Oмилен писател

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.792
Поени од реакции
7.012
Повеќе се, но за мене еден од најзначајните. Не сакам суперлативи, но секогаш кога го читам ми отвора нови порти на размислување. Тоа е Хулио Кортасар. Најпознат по неговите кратки творби - расказите, но мене подеднакво драг ми е со Куцкамен. Може и имам пишано на друго место, но неговиот роман е во творба како џез композиција ( ова мислам дека е негов опис, не сум експерт во џез музика за да посведочам ) па во конструкцијата има доста игра. Од теориски аспект е прекрасна, како книга е прекрасна, како човек е прекрасен. На некој начин таа книга ми значи, ми е некој патоказ по живот ( не е self help книга ), си наоѓам сличности. Се. :)
 
С

Спасе супата

Гостин
Во топ 20 влегуваат.
Брехт, Фолкнер, Оскар Вајлд, Достојевски, Црњански, Тургењев, Хемингвеј, Фицџералд, Кафка, Булгаков, (Х)аксли, Ками, Замјатин, Хесе, Ниче, Бодлер, Перси Шели, Гете, Данило Киш и Прличев.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Сидни Шелдон и Николас Спаркс од странски а од наши Горијан Петревски дефинитивно :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Џоана, Деникен, Браун и Зафон. :)
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Песоа, Ками, Дима, Горки, Зола.... Андреевски, Павловски, Јаневски ..... и многу други :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom