Oсврт кон книгата “Неприпитомениот Балкан” oд Frederik V.L. Kovaks (1941 година)

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Knigata “Nepripitomeniot Balkan” (The Untamed Balkans) e od avtorot Frederik V.L. Kovaks (Frederic W.L. Kovacs), koe ime e psevdonim koristen od Franc Karl Viskopf (Franz Carl Weiskopf), roden april 3-ti 1900 godina vo Praga a po~inal septemvri 14-ti 1955 vo Berlin.

Knigata e prvo ispe~atena 1941 godina od Modern eix buks (Modern Age Books) vo Wujork i istata mo`e da se najde na Internet na slednata strana:

http://www.archive.org/details/untamedbalkans009125mbp.

https://archive.org/stream/untamedbalkans009125mbp#page/n5/mode/2up

Slednata 1942 godina knigata go do`ivuva svoeto vtoro izdanie od Robert Heil (Robert Hale Limited) vo London. Knigata e napi{ana na vrvot od nacisti~kata okupacija na Evropa i po~etokot na borbata za sloboda. Zatoa i samata kniga e posvetena “na vojnicite od veli~estvenata vojska od dr`avite okupirani od nacistite – vklu~itelno i Grmanija – na utre{nite pobednici.”

Knigata ima 248 stranici i e podelena na tri dela. Prviot del nasloven “Propasta”, vo dve poglavja ja objasnuva brzata nacisti~ka strategija na osvojuvawe i odgovorot na balkanskite vlasti i nivnite narodi na germanskata okupacija.

Vtoriot del nasloven “Balkanskiot na~in” e podelen vo sedum poglavja. Tretoto poglavje vo knigata (ili prvo vo ovoj del) dava istoriski pregled na Balkanskiot poluostrov, dodeka drugite posleduvatelni poglavja gi pokrivaat balkanskite dr`avi pod slednite naslovi - Albanija: Sinovite na orelot; Makedonija: Nesre}nazemja; Elas: Dom na ubavina i siroma{tija; Bugarija: Crno more, Sino more i Crvena reka; Romanija: Bojari i potkupuvawe; i Edinstvo ili smrt: Prikaznata za Jugoslavija.

Od posebno zna~ewe e toa {to site poglavja vo ovoj del pretstavuvaat postoe~ka dr`ava od toa vreme, 1941 godina, no avtorot sepak dava posebno poglavje za Makedonija, iako znaeme deka Makedonija postana posebna dr`ava vo 1944 godina so osnovaweto na Narodna republika Makedonija kako del od jugoslovenskata sojuzna dr`ava.

Poglavjeto koe ja opfa}a Makedonija zapo~nuva so posebno ozna~ena karta na etni~ka Makedonija, vo ~ii ramki se odbele`ani i postojnite granici pome|u Albanija, Jugoslavija, Bugarija i Grcija. Istata etni~ka Makedonija e odbele`ana i vo pogolemata sklopena karta na Jugo-isto~na Evropa i Mediteranot so poseben osvrt na Balkanot, koja se nao|a na po~etokot od knigata.

Poglavjeto za Makedonija gi opfa}a stranicite 54-66 i dava pregled na ponovata makedonska istorija preku podnaslovi “Bugarsko-srpski kavgi”, “VMRO”, “Ilinden” i “Reakcija i kavgaxistvo”.

Interesno e da se prenese {to avtorot veli za Makedoncite i makedonskiot jazik:

“Naselenieto e me{avina na narodi, so mnozinstvoto Sloveni. Makedonskite nare~ja (idiomi) ne pripa|aat nitu kon srpskiot, nitu kon bugarskiot jazik. Tie sostavuvaat nekoja vrsta na vrska pome|u ovie dve granki na ju`no-slavjanskoto semejstvo na jazici. Srbite, me|utoa, go narekuvaat makedonskiot jazik “ju`no srpski”; Grcite tvrdat deka Makedoncite se samo “slavo-govorni”, t.e. Grci koi zboruvaatslavjanski jazik; i Bugarite tvrdat deka Makedoncite se ~isti Bugari. Makedoncite samite ne se pra{ani za nivnoto mislewe. I vo osnova ova e prikaznata za Makedonija: zemja i narod postojano pod vlast na drugi narodi i dr`avi, koska na razdor me|u soperni~kite sosedi, borbeno pole za tu|i vojni, ~esto izla`an buntovnik ~ija borba za sloboda i nezavisnost postojano bila zloupotrebena za potrebite na drugi.” (str. 56)

Avtorot pravi dlabok osvrt na etapite na Vnatre{nata makedonska revolucionerna organizacija (VMRO), od osnovaweto na organizacijata, preku Ilindenskoto vostanie i Balkanskite vojni, kako i kone~nata etapa koga “dvi`eweto VMRO ve}e potpadna pod vlijanie i plateni{tvo na bugarskite nacionalisti~ki krugovi, (koga) pogolemiotdel od rakovodstvoto ne se bore{e za slobodna Makedonija tuku za bugarska Makedonija.”

Eve {to avtorot pi{uva za osnovaweto na VMRO:

“Vo esenta 1893 godina, student i u~itel osnovaa vo Resen, malo grat~e vo zapadna Makedonija, tajna dru`ina spored Karbonaris vo Italija. Tie ja narekoa ‘Vnatre{nata makedonska revolucionerna organizacija’ i celta & be{e da se bori za osloboduvawe i celosna nezavisnost na Makedonija. Simbolot & be{e crno zname, koe ozna~uva ropstvo pod Turcite, i popreku navezan natpis vo belo, ‘Sloboda ili Smrt’. ^lenovite treba{e da se zakolnat na Biblija, kama i pi{tol, so slednite zborovi: ‘Se kolnam vo svojata vera, svest i ~est deka jas }e se boram za slobodata na Makedonija i Vilajetot Andrijanopol so seta moja sila i mo`nosti, i deka nikoga{ nema da gi predadam tajnite na revolucionernata borba na VMRO. Ako storam takvo
ne{to, da bidam ubien od ova kama, koja ja baknuvam. Amin’.”

Ponatamu, eve kako avtorot ja prenesuva vklu~enosta na VMRO za vreme Balkanskite
vojni i nivnite o~ekuvawa za ishodot:

“Koga izbuvna Balkanskata vojna vo 1912 godina, voda~ot na VMRO, Todor Aleksandrov, izdade povik za vostanija vo poddr{ka na balkanskite sojuznici. Vrhovniot odbor na VMRO toga{ ne znae{e ni{to za tajnite dogovori na Grcija, Srbija i Bugarija vo odnos na podelbata na Makedonija. Revolucionerite o~ekuvaa da dobijat makedonska sloboda kako nagrada za nivnata pomo{.”

Poglavjeto za Makedonija zavr{uva so edna avtorova misla koja gi pobiva dene{nite balkanski propagadisti:

“Vo Vtorata svetska vojna, Makedonija povtorno postana voeno pole. Nekolku bandi na reakcionerni VMRO-vci se priklu~ija na nacisti~kite vojski kako {to tie navleguvaa vo Jugoslavija, no mnozinstvoto od naselenieto ne gi pozdravi vojnicite pod kukasti krstovi kako osloboditeli. I zna~ajno e deka na denot na jugoslovenskoto predavawe, koga slu`benite bugarski nade`i za prevzemawe na cela Makedonija bea visoki, vladinite vesnici prenesoa ostri napadi protiv ‘tie bol{evi~ki elementi na VMRO-Obedineta koi sakaat da go podelat nacionalnoto edinstvo preku obnovuvawe na nivnata demago{ka parola Makedonija za Makedoncite.”

[estoto poglavje koe ja opfa}a Grcija isto taka zapo~nuva so karta na Grcija i ima grafi~ko prika`uvawe na oblastite vo gr~kata dr`ava kade {to `iveat Makedonci. Na 70-ta stranica avtorot dava podatoci za naselenieto vo Grcija: “Od 6.9 milionsko naselenie, pove}e od 1.5 milioni se begalci od Mala Azija, koi dojdoa vo dr`avata po 1923 godina. Skoro 90 nasto od naselenieto e gr~ko; ostatokot se Makedonci, Bugari i Turci, so ne{to Armenci, Evrei i Albanci.”

Devettoto poglavje ja opfa}a Jugoslavija. Kartata so koja zapo~nuva poglavjeto, so razli~ni grafi~ki obele`ja gi prika`uva oblastite kade {to `iveat Slovenci, Maxari, Bugari, Turci, Makedonci, Germanci, Albanci i Romanci. Makedoncite na ovaa karta se nazna~eni vrz skoro celata oblast na dene{na Republika Makedonija, dodeka samo vo povardarieto e prika`ano tursko naselenie.

Vo odnos na brojnosta na naselenieto na Jugoslavija, na stranica 130 avtorot gi iznesuva slednite podatoci:

“Jugoslovenskoto naselenie od 15,000,000 ima mnogustrana nacionalna i verska raznolikost. Ima okolu 7,000,000 Srbi, 3,500,000 Hrvati, 1,175.000 Slovenci, 600,000 Makedonci, 500,000 Germanci, i isto tolku Albanci; ostatokot se Bugari, Romanci, Evrei, \upci, Cincari, Italijanci, Turci i nekolku drugi nacionalni razli~nosti.”

Niz celata kniga avtorot gi koristi izrazite Makedonija (vo odnos na teritorija), Makedonci (kako narod ili etni~ka grupa) i makedonski (vo odnos na jazik, selani…) oddelno od Srbi, Bugari ili Grci (Elini). Kako potvrda tuka }e preneseme nekolku primeri.

Na 6-ta stranica (Poglavje 1: Dvaeset i osum dena na blits istorija) avtorot gi objasnuva sprotivstavenostite vo Jugoslavija koi nacistite mo`at da gi iskoristat za da ja kontroliraat zemjata:

“Isto taka ima seriozni opasnosti i od vnatre. Odr`uvaj}i se preku teror i korupcija, diktatorskiot re`im za mnogu godini ja pottiknuva{e omrazata na nacionalnite malcinstva – Hrvati, muslimanski Bosanci, Makedonci i Slovenci.Vo odnos na ekonomski uslovi na balkanskite selani, na stranica 164 avtorot pi{uva: Vo Bugarija, Romanija, Albanija, Grcija, Makedonija i Srbija mnozinstvoto selanstvo ne poznava du{eci nitu slameni vre}i…”

Na 165 stranica, isto taka za ekonomskite uslovi na Balkanot: Za da kupi ~ift ~evli, romanskiot selanec mora da raboti ~etirieset i pet dena; Bugarskiot trieset i pet; i makedonskiot sedumdeset.

Avtorot ja zavr{uva knigata so proro{tvo za “rabotite koi }e dojdat” so zavr{uvaweto na Vtorata svetska vojna. Na stranica 229 (Poglavje 14, Porobeni no nepripitomeni: Oblikot na rabotite koi }e dojdat) avtorot go dava negoviot proro~en pogled za “Noviot poredok”:

“No, mo`e da se ka`e, so cela trezvenost i bez iluzii, deka Hitler nema da mo`e da go re{i balkanskiot problem, i deka Balkanot, sega dodeka e poplaven od nacisti~kiot bran, }e ispliva povtorno i pak }e igra zna~ajna uloga vo ~asot koga vistinskiot ‘Nov poredok’ vo Evropa }e bide postaven vo kone~nite fazi na vojnata i vo prvata faza otkako }e zavr{i. Koja e osnovata na edno takvo tvrdewe? Za da go razgledame toa treba da gi pregledame nacisti~kite na~ini i planovi za osvojuvawe i nova postavenost na Balkanot vo nivniot ‘Nov poredok’.”

I podole na istata stranica, so podnaslov “Pola duzina novi Makedonii” avtorot objasnuva kako nacistite gi koristea malcinskite pra{awa na Balkanot kako “~ove~ki dinamit” so cel da ja postavat svojata kontrola nad oblasta. Poradi dlabokoto poznavawe na predmetot, posebno za srpsko-bugarskoto “re{enie” na makedonskoto pra{awe, go prenesuvame ovoj del vo celost:

“Edno od najuspe{nite nacisti~ki orudija za onesposobuvawe na odbranbenite sposobnosti na balkanskite dr`avi be{e nacionalnoto pra{awe. Malcinstvata so to~nost bea nare~eni ‘~ove~ki dinamit’ vo racete na nacisti~kata nadvore{na politika. Nacistite uspeaja vo uni{tuvawe na Jugoslavija i Romanija voglavno preku koristewe na ovoj ~ove~ki dinamit. No so nivniot ‘Nov poredok’ na Balkanot stvaraat pola duzina Makedonii namesto starata edna. Kade{to porano ima{e eden milion Ungarci pod tu|a romanska vlast, tamu sega ima novo malcinstvo od eden milion Romanci pod ungarska vlast vo severniot del na Transilvanija, koja be{e otstapena na Ungarija pod diktatot na Oskata. So dodeluvawe na karpatska Rusija na Ungarija, Oskata stvori nacionalno malcinstvo od 600,000 Ukrainci, i so dozvoluvawe na Ungarija da ja porobi jugoslovenska Vojvodina stvori treto nacionalno malcinstvo od 600,000 do 700,000 Srbi i Hrvati. Slovenija so naselenie od okolu 1,175,000 Slovenci, be{e podelena pome|u Italija i Germanija. I Italija dobi pod svoite krilja dopolnitelni 250,000 Hrvati vo Dalmacija, i okolu 200,000 Grci vo ju`en Epir i na ostrovite pod nejzina ‘za{tita’.

Makedonskoto pra{awe be{e ‘re{eno’ na na~in kako {to sakaa bugarskite reakcioneri. Najgolemiot del od Makedonija postana bugarski. Ednostavno go smeni stopanot bez da dobie nacionalna nezavisnost. I mo`e da se nazna~i deka ve}e ima{e period na bugarska administracija vo Makedonija od 1916 do 1918 koga posledicata be{e 24 ~asovno rabotawe na voenite sudovi za da ras~istuvaat so poplavata na ‘srbofilski predavstva’. Koga potoa Makedonija be{e vratena na Srbite, srpskite sudovi go imaa istiot problem i neretko gi sudea v~era{nite srbofili za bugarofisko predavstvo.


http://www.mn.mk/istorija/7344-Osvrt-kon-knigata-Nepripitomeniot-Balkan-od-Frederik-VL-Kovaks
.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
“Македонските говори не припаѓаат ниту на српскиот ниту на бугарскиот јазик… Сепак Србите го сметаат македонскиот јазик за 'српско наречје', Грците ги сметаат Македонците за ’славојазични грци‘, а Бугарите – за чисти ‘бугари’. Македонците никој и не ги прашува за мислење.”

[DOUBLEPOST=1509959516][/DOUBLEPOST]Македонците издвоени како посебен етникум, различен од Бугарите, Грците, Власите, Србите, Албанците.

















 

Kajgana Shop

На врв Bottom