Oтстранети одбројувачите од скопските семафори

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
У Хром семафорите не работеа и во поголем дел од Карпош и ЃП сабајлево.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.804
Поени од реакции
2.898
Ова е старо. Знам за камериве што се поставени на одредени места со цел да снимаат прекршоци.

Но овие што ќе ги ставаат сега на семафориве поинаква намена ќе имаат :)
А можеби казните не важи за оние што имаат BMW:D инаку најчесто казнуваат оние голфови LoL
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
23.794
Поени од реакции
56.206
А можеби казните не важи за оние што имаат BMW:D инаку најчесто казнуваат оние голфови LoL
Незнам, можеби... не спаѓам јас во таа група на граѓани :D
Море тие со голф најдобро си поминуваат ;)

Инаку еве за тоа што велев дека камерите нема да снимаат прекршоци.
http://www.mtm.mk/index.php/features/2012-12-30-11-59-30/47-2013-01-29-17-39-38/2510-2013-09-11-14-16-12
Не ми е јасно зашто ќе ги поставуваат тогаш, штом ќе бидат искучени :unsure:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.804
Поени од реакции
2.898
Незнам, можеби... не спаѓам јас во таа група на граѓани :D
Море тие со голф најдобро си поминуваат ;)

Инаку еве за тоа што велев дека камерите нема да снимаат прекршоци.
http://www.mtm.mk/index.php/features/2012-12-30-11-59-30/47-2013-01-29-17-39-38/2510-2013-09-11-14-16-12
Не ми е јасно зашто ќе ги поставуваат тогаш, штом ќе бидат искучени :unsure:
Можеби демек европски стандард да биде и да го прелаже европска комисија дека имаме камери :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.731
Поени од реакции
41.753
Па нормално дека ќе ги отстранат.. зошто да наместат и други па да има ред низ Скопјево, кога може комотно да направат ново Јавно претпријатие за оваа намена во кое ќе напикаат луѓе што заслужиле некое работиче.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.392
Поени од реакции
36.503
Абе арни си беа одбројувачите, што зафркаваат сега :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
па и немаше насеаде одбројувачи али ајде... паметно би им било сега одбројувачите да ги стават на подалечните места т.е на оние места каде што нема камери.. пример ете ѓорче бутел маџари лисиче хром и тн....
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Отстранувањето на одбројувачите само укажува на неспособност истите да бидат правилно регулирани...нивните интервали се менуваат во зависност од потребата.
И ако ништо друго нека стават барем трепкачко зелено светло, да си знаеме кога може да се угаси.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.269
Поени од реакции
559
1. Нема да се залетуваш и повеќе ќе внимаваш...впрочем се знае во урбана средина која е брзината,а таа дава можност на време да застанеш и
2. Во Скопје нема да се погодиш на раскрсница каде од едната страна ќе нема возила,а од другата цела колона....тоа се случува само кога едно човече во плаво-зелено(елек) го регулира сообраќајот :) .
1. според ова при брзина од 50 км/час (колку што е дозволена во град) се запира за 19м ... ако си на 5 м од семафорот и во тој момент се затвори семафорот, што ќе направиш? ќе застаниш на спротивната страна од семафорот или ќе поминиш на црвено?
http://www.flashscience.com/motion/stopping_distance.htm
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
1. според ова при брзина од 50 км/час (колку што е дозволена во град) се запира за 19м ... ако си на 5 м од семафорот и во тој момент се затвори семафорот, што ќе направиш? ќе застаниш на спротивната страна од семафорот или ќе поминиш на црвено?
http://www.flashscience.com/motion/stopping_distance.htm
Гледај ги семафорите за пешаци на другите семафори од раскрсницата.Откако ќе се затвори семафорот за пешаци, имаш 5 секунди пред да ти стане црвено и тебе :)
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Аман бре трагедија направивте со остранувањето на бројачите.За ова сте отвориле тема:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom