минимум 4000 илјади денари бонус. Само мене не ми се зема телефон, зашто повеќето се заклучени на оне мрежата и реално се скапи а и плус имам одличен телефон. Само тоа со бонусот и со одземањето од сметки не ми е јасно воопшто. Ако е само во првите 6 месеци правото да го користиме тој бонус нема ни пола од бонусот целосно да го искористиме. Зашто не дека не плаќаш сметка скроз 0, туку плаќаш со попуст.
Тотално нефер политика имаат.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Јас ја имам истата тарифа како тебе и сега ми истекува договорот у март, значи кај и да е можам да го продолжувам.
И мене ми рекоа дека ми следува минимум 4000 илјади денари бонус. Само мене не ми се зема телефон, зашто повеќето се заклучени на оне мрежата и реално се скапи а и плус имам одличен телефон. Само тоа со бонусот и со одземањето од сметки не ми е јасно воопшто. Ако е само во првите 6 месеци правото да го користиме тој бонус нема ни пола од бонусот целосно да го искористиме. Зашто не дека не плаќаш сметка скроз 0, туку плаќаш со попуст.
Тотално нефер политика имаат.
Затоа инсистирај да ти го распоредат бонусот на 24 месеци. Ако не сакаат оди во друг салон. Оди исто како мене во Тетово.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom