Od kade tolku luksuzni koli vo Skopje?

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Que, 15 мај 2018.

 1. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.948
  Допаѓања:
  28.441
  Тоа е менталниот склоп на успешниот македонец - предводник на ова прекрасно општество: ќе вози ЏиТиАр у кал и ќе го паркира врз гомна од затнат канал за одвод.
   
  zmej gorjanin, krkac, SuBZerO и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Smert

  Smert

  Член од:
  13 февруари 2007
  Мислења:
  4.939
  Допаѓања:
  5.181
  Дал Господ...
   
  На курајбер му/ѝ се допаѓа ова.
 3. LepiDzoni

  LepiDzoni

  Член од:
  25 јули 2014
  Мислења:
  626
  Допаѓања:
  1.031
  Prirodni monopoli, nerazviena ekonomija, tie gazdi sto imaat biznisi vo bransi sto nemaat mnogu konkurencija pravat partali nekoi po 10.000e mesecno

  Prosecniot gragjanin ne sfakja deka pazarot sto go imame kakov takov ne e za potcenuvanje ni po broj ni po standard i ako otvoris tradicionalen biznis od trgovija, gradeznistvo, industrija, uslugi mozes da specalis neverojatni pari od samiot fakt sto nema mnogu konkurencija i klienti ti se bezmalku zagarantirani. Za IT pa da ne pravime muabet.

  Ima bajagi bogat narod u drzavava, so pari specaleni 100% na legalen nacin
   
 4. The Wild Boy

  The Wild Boy Ни името, ни Samsung - от.

  Член од:
  26 декември 2017
  Мислења:
  555
  Допаѓања:
  146
  Хахаха,"сигурно".

  За жал така е,со оваа власт...ма и со другата не беше нешто посебно.Сега е ДУПЛО полошо,и нормално народот ќе бега.

  За жал така е тоа.Како што кажавте повеќето Албанци од црн бизнис.Друго ти се @dace@mkd што ги кажа,тие од страна што се враќаат,или имам еден комшија има моторче,mbw x6 и мерцедес,луксуз...богаташ но тој на времето работел во Америка,камионџија бил па се вратил тука за да биде шеф со доста многу пари на еден кафич,пошто таму така у Америка немоеш да фрчиш со мотор у 4 сабаље.
   
 5. robertmkd

  robertmkd

  Член од:
  2 октомври 2015
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  43
  Не е точно, лично знам 6-7 пријатели што успеале да купат убаво колиште (читај кола над 25К) а се помале од 30 години. Значи со нивни пари, нивни бизнис. Од бизнис мислам на ИТ Бизнис, крипто, работа во странство, градежни фирми... А тоа да има и со валкани бизниси но тие се познаваат уште одма од прв поглед.
  Зборот ми беше, не сите со убави коли се татини синчиња или со валкани коли. Има луѓе што работато по 16 саати во денот ЗА СЕБЕ а не за некој друг и што успеале. Позрав.
   
  На petar.. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. petar..

  petar..

  Член од:
  5 август 2017
  Мислења:
  374
  Допаѓања:
  413
  AMA sigurno ne gi zarabotile na kajgana.
   
 7. Boce1234

  Boce1234 Adrian Chase

  Член од:
  4 ноември 2016
  Мислења:
  1.438
  Допаѓања:
  754
  Абе гледајте си кај вас остајте шо возат другите. Затоа неодиме ние напред оти прво гледаме комшијата шојма па кај нас во дворот. Многу продуктивна тема отвори.
   
  На Krstev и robertmkd им се допаѓа ова.
 8. robertmkd

  robertmkd

  Член од:
  2 октомври 2015
  Мислења:
  84
  Допаѓања:
  43
  да, НО мене од голема помош ми се форумите, првите 2-3К ги заработив со оглас и метод кој ме подучи што од македонски а голем дел и од срански форуми. Секогаш треба да се извади позитивното од секое нешто.
   
 9. petar..

  petar..

  Член од:
  5 август 2017
  Мислења:
  374
  Допаѓања:
  413
  Tocno, se slozuvam, drug mi bese muabetot, nekoj premnogu kukaat a 24/7 se na kajgana.
   
  На robertmkd, Име И Презиме и Krstev им се допаѓа ова.
 10. Pance24

  Pance24 Мариовец

  Член од:
  26 август 2012
  Мислења:
  251
  Допаѓања:
  92
  Како да дојдеш до голема сума на пари и вила на водно од 500 квадрати ?
  Решение :
  1. Стани терорист и испукај неколку куќи во некое големо село.
  2. Води преговори со владата дека сакаш пратеничко место и твои луѓе да бидаат вработени по администрацијата.
  3. Биди неписмен и не наведувај никакво школо и прави се на работа незаинтересиран со цел да те унапредат у директор .
  4. Ако ги исполнеш сите овие погоре услови ке добиеш пратеничко место или советник на некој премиер.
  И бинго плата 1000е плус трошоци за пат 500е плус трошоци за стан ноќевање 2000е и трошоци за јадење 300е на месечно ниво.
  5. Ако не ти успее погоренаведеното опљачкај некоја банка со 1 милион фунти , 2 милиона долари и 500.000е и лежи си у затвор 3-4 години и свиркај си после оти си богат , а на тој цимерот што е заедно со тебе у ќелијата што леже затвор 5 години што украл 4 кг ќебапи пофали му се.
  Секако банките не се зијан тие пари пак ке ги наплатат преку извршители и нотари на тие што земале кредити и немаат никакви начини да ги отплатат.
   
  На Morgan Freeman, Џоли_06, The Wild Boy и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Sungerot Bob

  Sungerot Bob Живеј го животот

  Член од:
  7 август 2012
  Мислења:
  31.900
  Допаѓања:
  36.430
  Некој работел, некој крадел, некој на бело, некој на црно. Кој како се снашол. Секој за себе да гледа да направи нешто, како он си знае, ние да направиме нешто за себе.
   
  На Fantastico и The Wild Boy им се допаѓа ова.
 12. redfogv

  redfogv Царица

  Член од:
  10 мај 2017
  Мислења:
  1.382
  Допаѓања:
  665
  Но,за жал во мал број се оние кои чесно заработиле пари за луксузни автомобили.
   
  На Schtrawzenigger и The Wild Boy им се допаѓа ова.
 13. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.521
  Допаѓања:
  4.293
  Секој сам си знае бре како си ја купил сопствената кола та била југо, фиќо, стокец, тојота, пежо, мерџо или порше ... колку пари во џебот толку музика ... и некој што вози кола од 5, 10 или 15 илјади евра што и не е некој преголем луксуз но во средина каде 90% од луѓето сеуште возат пезетки, лади самари, југовци, фиќовци и стокецовци нормално дека ќе се чудат од каде овој шутраков пари за вакво ауто бе сигурно дила бело брашно и праи сл. ујдурми, вакви муабети во мојов живот сум се изнаслушал безброј пати ... комшијата купил нова кола криминалец е, комшијата гради нова куќа дилер е, комшијата купил стан или дуќан корумпиран митарош е и.т.н. и.т.н. непродуктивни бош муабети до немајкаде што не водат никаде !
   
 14. Riken

  Riken Stuck in reverse.

  Член од:
  9 декември 2008
  Мислења:
  7.240
  Допаѓања:
  8.899
  Да беше само Скопје арно ќе беше.
   
 15. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  23.948
  Допаѓања:
  28.441
  Мудро, мудро...нема што.
   

Сподели преку: