Once Upon a Time in Holywood (2019) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.360
Поени од реакции
3.687
Колку погрешно го имаш сфатено филмов е чудо, ме мрзи дури и да ти објаснувам пошто очигледно нема да разбереш.
Објасни ми ко на осум годишно дете да сфатам. Или ако држиш некое школо, кажи кога се уписите, жити се'.
 
Член од
20 јануари 2019
Мислења
30
Поени од реакции
32
Цел филм беше ко без приказна, а филм без приказна, ебате филмот.

Излезе непотребен баз дека се снима филм за убиството на Тејт, а филмов нема врска со нив. Имињата на Шерон Тејт и Полански злоупотребени ради поголем публицитет.
Сцената со Брус Ли е непотребна и снимена ко да сакал да напизди некој. И успеа ја напизди ќерката на Брус.

Па уште и сцената ко Бред ја качува хипи женскана и она му вика: Wanna suck your cock while driving? Ко увод у евтин порнич. И што беше работата со хипицине, што as far as I know биле у секс, дрога, рокенрол mood и што сакале мир у светов за на крај да бидат убијци?

Ако сакал да ја исмее таа декада на хипици и Џон Вејн филмови успеал, иначе филмов му е тотално губење време и непотребен излет на Тарантино.

П.С. И Kill Bill што никогаш не успеав да му го изгледам целосно, а сум го загледувал минимум едно 3 пати, убеден сум дека е бољи филм од филмов.
Филмот има многу врска со убиството на Шерон Тејт. Прочитај повеќе за истото ваљда ќе ти стане појасно :)

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.539
Поени од реакции
12.401
Објасни ми ко на осум годишно дете да сфатам. Или ако држиш некое школо, кажи кога се уписите, жити се'.
лол, ова е веќе смешно. Дете си ваљда па затоа вака ти се чини филмот. Како нема врска филмот со убиството на Шерон Тејт кога филмот е токму за неа, за Холивуд во некое поубаво време, филмот е како времеплов. Само твоето мало мозоче не може тоа да го сконта и бара некоја глупа логика. Толку многу теми и карактери обработува памет да ти се сврти он пишал глуп е. Би те банирал од темава доживотно да сум модератор.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.393
Поени од реакции
18.377
Цел филм беше ко без приказна, а филм без приказна, ебате филмот.

Излезе непотребен баз дека се снима филм за убиството на Тејт, а филмов нема врска со нив. Имињата на Шерон Тејт и Полански злоупотребени ради поголем публицитет.
Сцената со Брус Ли е непотребна и снимена ко да сакал да напизди некој. И успеа ја напизди ќерката на Брус.

Па уште и сцената ко Бред ја качува хипи женскана и она му вика: Wanna suck your cock while driving? Ко увод у евтин порнич. И што беше работата со хипицине, што as far as I know биле у секс, дрога, рокенрол mood и што сакале мир у светов за на крај да бидат убијци?

Ако сакал да ја исмее таа декада на хипици и Џон Вејн филмови успеал, иначе филмов му е тотално губење време и непотребен излет на Тарантино.

П.С. И Kill Bill што никогаш не успеав да му го изгледам целосно, а сум го загледувал минимум едно 3 пати, убеден сум дека е бољи филм од филмов.
Шон, и јас мислам дека не си сфатил ништо од филмот. Филмот е баш за Шерон Тејт и Полански. Тејт била убиена од истата банда хипици за кои велиш дека сакал да ги исмее, само неколку вечери по крајот на филмот. Нормално, Тарантино не отишол до таму зашто сестрата на Шерон Тејт се противела да биде прикажан тој сегмент. Прогуглај, ќе ти стане појасно.

Сцената со Брус Ли беше daydreaming на Пит, не сфаќам зошто сите толку се фативте за неа.

Хипиците, ти реков, се всушност следбениците на Чарлс Менсон, Manson Family, прогуглај и за нив, ќе видиш зошто се „значајни“ за таа епоха.

Не знам колку си гледал филмови на Тарантино. Тоа што тој го прави не е пародирање, туку своевидна реакција, омаж на некои нешта. На пр, овде омаж на шпагети вестерн филмовите (една од неговите најголеми љубови, жанровски). Од таму и доаѓа името на филмов: Once Upon a Time... in Hollywood, како омаж на Серџо Леоне, еден од омилените режисери и своевидна инспирација на Тарантино, и неговите: Once Upon a Time in the West и Once Upon a Time in America. Тарантино не е толку површен за да го гледаш како некој каој сакал некого или нешто да исмее. Неговите филмови обично се слоевити, полни со симболи и значења, полни со приказни кои се испреплетуваат, и не би рекол дека било што во нив е бесмислено, или ставено само заради публицитет. Па ни овде.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.360
Поени од реакции
3.687
Не ме распнувајте, али филм за убиството на Тејт, во кое убиството на Тејт не се случува, а убијците ги напаѓаат соседите и притоа се убиени? Звучи ко пародија, така?

Можда не изгуглав под кои околности е убиена Тејт, во тој поглед погрешив признавам, ама дека е добар филм, јок.

Не сум љубител на вестерн причи, ниту е филмов за едно поубаво време, нит е времеплов ко што тропа оној погоре. Не ми пренесе никакви емоции, ми беше досаден.

Има еден куп драми, со долги кадри, во кои гледаш како луѓе си муабетат и не се случува ништо посебно, а те интересира што ќе се случи и ќе ти го држи вниманието и три саати.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.896
Поени од реакции
12.401
Шон, и јас мислам дека не си сфатил ништо од филмот. Филмот е баш за Шерон Тејт и Полански. Тејт била убиена од истата банда хипици за кои велиш дека сакал да ги исмее, само неколку вечери по крајот на филмот. Нормално, Тарантино не отишол до таму зашто сестрата на Шерон Тејт се противела да биде прикажан тој сегмент. Прогуглај, ќе ти стане појасно.

Сцената со Брус Ли беше daydreaming на Пит, не сфаќам зошто сите толку се фативте за неа.

Хипиците, ти реков, се всушност следбениците на Чарлс Менсон, Manson Family, прогуглај и за нив, ќе видиш зошто се „значајни“ за таа епоха.

Не знам колку си гледал филмови на Тарантино. Тоа што тој го прави не е пародирање, туку своевидна реакција, омаж на некои нешта. На пр, овде омаж на шпагети вестерн филмовите (една од неговите најголеми љубови, жанровски). Од таму и доаѓа името на филмов: Once Upon a Time... in Hollywood, како омаж на Серџо Леоне, еден од омилените режисери и своевидна инспирација на Тарантино, и неговите: Once Upon a Time in the West и Once Upon a Time in America. Тарантино не е толку површен за да го гледаш како некој каој сакал некого или нешто да исмее. Неговите филмови обично се слоевити, полни со симболи и значења, полни со приказни кои се испреплетуваат, и не би рекол дека било што во нив е бесмислено, или ставено само заради публицитет. Па ни овде.
Во филмов, Тарантино ко во Копилињата менува историја. Наместо да ја убијат Тејт и да влезат кај нејзе, менуваат план и влегуваат кај ДиКаприо и знаеме што се случува. Значи тој не ни планирал да го прикаже убиството зашто во негова замисла, не го ни имало за да бара дозвола од сестра и. Не знам дали те сфатив што пиша, али не може убиените после неколку дена да ја убијат нејзе па да не го прикажат тоа.
А и не знам зошто би го прикажале, бремена жена пред пораѓај и со искасапено тело е невкусно дури и за Квентин.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.393
Поени од реакции
18.377
Во филмов, Тарантино ко во Копилињата менува историја. Наместо да ја убијат Тејт и да влезат кај нејзе, менуваат план и влегуваат кај ДиКаприо и знаеме што се случува. Значи тој не ни планирал да го прикаже убиството зашто во негова замисла, не го ни имало за да бара дозвола од сестра и. Не знам дали те сфатив што пиша, али не може убиените после неколку дена да ја убијат нејзе па да не го прикажат тоа.
А и не знам зошто би го прикажале, бремена жена пред пораѓај и со искасапено тело е невкусно дури и за Квентин.
Manson family не биле тројца луѓе. И не ја убиле само Тејт. Имале цела листа на таргети кои ги убивале. Овие тројца кои влегоа кај Лео никаде не пишува дека биле убијците на Тејт, па Тарантино да менува историја.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.845
Поени од реакции
3.221
Мене Once Upon a Time in Hollywood ми се свиѓа. Во филмовите на Тарантино неможеш да се збуниш, он вози супер од почеток до крај. Дури има и наратор кој објаснува што се случува во моментот. Е сега ако си глуп или недораснат за да пратиш слика и звук, да гледаш со српски превод, онда нема да ги сакаш филмовите и ке ти бидат досадни. Е сега на јутуб имаш канали на ликови кои објаснуваат филмови и сцени кои што не ги сфаќате. Можете да почнете да користите такви услуги.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.896
Поени од реакции
12.401
Manson family не биле тројца луѓе. И не ја убиле само Тејт. Имале цела листа на таргети кои ги убивале. Овие тројца кои влегоа кај Лео никаде не пишува дека биле убијците на Тејт, па Тарантино да менува историја.
Машкото нонстоп го нарекуваа Текс, кој во реалност е осуден за нејзиното убиство. Во филмот е убиен од страна на Пит нели.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.393
Поени од реакции
18.377
Машкото нонстоп го нарекуваа Текс, кој во реалност е осуден за нејзиното убиство. Во филмот е убиен од страна на Пит нели.
ОК, да бидам искрен, не читав ништо за филмот и за случувањата тогаш. За Тејт знаев уште од времето кога Полански зеде Оскар за The Pianist ама не до такви детали - како се викале нејзините убијци. А зашто знам дека освен тие 3-4 души убиени заедно со Тејт имало уште десетина други од Manson family, и во Лос Анџелес, и насекаде, јас поинаку си го имав претставено крајот, не како alternate history. Плус и ми се појави негде дека сестрата на Тејт не дозволила да се снима за нејзиното убиство, се поклопија коцките. Нејсе. И да е така како што велиш, не менува речиси ништо од напишаното погоре.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
800
Поени од реакции
3.621
Manson family не биле тројца луѓе. И не ја убиле само Тејт. Имале цела листа на таргети кои ги убивале. Овие тројца кои влегоа кај Лео никаде не пишува дека биле убијците на Тејт, па Тарантино да менува историја.
Според ова што го пишуваш, ниту ти го немаш сфатено филмот. Тарантино, слично како и во Inglourious Basterds прави своја алтернативна верзија на одреден историски настан, во овој случај убиството на Шерон Тејт. Имено, во вистинската случка Текс пред да ги убие Тејт и другите четворица што биле со неа таа вечер вели: "I'm the Devil, i'm here to do the Devil's business." Истава реченица беше употребена и во филмот на Тарантино со таа разлика што имаше контра-реплика од Клиф со: "No, it was dumber than that." :D и после беа убиени хипициве од Клиф и Рик.

Тарантино, слично како и во Копилињата прави своја алтернативна верзија. Таму Хитлер беше убиен во кино, а овде Шерон Тејт останаува жива на сметка на нејзините убијци.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.393
Поени од реакции
18.377
Според ова што го пишуваш, ниту ти го немаш сфатено филмот. Тарантино, слично како и во Inglourious Basterds прави своја алтернативна верзија на одреден историски настан, во овој случај убиството на Шерон Тејт. Имено, во вистинската случка Текс пред да ги убие Тејт и другите четворица што биле со неа таа вечер вели: "I'm the Devil, i'm here to do the Devil's business." Истава реченица беше употребена и во филмот на Тарантино со таа разлика што имаше контра-реплика од Клиф со: "No, it was dumber than that." :D и после беа убиени хипициве од Клиф и Рик.

Тарантино, слично како и во Копилињата прави своја алтернативна верзија. Таму Хитлер беше убиен во кино, а овде Шерон Тејт останаува жива на сметка на нејзините убијци.
Читај погоре.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.896
Поени од реакции
12.401
ОК, да бидам искрен, не читав ништо за филмот и за случувањата тогаш. За Тејт знаев уште од времето кога Полански зеде Оскар за The Pianist ама не до такви детали - како се викале нејзините убијци. А зашто знам дека освен тие 3-4 души убиени заедно со Тејт имало уште десетина други од Manson family, и во Лос Анџелес, и насекаде, јас поинаку си го имав претставено крајот, не како alternate history. Плус и ми се појави негде дека сестрата на Тејт не дозволила да се снима за нејзиното убиство, се поклопија коцките. Нејсе. И да е така како што велиш, не менува речиси ништо од напишаното погоре.
Па добро, крајот го менува. :D
Не се контрам за објаснувањето што го имаше за членот, туку те корегирав дека не заврши така како што пиша. Мене ми беше познато бидејќи во втората сезона на Мајндхантер имаше интервјуа со Менсон (дури и истиот актер од филмов таму го глуми), како и со Текс, кој објаснуваше како ја убивале и што ти не.
Ако размислам можно е и крајот на филмов да е она што ме изненади и ми крена некоја оценка.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
777
Поени од реакции
561
Немам одамна пишано на форумов ама пошто ја видов темава и кој филм се дискутират решив да пишам. Once Upon a time in Hollywood за мене беше преглуп филм и нешто шо од Тарантино не го очеквев (освен последните сцени кои беа својствени на Тарантино). Го гледав филмов в кино пред 4 5 месеци само шо излезе.. Едвај чекав да му дојт крајот на филмов и шо побрзо да излезам од киното.
Приказните беа катастрофа и без некоја посебна смисла и меѓусебна конекција. Јас сакам ко ќе гледам филм да го доловам сценариото, ефектите, режијата... а не да читам и да се спремам претходно ко за на испит шо би можело да се десит, историјата на Холивуд, семејството Менсон и сл. за да можам поубо да го сфатам филмов. Актерската екипа беше солидна и добро го изглуми сценариото ама пренатрупана со А-лист селебритис, шо мислам дека го продаде филмов многу добро. Иначе на ИМДБ филмов имат оценка под 8 шо е ретко за филм на Тарантино.
 
На врв Bottom