DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
^ Смени тема, не си интересен веќе.:pos:

Сериозно, ај Фајт Клаб, да се маваме на здраво, тука не се разбираме, нема ни да се разбереме некогаш.
Си го гледал фајт клаб пред 2 месеци и сеа за фајт клаб да дискутираме ,е неможит :pos: .

Чекај иосоно како што рече прво 127 hours,па потоа мојт King's Speech и Fighter...е тек после Фајт Клаб и други култни филмчиња.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
^ Смени тема, не си интересен веќе.:pos:

Сериозно, ај Фајт Клаб, да се маваме на здраво, тука не се разбираме, нема ни да се разбереме некогаш.
Полека сега, и јас сум сериозен, не беше идејата секој ден да менуваме филм. Има луѓе кои по дискусииве најавија дека ќе го гледаат, beneamata на пример, Јонзе кај и да е ќе се појави... чекај, прва рунда е... :)

И после иде 127hours, сметајте го ова како најава.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Ај ево да кажам некој ум, можда и два.

Дан беше нервозен ко го гледаше бе IOsono? :) Премногу си негативно настроен за ваков хипи филм. Јас скоро и да заборајв дека е по вистинска приказна праен ко почнав да го гледам.
Крис беше малку мрнато бате (не шизофреничар аман), со чудни ама ептен интересни мисли и цел. Иако филмов малце потфрли кон приказот на критикувањето на општеството, имаше и многу други тематики ептен добро прикажани.

И чудно ми беше олку шо го нападна овај филм олку многу, а Falling Down го оцена со 10. Да се разбериме Falling Down е ѕверски филм, за оценка подобар од Into The Wild ама се со релативно слични примедби кон општеството и плус во првоспоменатиов се каде-каде пооштро нагласени :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Ај ево да кажам некој ум, можда и два.

Дан беше нервозен ко го гледаше бе IOsono? :) Премногу си негативно настроен за ваков хипи филм. Јас скоро и да заборајв дека е по вистинска приказна праен ко почнав да го гледам.
Крис беше малку мрнато бате (не шизофреничар аман), со чудни ама ептен интересни мисли и цел. Иако филмов малце потфрли кон приказот на критикувањето на општеството, имаше и многу други тематики ептен добро прикажани.

И чудно ми беше олку шо го нападна овај филм олку многу, а Falling Down го оцена со 10. Да се разбериме Falling Down е ѕверски филм, за оценка подобар од Into The Wild ама се со релативно слични примедби кон општеството и плус во првоспоменатиов се каде-каде пооштро нагласени :)
Е да си ми жив и здрав, па тоа го викам јас цело време: примедбите се на место и јас многу сакам такви филмови кои даваат некоја слика на општеството која јас мислам дека е објективна. Ама кажи како е тоа направено во Falling Down а како е во овој филм? Во Falling Down имаш одлични дијалози, одлични поенти, одлични сцени... Во овој имаш : општествооооооо... :pos:

Мислам, неспоредливо е, овој може да помине само како авантура во дивината никако поинаку. Значи уште еднаш, сакам такви критички настроени филмови ама баш затоа не го сакам овој, затоа што комплетно потфрла во тој дел.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Го изгледав и јас...

Дали е Крис херој?
Не. Зашто да е херој? Се откажал од се што има, ги даде парите за повторно да заработува пари, каква иронија. Into the Wild? Ресторан, комбајн, ноќни свирки, кај старецот дома... дали е тоа одење во дивината и дали таму гледате херојство и храброст да се направи нешто. Јас би рекол дека е повеќе луд отколку херој или пак личност што тргнал по среќата, или бегал од проблемите, или не знам што точно.

Критика за општеството или бегање од проблемите?
Се обиделе и двете да ги скротат во едно но не успеале, очигледно. Општеството такво какво што е, воопшто не беше искритикувано од филмов, верувам дека 95% од луѓето што го изгледале филмов не ни приметиле дека се работи за критика на општеството со оглед на тоа што направиле голем фејл во презентирањето на критиките, она извикувањето не е критика.
Ако тоа што сте предбрачни деца(а потоа вашите родители се земале) значи и бегање од дома, тогаш е лудост. Одби подобра кола, не одби ферари, одби нешто подобро, зарем треба да го величиме? Јас би прифатил подобра кола, а кој не би? Да не се лажеме, не е исто да се возиш во кола без клима и во кола со клима, не зборам за ферари, зборам за кола од средна класа, сосема нормално, она и што му беше понудено, но не, он одби. Океј, сепак, доколку не сакаше подобра кола, зашто тогаш носеше доста добар саат, скромен е за кола, не е скромен за саат? И капак на се, беше навреден зашто му била понудена кола, не инсистираа или пак веќе да му беше купена, само му беше понудено.

Скоро се рачистивте, ако не се гледа филмот во детали е добро но предолго филмче.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Го изгледав и јас...

Дали е Крис херој?
Не. Зашто да е херој? Се откажал од се што има, ги даде парите за повторно да заработува пари, каква иронија. Into the Wild? Ресторан, комбајн, ноќни свирки, кај старецот дома... дали е тоа одење во дивината и дали таму гледате херојство и храброст да се направи нешто. Јас би рекол дека е повеќе луд отколку херој или пак личност што тргнал по среќата, или бегал од проблемите, или не знам што точно.

Критика за општеството или бегање од проблемите?
Се обиделе и двете да ги скротат во едно но не успеале, очигледно. Општеството такво какво што е, воопшто не беше искритикувано од филмов, верувам дека 95% од луѓето што го изгледале филмов не ни приметиле дека се работи за критика на општеството со оглед на тоа што направиле голем фејл во презентирањето на критиките, она извикувањето не е критика.
Ако тоа што сте предбрачни деца(а потоа вашите родители се земале) значи и бегање од дома, тогаш е лудост. Одби подобра кола, не одби ферари, одби нешто подобро, зарем треба да го величиме? Јас би прифатил подобра кола, а кој не би? Да не се лажеме, не е исто да се возиш во кола без клима и во кола со клима, не зборам за ферари, зборам за кола од средна класа, сосема нормално, она и што му беше понудено, но не, он одби. Океј, сепак, доколку не сакаше подобра кола, зашто тогаш носеше доста добар саат, скромен е за кола, не е скромен за саат? И капак на се, беше навреден зашто му била понудена кола, не инсистираа или пак веќе да му беше купена, само му беше понудено.

Скоро се рачистивте, ако не се гледа филмот во детали е добро но предолго филмче.
Просто не ми се верува дека го прочитав ова :pos:
P.S. Јонзе рече дека не го гледа, некој му кажал две работи за филмот од која едната е дека типот ќе умре на крај :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Просто не ми се верува дека го прочитав ова :pos:
P.S. Јонзе рече дека не го гледа, некој му кажал две работи за филмот од која едната е дека типот ќе умре на крај :)
Штета што некој му го расипал филмот, сакав да бидам јас тој :)
 
T

Tetro

Гостин
Просто не ми се верува дека го прочитав ова :pos:
P.S. Јонзе рече дека не го гледа, некој му кажал две работи за филмот од која едната е дека типот ќе умре на крај :)
Некој му кажал дека типот умира на крај. :nesvest:
Некој ко сака да ми каже како завршува некој филм, го прекинувам. :) Не сакам да слушам за краеви. мрчам.
 
I

Intex

Гостин
Просто не ми се верува дека го прочитав ова :pos:
P.S. Јонзе рече дека не го гледа, некој му кажал две работи за филмот од која едната е дека типот ќе умре на крај :)
А кај го снема Јонзе, не го гледам со денови онлајн тука?
И да не бидам целосно офтопик: Бене, зар и ти сине брате? :S
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
А кај го снема Јонзе, не го гледам со денови онлајн тука?
И да не бидам целосно офтопик: Бене, зар и ти сине брате? :S
И јас, и јас :pos:

Иначе тука е Јонзе, али не влегувал на темава, ќе му го спојлерисаме филмот што нема да го гледа никогаш :)
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
3 страни доволни беа а? Дај друг филм после читањево ко да сум го гледал :)
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Сменет е насловот, 127 Hours и Into the Wild (уште некој ден).

Повелеле.
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.331
Поени од реакции
6.235
Просто не ми се верува дека го прочитав ова :pos:
P.S. Јонзе рече дека не го гледа, некој му кажал две работи за филмот од која едната е дека типот ќе умре на крај :)
E мене ме поебаа во препорака со филмови за Buried, имал неочекуван крај, и јас очекував нешто демек местење е воа ноа, цркна на крајот.
за 127 ѕирнав трејлер, уште кога ја видов истата ситуација, заглавен под камен, и чека да умре, си викам у памет, нема шанси да се тормозам уште саат ипол со слично срање. и така иам страв од тесни простори и овакви источкани ситуации... :)
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
127 Hours

Одлични пејзажи,одлична камера која одлично го прикажа авантуристичкиот момент на почетокот а потоа и тензијата под карпата. Обично не сакам експериментирање со камерата али ова беше успешно ,се разбира според мене.
Солидна глума на Франко ,некаде малце на повисоко ниво од таа на Рејнолдс(кој за жал не доби номинација за златен глобус,а ваљда знајте зошто),и ќе е жалосно ако не добие златен глобус/оскар.

И за на крај,Дени Бојл избрал одлична биографска приказна да екранизира.Затоа што ми беше доста од филмови кои се занимаваат со величењето на некои личности како херои(без разлика дали тоа се или не). Од друга страна ни прикажува како некоја случка може да не доведе до промени во животот.
јебига,ароновата беше и те како лоша,али сепак успеа да го промени позитивно(на неговиот карактер мислам),за физичката промена,во друга прилика би зборувал.

Се на се инспирирачка приказна,а не суицидна како другиот филм спомнат во темава :)
освен тоа го побуди авантуристот во мене :pos:.

И да знам дека треба да кажувам каде одам (сам) :pos:.А не kaко Арон ,


--- надополнето ---

Заборавив за звучните ефекти,одлични и на право место...поготово во моментот кога сам си ја ампутираше ,ме наежвеја.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
369
Поени од реакции
700
нема шанси да се тормозам уште саат ипол со слично срање. и така иам страв од тесни простори и овакви источкани ситуации... :)
Тој саат ипол ќе ти помине како 15 минути.
И срањето во 127 не го споредувај со срањето во Buried.

Одамна вака не ме воодушевил некој филм. Од кога го гледав, нема ден а да не си изгледам пак некое делче од филмот. Посебно ми се допадна делот каде на нееекој начин го разработуваат детерминизмот.
Франко беше совршен. Just... throw him the damn oscar.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom