Oмилен писател

Член од
26 декември 2007
Мислења
25
Поени од реакции
0
dali ima nekoj nekakva biografija za Vasil Kunovski ???

fala odnapred :))
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Жан Пол Сартр, Албер Ками, Маркиз Де Сад, Семјуел Бекет, Жил Верн, Џорџ Орвел, Фјодор Михајлович Достоевски...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Сидни Шелдон, Пауло Коељо, Достоевски и Ден Браун...можеби можам да го спомнам и Николас Спаркс
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Gorjan Petrevski od nasite,a od stranskite Dostoevski, Po i Balzak.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Од Македонските највеќе ги ценам Горјан Петревски и Петре М. Андреевски , а од странските на прво место ми е Едгар Алан По , потоа Пауло Коелјо , Никола Амнитини (ќе да му беше така презимето ) и на крај баснописецот Ден Браун.:pipi:
 

Milla*

100% Milla
Член од
15 јуни 2009
Мислења
254
Поени од реакции
41
Николо Аманити, Пауло Коељо, Елизабет Гилберт, Меша Селимовиќ, Агат Кристи...
 
Член од
16 јуни 2009
Мислења
10
Поени од реакции
2
Паааа, Николас Спаркс, Агата Кристи...
А омилени дела од Спаркс, Порака во шише и Чекори за сеќавање...ако ги немате прочитано О Б А В Е З Н О да ги прочитате...преубави се.
Ама на некој може нема да му се допаднат, пошо се романтични и премногу тажни...прочитајте ги и палома до вас чувајтеси пошо ја се задавив од плачење.
А и ако имате можност гледајте ги филмовите посебно Чекори за сеќавање или на англиски A walk to remember, ретко во која видеотека ги има ама барајте на нет по торенти ќе ги најдете ја така си ги симнувам:)
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Антони де Мело,Екарт Тол...
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.692
Поени од реакции
21.973
Некој бездруго го наклеветил Јозеф К бидејќи без да направи ништо лошо еден ден го уапсија. И така почнува сагата на човекот и лавиринтот на судските процеси што животот како Пресвета Висост му ги досудува. Македонија на влез во ЕУ. Ѕидарот К на влезот во својот замок. Имав прилика да живеам скоро 8 дена сам мафтајќи се низ улиците на родниот град на великанот. И ја доживеав Прага баш Кафкански.

И сеуште мислам така. И сеуште мислам дека Коелјо, Де Мело, по чело, Ден Браун се како што милуваше да каже мојата професорка по англиски од средно Александра Ѓ. манекенски пистели, за некоја манекенка со вакум во главата да не се избламира на интервју во Свет дека е понеписмена од што изгледа и да каже дека ете и нејзе и се допаѓа и го чита Коелјо.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Не ги знам,не сум по книги такви ствари :smir:
Ако не си по книги нема поента да пишуваш на темата. Или го правиш тоа за да имаш едно мислење плус...

Инаку во омилени писателки првото место кај мене го зазема Агата Кристи, па Дона Вулфолк Крос заради „Папата Јована“, а писатели Херман Хесе, Меша Селимовиќ, Роберт Ладлам, Виктор Иго, Едгар Алан По и професорот Венко Андоновски.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Едгар Алан По, Е.Т.А. Хофман, Џон Клер, Орвел (два и два се четири...) Кафка, Лондон и други психопати...
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Од македонските писатели најмногу го почитувам Горјан Петревски . Голема желба имам да се сретнам со него ... Едноставно ме воодушевуваат неговите книги.
Од странските автори омилена ми е Џ.К.Роулинг (писателката на книгите за малиот волшебник Хари Потер). Го обожавам и Николас Спаркс (авторот на прекрасниот роман, кој ме натерал да заплачам- Чекори за сеќавање). А почнува да ме бендисува и Стефани Мајер (писателката на Самракhttp://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BC%D1%80%D0%B0%D0%BA_%28%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%29)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom