DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.182
Баш вчера глеав Конан со Купер ко гостин, рече дека комплетното пеењето е во живо, од сите
Не знаев, а баш делуваше ко да e lip-sync, и делуваше ко да каснат некоја секунда. Не само Купер, туку и Гага. Барем таков впечаток имав јас. За гитарата, имаше 2-3 сцени во кои го фатив Купер кај што не менува акорди. Барем да мрдаше со раката, ако ништо друго. Ама сепак, и покрај едното и другото, концертите беа навистина реалистично претставени, најмногу поради движењата на камерата, ко што реков.
Важно не е дека немаше цел, целта и темелот беше љубовта меѓу двајцава
Како не, тоа е најважно во еден филм. Секој филм треба да има некоја поента, нешто заради кое што е направен и истото успешно да го долови кај гледачот, притоа предизвикувајќи чувства кај него. Филмот треба или да забавува, или да насмее, или да те натажи, или да те замисли... Овој ништо од тоа не направи. Единствено што направи е што направи да се досадувам два саати и нешто.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.472
Поени од реакции
7.271
Ама сепак, и покрај едното и другото, концертите беа навистина реалистично претставени, најмногу поради движењата на камерата, ко што реков.
Вистински концерти биле :D, збореше за тој на почетокот се бутнале меѓу две групи док била паузата и имале 8 минути, а за друг у англија исто у меѓу пауза добиле неколку минути
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
Mi kazaa deckite posle filmot deka Bradley vezbal za peenjeto mnogu, i samo za to zborel u intervjuata... A realno ubavo zvucese, svetla tocka mi bese celovkupno toj i kolku i klise i cringy da bese momentot sepak me naezi momentot koga Gaga prvpat zapea

Inaku filmot mi bese na nivo na the room, ko nekoj da mu dal na reziserot vaka treba da izgleda romanticen film i toj odil bukvalno cekor po cekor po skripta i iskoristil site klisea za da bide siguren deka ke uspee

Drugo nemase dusa a nemase ni hemija, nemase dobar dijalog da gi povrzi likovite, gaga kako so kaza zlate nedefinirana, nesvojstveni akcii, smesno duri... Ne se povrzav voopsto so nea, duru krajot koj treba da te rasplace - se smeev.

Gaga lani ako se sekavam peese na oksari, se dvizi valda u tie krugovi, pa moze da go forsiraat filmot plus, jas iskreno ne znam sto vidoa lugeto tolkuvo nego, pod prosek klise drama romansa so loso napisani likovi.

2/5
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Не дојдов овде за филмот НО : )

Ми се допаѓа песнава навистина,без разлика ако беше создадена во некој подрум со демо корења од 22годишњаци со инди оптимус прајмс срање ќе фенирав коса без разлика на патиките да не должиме ако требаше да бирам измеѓу Бредли и Гага у секој момент у секој живот колку и да се го одбирам мојот човек Бредли Купер....<3

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.334
Посебно спотот кога го гледаш, многу е добро измонтиран, боље и од филмот највероватно. Ќе го погледнам кога ќе искочи снимка, тој ќе ми биде првиот филм после Daddy's Home двојката што го глеав пролетоска.
 
Последно уредено:

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
@wot ај почни ја за Џек, мене ептен ми се свиѓаше ама избледен ми е за рецензија да му пишувам. Сакав тогаш кога бев под импресија, ама ете не напишав.
А инаку оѓин филм, кадри за свршување, па и нарација, па и Пеколот на Данте, мераци.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.483
Поени од реакции
33.585
ne znam dali ke ima odziv, 3ca sme go gledale, a ne gledam zaso bi se raspravale

vaka, ako sum iскрен првично бев малку индиферентен, не знам што чувствував после филмот или можеби бев поразен од многуте различни емоции и мисли. Обично не оценувам високо кога јас ЛИЧНО нема да се поврзам со некој лик, некоја состојба/ситуација или некое чувство. А филмот како тоа да го форсираше, сочувствувај со лик кој не го гледаш, сочувствувај со неговата состојба, сочувствувај со Ларс и неговиот unapologetic movie about apologizing. Воедно барајќи да го занемариме неговиот тромав скоро неспособен начин поради неговиот дисторзиран поглед на уметноста и преголем нарцисизам. Но мислам дека срцето овојпат му е на вистинско место, бидејќи многу што улагаат у ова знаат веќе шо да очекуваат и не се тука само за шокот и бруталноста и грозотијата што го продаваше Ларс у минатото, и иако филмот првично го обработува токму тоа, толку е во втор план што секоја морбидна сцена не ја гледаш како морбидна сцена туку уште една мисла од низата опроштални на Ларс. Додека ни кажува чао се осеќа како вадење прљав веш после грдо раскинување, како да идело многу одамна и е делумно океј со тоа и ни го презентира овој завршеток, бидувајќи брутално реален и отворен, сепак остава вкус дека е сепак малку батхрт за неговото (не)прифаќање од плебсот со тоа каква уметност ствара. Не морал да отиде мета и да поентира со сцени/уметност од неговите филмови. Беше доста self-explanatory.

Филмот сам по себе многу ми се допадна, ме демотивираше фактот дека е 2 ипол саати но не се осети заморно, меѓутоа бојата на филмот во комбо со камерата која ме потсети на мојот омилен од Ларс - Dancer in the Dark, и одма позади Melancholia, беа прикладни и за времево и за мојата психофизичка состојба. Тука беше и хуморот кој го движеше филмот прилично многу заедно со едитингот, и нормално нема да ја спомнувам нарацијата на која увек паѓам. Друг огромен плус беше дијалогот, драстично подобрен од сите претходни Ларс филмови, одлични дијалози, монолози и нарација. Додека му кажуваме на Џек чао идејќи накај пеколот, го поздравуваме на Ларс до некое подобро утре, а ако не, чао во друштвото на многуте култни режисери.

Без намера се распишав. Ако се развие дискусија ќе сменам наслов, ако не ќе префрлам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.334
@wot ај почни ја за Џек, мене ептен ми се свиѓаше ама избледен ми е за рецензија да му пишувам. Сакав тогаш кога бев под импресија, ама ете не напишав.
А инаку оѓин филм, кадри за свршување, па и нарација, па и Пеколот на Данте, мераци.
Кој е тој Џек?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945

Во живо од Вегас. Ако не земе оскар за музиката ќе е кражба!
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.777
Поени од реакции
7.515
Ништо посебно филмов ама Lady Gaga ми се допадна со не толку шминка кој ја има на спотови, музички настапи и слично. Си има жената природна убавина, можеби има малку истакнат поголем нос но сепак и не и треба многу шминки.
Музиката исто ми се допадна во филмот.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.361
Поени од реакции
38.334
Ништо посебно филмов ама Lady Gaga ми се допадна со не толку шминка кој ја има на спотови, музички настапи и слично. Си има жената природна убавина, можеби има малку истакнат поголем нос но сепак и не и треба многу шминки.
Музиката исто ми се допадна во филмот.
Стварно голем нос има Лејди Гага
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.752
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Сцената со Брус Ли беше најјако нешто во филмот.
Филмот, како и последните неколку на Тарантино, е со тук-таму за кого-како интересни дијалози, и закон последни 30 минути.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom