Old school цртани

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Темата за стaрите реклами, ме постести на цртаните филмови од времето кога (повеќето од форумов :) ) бевме мали.
Освен што ме мава носталгија кога ги гледам, ми текнува и на "специфичните" македонските преводи на имињата на ликовите, нивните легендарни реплики кои уште ги памтам и неизбежниот глас на Таска Балабанова:vozbud:

На пример, Ерик од Bananaman, кој се преведуваше како Кире Бананамен, или Bluto од Попај кој беше преведен како "Дибек" и Перо-Ждеро :icon_lol:

Исто, до ден денес се сеќавам на најавата на Химен: "Во името на моќтта на Сивиот череп...Јас сум моќееен" , онаа на Були: "Сива капа, црвен шал и црвено носе, тоa е Були", Микроби со: "Пепе ги сака бисерите, бисерите го сакаат Пепе...Микробии" или она "Ну зец пагади".

А, имаше и чуднички цртани, обично оние чешките, со Мразулко или со тие двете механички човечиња кои си играа со нешо шо наликуваше на прибор по ОТП. :nesum:

Еве неколку од цртаните:

Калимеро (нема правда :( )

Штрумфови (епизода: "Од вештер човек не станува" :icon_lol:)

Мечето Ушко

Мразулко

Лилипут пут

Кукури и Кокода
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
http://www.youtube.com/watch?v=CoqCxbG4VFw
Патафил и Филопат...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Струмикс, баш овој цртан беше тој со човечињата и ОТП приборот :icon_lol:
Мада немаше шанси да ми текне како се вика.

А, има и уше еден на кој као у магла се сеќавам, а знам дека ме плашеше ко мала...Руски беше мислам, анимиран ко дводимензионален цртеж, со скроз црна позадина, и едно слочне кое одеше низ џунглата и бараше нешо (додека страшен машки глас ја читаше нарацијата :( )
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Еве ти +18 верзија на Баљум, Баљум :icon_lol:

 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Еве ти +18 верзија на Баљум, Баљум :icon_lol:

ахахаха...со превод бе...лол нездраво...иначе видете го ова

Wikipedia напиша:
La Linea (TV series)

From Wikipedia, the free encyclopedia

(Redirected from La Linea (cartoon))
Jump to: navigation, search
La Linea ("The Line") is an Italian animated series created by Osvaldo Cavandoli in 1969. Due to its short duration (usually 2 minutes 30 seconds), it is often used as an interstitial program.
Even though the episodes are numbered up to 225, there are, in fact, only 88 La Linea episodes. The Lagostina series had 8 (5 min) episodes, the 100 series had 56 (101-156), and the 200 series had 26 (200-225).
The cartoon features a man (known as "Mr. Linea" or, in some parts of Europe, "Balou", as well as "Linus på linjen" (Linus on the Line) in Sweden, "Badum badum" in Slovenia, "Złośniczek" in Poland, "Menő Manó" in Hungary, "Mar Kav" (Mister Line) in Israel, "Bajram" in Albania, "Streken" in Norway, "Stregen" in Denmark, "Línan" in Iceland, "Baljum Baljum" (Баљум Баљум) in the Republic of Macedonia, "Bay Meraklı" (Mr. Curious) in Turkey, "Барум Барум" / "Barum Barum" or "Абаракандиши Ди Фјури" / "Abarakandiši Di Fjuri"(Abaracandici Di Fiori) in Serbia and "Lineman" in the U.S.) drawn as a single outline around his silhouette, walking on an infinite line of which he is a part. The character encounters obstacles and often turns to the cartoonist to draw him a solution, with various degrees of success. One recurring obstacle was an abrupt end of line. The character would often almost fall off the edge into oblivion and get angry with the cartoonist and complain about it. He was voiced by Carlo Bonomi in Italian gibberish, giving the cartoon the possibility to be easily exported without dubbing. The voice resembles Pingu's, the Swiss animated penguin, which was also voiced by Bonomi.
The character's relationship with his cartoonist is very similar to that of Daffy Duck's plight in the Warner Brothers' 1953 cartoon short Duck Amuck where he too is at the mercy of the cartoonist (Chuck Jones). Their reactions to their artists' whims are also very similar in as they both try to work with what is drawn around them, but often end up hurt and losing their tempers.
The first 8 episodes of the series were, in fact, created to publicize Lagostina kitchenware products, and the accompanying narration identified Mr. Linea as "Agostino Lagostina, a sharp little man with a truly expressive nose." After the 8th episode, however, the series broke its association with Lagostina.[1]
ахахахахахахах...лооол....иначе правилниот текст у песната е Baiubadu
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.452
Поени од реакции
5.420
Ах колку ги гледав порано сите... :)
Знам чекав да почнат, ќе го спремев видеото и ќе снимав на касети :icon_lol:
Сеа за разлика од порано многу поглупи се цртаните.












 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Која носталгија ме пукна со цртаниве еј!
Ама тетка биберовска е класа цртан.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ах колку ги гледав порано сите... :)
Знам чекав да почнат, ќе го спремев видеото и ќе снимав на касети :icon_lol:
Сеа за разлика од порано многу поглупи се цртаните.












хаха...од овде ги знам козле бозле, штрумфовите, веселите грашковци (најбоље) ,пожарникарот сем и хипо и чипо....фактички само мрмот и тетка биберче не сум ги глеал :):):) иначе зашо не си стаил од оној цртанот со чевлите???
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.452
Поени од реакции
5.420
Како бе не си го гледал кенгурчето опа опа ? :icon_lol:
Набрзина овие ги ставив, ако најдем уште некои интересни ќе ставам сеа гледам Ел класико
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
леле
ќе ме збудлите
како ме подсетивте на сите
закон цртани беа овие во времето

Струмикс, баш овој цртан беше тој со човечињата и ОТП приборот :icon_lol:
Мада немаше шанси да ми текне како се вика.

А, има и уше еден на кој као у магла се сеќавам, а знам дека ме плашеше ко мала...Руски беше мислам, анимиран ко дводимензионален цртеж, со скроз црна позадина, и едно слочне кое одеше низ џунглата и бараше нешо (додека страшен машки глас ја читаше нарацијата :( )
бараше вода за трнот
трнот плаче, трнот плаче...

така мислам викаше
закон цртанче

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=d2if8qw3y3g[/youtube]

а:
ееее ама уживавме.....тоа го рече малиот Бохоуш (поточно Бохоушек ) додека ѕвездата Северница светеше во ноќта ( таа им свети на децата кога си легнуваат) Радувањата на Радован

Вили ква ква
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Еј, тетка Биберче, закон цртан :)
Ете бе, и порано имавме јапонски(или кинески сеедно) цртани, али бољи од Покемон и Дигимон.:pipi:

А, за цртaнoт со чевлите, на Shoe People мислиш?
 
Член од
18 септември 2007
Мислења
2.547
Поени од реакции
33
Колку се подобри од денешните цртани. Сите ги гледав редовно. Штета што сега се се компјутеризира.
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.911
Поени од реакции
165
a Вили ква ква
кај ви е тој

и мачорот Леополд со глувчињата
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Еј, тетка Биберче, закон цртан :)
Ете бе, и порано имавме јапонски(или кинески сеедно) цртани, али бољи од Покемон и Дигимон.:pipi:

А, за цртнаот со чевлите, на Shoe People мислиш?
даааа :):):) ЈЕЕЕЕЕЕЕЕЕеееееееееее :) хаха...најбоље се ееј...хахаха.....поише ги сакам синхронизирани ко на мтв :):) една жена ги збореше сите ликови :) машки женски не е битно...ееј и стајте од тоа снешкото со црвеното носе :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom