Od kade tolku luksuzni koli vo Skopje?

  • Креатор на темата Que
  • Време на започнување
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.490
Абе да сите богати се нечесни и должни и ги бркаат со долги деветки, исто како што сите сиромашни се супер чесни и среќно си живеат иако немаат многу пари

Незнам што ви е чудно што има толку луксузни коли во Скопје кога таму живее пола Македонија, има луѓе бизнисмени што прават солидни пари. Не дека во Словенија каде што живее авторот на темава нема, ама таму не патат толку од тој комплекс. Попрво ќе одат на електрично возило (од типот на тесла) отколку да се курчат со поршиња итн
znaci da vozis tesla za koja si platil 80.000+€ ne e kurcenje^^ tuka na zapad pre e kurcenje da vozis tesla odkolku porsche cayenne bidejki kaj teslata se znae deka verojatno si ja kupil na novo i so toa pokazuvas deka mozes da izdvois nakaj 90.000 za kola, dodeka kolite od porsche gi ima dolgo i mozno e da si go kupil na staro za 30.000€. baska tesla najcesto imaat ljuge koi poseduvaat i kuka (zaradi polnenjeto, retko nekoj so stan kupuva tesla), pa ako zivees vo nekoj poskap grad togas so teslata pokazuvas deka verojatno poseduvas i nedviznost koja vredi barem 500.000€. sekako toa verojatno ne vazi za slovenija. mislam sepak me razbiras, kako sto i tebe te razbrav sto sakase da kazes so spomnuvanje na elektricno vozilo.

inaku ubavo objasna nekoj prethodno, kolku i da e siromasna drzavata sepak sekogas ima odreden procent na prilicno bogati ziteli. vo najmala raka toa se 2-3% od naselenieto duri vo makedonija, taka sto toa se okolu 50.000 vo makedonija i ne e nisto cudno sto ima luksuzni koli po ulicite.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ја сам имам толку пари, а само пешки идам или возам бансек на тркала. А комшијава дури има дупло од мене и не ни иде нигде, а кога треба да иде иде пешки и бос.
Парите немаат никаква врска со тоа кои превозни средства ги користи некој.
Има врска обично тие што имаат помалце гледаат да имат поубава кола да покажат статус. Тој што има си знае дека има и нема што да покажува во јавност мирно си спие.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.067
Поени од реакции
11.037
Može nekoj da mi objasni od kade ima tolku luksuzni koli vo Skopje? Gledam Range Rover, Porsche Cayenne, Lexus RX, BMW X6... i drugi vo golemi količini.

Inče sum od Slovenija, i ako usporedim so Ljubljana ima taa nešto podobri koli vo sreden klas, pa i to ne mnogu, ali ima sugurno pomalce luksuzni koli.
Сам си одговори.Кај нас обичниве луѓе не возат добри просечни коли(средна класа) и на нивна сметка одреден број луѓе возат луксузни коли.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Значи ти е*ам менталитетот никаков, е затоа не не бидува.
Секој што рмба за 4000 евра месечно е криминалец, а другите што рмбаат за 200 евра се чесни граѓани. Кои небоулози...
Да не се лажеме криминал има, ама има луѓе што заработуваат по 4000+ евра месечно чесно и со труд земете ги на пример програмери, инженери и сл. Не може сите да ги правите криминалци, на крај краева тоа е индивидуално кој колку се снашол легално да си заработи. ( Да појаснам, во постов пишувам за тие што заработуваат легално, не зборам за криминалците, тие знаеме како завршуваат подоцна или порано ).
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
^
де објасни како тоа завршуваат криминалците кај нас. оние „легалните криминалци“ врзани со власта.
тука 4000евра се заработуваат и без ништо да работиш.
има луѓе што вредно и чесно ги заработуваат тие пари, ама на секој еден таков идат по 10 цицачи на буџетот и народот.
 
Последно уредено:

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
^
де објасни како тоа завршуваат криминалците кај нас. оние „легалните криминалци“ врзани со власта.
тука 4000евра се заработуваат и без ништо да работиш.
има луѓе што вредно и чесно ги заработуваат тие пари, ама на секој еден таков идат по 10 цицачи на буџетот и народот.
Па кога тогаш ќе си одговараат тие и евентуално ќе одлежат или ќе завршат неславно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom