odgovornos

Член од
2 август 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
dali postoi zakonska odgovornost za manipuliranje i iskoristuvanje na lise na koe celosno mu e odzemena delovnata sposobnost
 

Channar

гастроентерохепатолог
Член од
3 јуни 2011
Мислења
199
Поени од реакции
255
Ја не памтам појезива ситуација на форумов. Ја се гасам
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
А дали судот му ја одзел деловната способност?
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
241
Доколку на лицето со решение на вонпарничен суд целосно му е одземена деловнато способност, тоа лице не може да превзема правни дејствија. Во случајов не може да располага со својот имот. Секој договор склучен од страна на деловно неспособно лице е ништовен ex lege ( по сила на закон) .
 
Член од
2 август 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Доколку на лицето со решение на вонпарничен суд целосно му е одземена деловнато способност, тоа лице не може да превзема правни дејствија. Во случајов не може да располага со својот имот. Секој договор склучен од страна на деловно неспособно лице е ништовен ex lege ( по сила на закон) .
Znam deka e taka,no dali moze da se prevzeme nesto protiv liceto koe mu vrsi pritisok i on posle toa go maltretira celo semejstvo[DOUBLEPOST=1470263619][/DOUBLEPOST]
Доколку на лицето со решение на вонпарничен суд целосно му е одземена деловнато способност, тоа лице не може да превзема правни дејствија. Во случајов не може да располага со својот имот. Секој договор склучен од страна на деловно неспособно лице е ништовен ex lege ( по сила на закон) .
Znam deka e taka,no dali moze da se prevzeme nesto protiv liceto koe mu vrsi pritisok i on posle toa go maltretira celo semejstvo
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2014
Мислења
184
Поени од реакции
241
Znam deka e taka,no dali moze da se prevzeme nesto protiv liceto koe mu vrsi pritisok i on posle toa go maltretira celo semejstvo[DOUBLEPOST=1470263619][/DOUBLEPOST]
Znam deka e taka,no dali moze da se prevzeme nesto protiv liceto koe mu vrsi pritisok i on posle toa go maltretira celo semejstvo
Не сум сигурен, затоа неможам да ти дадам конкретен одговор. Треба да провериш во кривичниот законик на Мк дали постои такво кривично дело. Иако сето тоа е тешко докажливо. Сепак не верувам дека можеш да сториш нешто повеќе, освен да ја замолиш таа личност да престане да манипулира со лицето чија деловна способност е одземена.[DOUBLEPOST=1470266062][/DOUBLEPOST]
Znam deka e taka,no dali moze da se prevzeme nesto protiv liceto koe mu vrsi pritisok i on posle toa go maltretira celo semejstvo[DOUBLEPOST=1470263619][/DOUBLEPOST]
Znam deka e taka,no dali moze da se prevzeme nesto protiv liceto koe mu vrsi pritisok i on posle toa go maltretira celo semejstvo
Не сум сигурен, затоа неможам да ти дадам конкретен одговор. Треба да провериш во кривичниот законик на Мк дали постои такво кривично дело. Иако сето тоа е тешко докажливо. Сепак не верувам дека можеш да сториш нешто повеќе, освен да ја замолиш таа личност да престане да манипулира со лицето чија деловна способност е одземена.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Se raboti za hronicen alkoholicar ima izgubeno vrska so realnosta.Ima edna licnost koja go manipulira,a istata ne znae deka e delovno nesposoben,za da mu go zeme imotot.Posle sredbite so nea doma e haos.
Вакви проблеми не се решаваат институционално кај нас. :)
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
У полиција ќе пријавиш едноставно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom