Once Upon a Time in Holywood (2019) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.024
Повеќе од две недели откако го изгледав, впечатоците ми останаа исти: се разочарав од себеси и од тоа колку дозволив да ме понесе фамата (или хајпот, како што вие милувате да кажете на форумот). Без конкретна наративна линија, без спектакуларни изведби; кај Ди Каприо и има некои нијанси во глумата, но сепак е далеку од Oscar-material, a Пит е толку типично за него тајпкeстед како анбитбл мофо, што дури не е интересно. За жал, она што првично ме привлече кон филмот - реалната сторија за Шерон Тејт, бексторито за култот на Менсон, нивните мотиви и евентуалниот патос околу грозоморните убиства, беа претворени во пародична алтернативна историја која на крајот кулминираше со типичен Тарантиновски безумен карниџ. За жал, Роби служи само како декор и дава тажен еднодимензионален приказ на покојната Тејт, која доколку сепак ја убиеја во филмот, нема да ми побудеше никакво сочувство. Плусот би бил - референците на ликовите и поп-културата од шеесеттите, одличната музика и кинематографија.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
1.330
Поени од реакции
6.439
Може да биде за Џокер темава? Јас пак го гледав сакам да кажам уште нешто што ми избега првиот пат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.677
Поени од реакции
12.749
Сега читам кои будалаштини сте ги треселе за филмов. Филмов со Палп Фикшн ми е најдобар од Тарантино, без многу насилство и интересни дијалози, без превише млатење празна слама како тие со каубојците и резервоар догс да изгубиш онакво каде е филмот. Дикаприо се надмина себе, сцената со девојчето врв, исто и Бред Пит после толку години некоја добра улога да има. И многу ми се допадна што меѓу двајцата имаше хемија, не у педерска смисла него делуваа ко бфф. Све на све одличен филм, и се надевам дека ќе добие некој подобар оскар не некој мутав за костими и слично.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2014
Мислења
5.222
Поени од реакции
6.722
Добро глума и добра камера очекувано, ама прилично слабо напишан филм и просечна(веќе користена) музика, некако некарактеристично за Тарантино.

Ликовите на Ал Пачино и Маргот Роби беа комплетна мистерија, енигма.

Се на се изгледаше како да е спојуван од пропаднати катови на Кил Бил и Џеки Браун, посебно како се движеше до крајот.
 
Последно уредено:
Член од
13 јуни 2009
Мислења
758
Поени од реакции
407
do 50 min go izgledav i go prekinav kakov lazen i mizeren fake svet .ni servirat od holivudskata kujna
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.670
Поени од реакции
4.202
Очекував многу повеќе елаборација околу култот на Менсон, нивната фиозофија и мотивација во Тарантино стил. Нешто како што беа застапени нацистите во Inglorious Bastards. Имаше ептен добар негативец во Кристофер Валц, очекував јако изработен негативец во Чарлс Мансон и во овој филм. Но, испадна дека Чарлс Менсон речиси и го нема во филмот.

Но, 60тите беа убаво претставени во Тарантино стил, ми се допадна како беше направена buddy врската помеѓу Лео и Пит, беше ептен убедлива. Све на све мислам дека беше добар buddy филм, но ништо повеќе од тоа. Малце потфрли Тарантино али не е изгубено време, сепак е забавен филм.

Сцената со Брус Ли ми беше топ. Тарантино оди против таа наратива на следбениците на Брус Ли што мислат дека е некој фајтинг бог и не му може никој ништо. Плус Тарантино се подсмева со таа дебата дека Брус Ли може да го победи Мухамед Али на улица.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
3.409
Поени од реакции
3.784
Цел филм беше ко без приказна, а филм без приказна, ебате филмот.

Излезе непотребен баз дека се снима филм за убиството на Тејт, а филмов нема врска со нив. Имињата на Шерон Тејт и Полански злоупотребени ради поголем публицитет.
Сцената со Брус Ли е непотребна и снимена ко да сакал да напизди некој. И успеа ја напизди ќерката на Брус.

Па уште и сцената ко Бред ја качува хипи женскана и она му вика: Wanna suck your cock while driving? Ко увод у евтин порнич. И што беше работата со хипицине, што as far as I know биле у секс, дрога, рокенрол mood и што сакале мир у светов за на крај да бидат убијци?

Ако сакал да ја исмее таа декада на хипици и Џон Вејн филмови успеал, иначе филмов му е тотално губење време и непотребен излет на Тарантино.

П.С. И Kill Bill што никогаш не успеав да му го изгледам целосно, а сум го загледувал минимум едно 3 пати, убеден сум дека е бољи филм од филмов.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
11.677
Поени од реакции
12.749
Цел филм беше ко без приказна, а филм без приказна, ебате филмот.

Излезе непотребен баз дека се снима филм за убиството на Тејт, а филмов нема врска со нив. Имињата на Шерон Тејт и Полански злоупотребени ради поголем публицитет.
Сцената со Брус Ли е непотребна и снимена ко да сакал да напизди некој. И успеа ја напизди ќерката на Брус.

Па уште и сцената ко Бред ја качува хипи женскана и она му вика: Wanna suck your cock while driving? Ко увод у евтин порнич. И што беше работата со хипицине, што as far as I know биле у секс, дрога, рокенрол mood и што сакале мир у светов за на крај да бидат убијци?

Ако сакал да ја исмее таа декада на хипици и Џон Вејн филмови успеал, иначе филмов му е тотално губење време и непотребен излет на Тарантино.

П.С. И Kill Bill што никогаш не успеав да му го изгледам целосно, а сум го загледувал минимум едно 3 пати, убеден сум дека е бољи филм од филмов.
Колку погрешно го имаш сфатено филмов е чудо, ме мрзи дури и да ти објаснувам пошто очигледно нема да разбереш.
 
На врв Bottom