Oнлајн кино

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.112
Поени од реакции
4.456
Пред неколку недели вртејќи на Facebook ми се појави реклама за едно онлајн кино Cinesseum кое е балканско кино поточно српско и засега има неколку српски најнови филмови и неколку странски анимирани филмови со синхронизација на српски.Cinesseum.com


Исто така знам дека постои уште едно вакво онлајн кино кое има подршка од македонската филмска агенција. Тука се повеќето филмови европски, има и некој македонски а и кратки филмови.


Cinesquare.net

Me интересира дали некогаш сте гледале филм на ваква услуга онлајн кино ?
Јас не сум користел а и засега можеби не би користел се додека не се стави крај на пиратеријата па да мора да се оди во кино, да се користат вакви услуги или да се купува DVD легално филмови.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.000
Поени од реакции
396
Пред неколку недели вртејќи на Facebook ми се појави реклама за едно онлајн кино Cinesseum кое е балканско кино поточно српско и засега има неколку српски најнови филмови и неколку странски анимирани филмови со синхронизација на српски.Cinesseum.com


Исто така знам дека постои уште едно вакво онлајн кино кое има подршка од македонската филмска агенција. Тука се повеќето филмови европски, има и некој македонски а и кратки филмови.


Cinesquare.net

Me интересира дали некогаш сте гледале филм на ваква услуга онлајн кино ?
Јас не сум користел а и засега можеби не би користел се додека не се стави крај на пиратеријата па да мора да се оди во кино, да се користат вакви услуги или да се купува DVD легално филмови.
Не сум гледал, а и не сум у план. Убаво што направиле,и нека продужат со повеќе филмови.
Знам имаше и еден македонски сајт али забораив.

Минатиов викенд патот ме одведе у Шведска, бев кај роднини, и нивните ќерки таму имаа Netflix.
Во споредба со ние што користиме popcorn time, и некои други апликации, Netflix е далеку подобар. Нормално сега се плаќа тоа, ама и филмови, и серии од А до Ш, и тоа во највисок можен квалитет. Пушташ филм и одма за помалце од 10 секунди се пушта, со све HDR, 4К, итн...
Да они имаа некој си top tier LG телевизор (од тие поскапите), а брзините само за симнување им идат 40 mb/s што не е лошо.
Е сега да, ние Македонија ово оно и нормално помалце содржина од таму кај нив, али сепак мислам дека Netflix вреди да се плаќа, барем за надвор ( каде што нормално поголема плата, итн...). Еднаш ако земеш Netflix = Готодо, никаков Popcorn Time, никакви торентирања.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.513
Поени од реакции
1.747
Не сум гледал, а и не сум у план. Убаво што направиле,и нека продужат со повеќе филмови.
Знам имаше и еден македонски сајт али забораив.

Минатиов викенд патот ме одведе у Шведска, бев кај роднини, и нивните ќерки таму имаа Netflix.
Во споредба со ние што користиме popcorn time, и некои други апликации, Netflix е далеку подобар. Нормално сега се плаќа тоа, ама и филмови, и серии од А до Ш, и тоа во највисок можен квалитет. Пушташ филм и одма за помалце од 10 секунди се пушта, со све HDR, 4К, итн...
Да они имаа некој си top tier LG телевизор (од тие поскапите), а брзините само за симнување им идат 40 mb/s што не е лошо.
Е сега да, ние Македонија ово оно и нормално помалце содржина од таму кај нив, али сепак мислам дека Netflix вреди да се плаќа, барем за надвор ( каде што нормално поголема плата, итн...). Еднаш ако земеш Netflix = Готодо, никаков Popcorn Time, никакви торентирања.
Јас верувам дека ни за во Македонија не е многу скапо да користиш Нетфликс.
Опционално можете да се соберете 4-5 луѓе и ви испаѓа на сите по околу 150 денари месечно.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.000
Поени од реакции
396
Јас верувам дека ни за во Македонија не е многу скапо да користиш Нетфликс.
Опционално можете да се соберете 4-5 луѓе и ви испаѓа на сите по околу 150 денари месечно.
Па добро, да. Ако има таква опција да се дели акаунт на други луѓе ( а да не се членови од семејство), па еден, или сите да плаќаат, пошто кај мене дома моите слабо филмови, еве татко ми нешто ако гледа обично овие Ex - Yu филмови, Српски, Македонски вакви што се разбираат , пошто он со Англиски тапа.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.513
Поени од реакции
1.747
Па добро, да. Ако има таква опција да се дели акаунт на други луѓе ( а да не се членови од семејство), па еден, или сите да плаќаат, пошто кај мене дома моите слабо филмови, еве татко ми нешто ако гледа обично овие Ex - Yu филмови, Српски, Македонски вакви што се разбираат , пошто он со Англиски тапа.
За да може еден да го користи во моментот чини 8 € за двајца одеднаш 11 € и за 4 13€ (може да ги имам згрешено ама околу тие цифри е)
Еве ова од 13 € петорица да го земете би испаднало по 155 денари само што некој ќе мора да паузира некогаш а и не верувам да сте нон стоп сите петторица на Нетфликс.
Имаш и опција да си ги симнеш филмовите па така да си го гледаш офлајн.
За мене Амазон Прајм содржи подобри играни ама сепак се одлучив да гледам само Нетфликс заради сериите и документарнит.
 

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.474
Поени од реакции
1.827
Јас признавам само вистинско кино. Голема сала, големо платно, убав сараунд звук, ногу гледачи дозивљајот е незаменлив. Џабе е дома и 16 К ТВ од 200 инча, нема да се долове доживљајо. Или може донекаде 2-30 %
Ама нема да е исто :) Затоа бате, каков нетфликс, какво плаќање. Само торенти. Плаќање само у кино сала.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.000
Поени од реакции
396
Јас признавам само вистинско кино. Голема сала, големо платно, убав сараунд звук, ногу гледачи дозивљајот е незаменлив. Џабе е дома и 16 К ТВ од 200 инча, нема да се долове доживљајо. Или може донекаде 2-30 %
Ама нема да е исто :) Затоа бате, каков нетфликс, какво плаќање. Само торенти. Плаќање само у кино сала.
Се сложувам.
Али неможеме сите само у кино нон - стоп.
И дома не е лошо да се гледа, али еве јас сеуште го немам гледано Endgame. Сите други серијали дома ги имам изгледано, али пошто одамна немам одено у кино, да се соберам со друштво (да заврши школово) ќе идеме у ќино да го гледаме.
Јас можам уште вечер, ама како што кажа друго е искуството. И тоа во 3D за таков филм, богами да. Али сепак не се може нонстоп у кино, па затоа најдобар избор е гледање дома. А за тоа тука е Netflix, со одлични цени.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.000
Поени од реакции
396
А затоа тука се торентите со уште по одлични јок цени :P
Ме мрзи да чекам за симињање преку торент. Поише преферирам steaming него ли да симињам.
Netflix ме фасцинираше, па можда и ќе земам, ќе видиме.
 

Govinda

Lud, Zbunjen, Nenormalan
Член од
20 април 2014
Мислења
2.474
Поени од реакции
1.827
Ме мрзи да чекам за симињање преку торент. Поише преферирам steaming него ли да симињам.
Netflix ме фасцинираше, па можда и ќе земам, ќе видиме.
Од мрзава душа излава. Тогај изволте плаќај си. Иначе ја не ги симињам, они сами се симињаат уз моја мала помоч.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.112
Поени од реакции
4.456
Ме мрзи да чекам за симињање преку торент. Поише преферирам steaming него ли да симињам.
Netflix ме фасцинираше, па можда и ќе земам, ќе видиме.
Имаш и торент стримиг на филмови и серии. Инсталираш Stremio, исто може а не е торент ако знаеш да наместиш Kodi и таму имаш куп филмови и серии со превод .

Да разјасниме онлајн кино како наведените горе плаќаш карта за гледање еден филм и во текот на денот имаш можност да го изгледаш еднаш, додека онлајн видеотека плаќаш месечно или годишно претлата и гледаш повеќе филмови.Онлајн видеотека има и бесплатни кој се нелегални како што ги наведов погоре Stremio и начинот на Kodi a само плаќаш месечно интернетот зависно кој оператор си одбрал за интернет да имаш дома.
 
Последно уредено:
На врв Bottom