Oд љубов до омраза / Од омраза до љубов

Дискусија во форумот 'Љубов и секс' започната од TWEETY***, 26 февруари 2007.

 1. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  Колку е тенка линијата? Ви се случило ли некогаш, поради Х причини (невозвратена љубов, кавга...), љубовта да премине во омраза?

  човек може да мрзи само таму каде навистина сакал?

  Колку е oвa точно??
   
 2. Tender Girl

  Tender Girl

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  2.156
  Допаѓања:
  1.838
  bas mislev da otvoram vakva tema...
  uffff...sekako deka linijata e mn tenka pomegju ljubovta i omrazata...
  mi se slucilo da mislam deka cuvstvuvam omraza kon odredena licnost no vsusnost toa bilo nesto privremeno koe isceznuva posle 2-3 dena...
  potoa...povtorno me obzema cuvstvoto na ljubov...i navistina ponekogas mislam deka ja mrazam taa licnost...no toa go pravi lutinata i besot koi gi cuvstvuvame koga se soocuvame so nevozvratena ljubov ili so kavga vo vrskata....:toe:
  i da...tocno e deka covek moze da mrazi samo tamu kade sto navistina sakal
   
 3. MaRiNa`Oh

  MaRiNa`Oh стара школа

  Член од:
  26 март 2005
  Мислења:
  3.554
  Допаѓања:
  29
  Ми се десило... Не сум способна да мразам, ама стигна до нешто слично до омраза. Лоша работа, неутралноста е најдобра.
   
 4. Сатори

  Сатори Гостин

  Ако некој го сакаш, вистински го сакаш, никогаш нема да можеш да го мразиш.
   
 5. Green eye

  Green eye

  Член од:
  16 јули 2006
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  4
  i tocno i netocno, zavisno do situacijata, oti sepak moze i vistinski da mrazi tamu kade sto ne ni pocustvuval bilo kakva ljubov.
  inaku mi se ima ovoa sluceno. se soglasuvam MaRiNa`Oh gadna rabota i definitvno neutralnosta e najdobra :).
   
 6. SCORPIO__20

  SCORPIO__20 Your sex is on fire

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  4.380
  Допаѓања:
  69
  ke kazam samo mn. kratko :
  - taa sto sum ja sakal nikogas ne bi posakal da ja mrazam.. i ne ni znam da mrazam kolku i da mi zgresile..
  ednostavno sekogas sum ispolnet so ljubov.. a omrazata ja pretopuvam vo emocii i custva :)
   
 7. Nina

  Nina Ange ou Demon

  Член од:
  31 мај 2006
  Мислења:
  1.256
  Допаѓања:
  4
  Не можам да се сложам со тоа дека ако вистински си сакал не можеш да мразиш.Можеш и тоа како!!!Ако тој што си го сакал те искористи,те лаже и на крај те отфрли ќе го мразиш и тоа како.Потоа ќе бараш начин да се одмаздиш но кога ќе дојде некој нов и ќе го отвориш срцето на него ќе сфатиш дека за џабе си изгубил/а дел од твојот живот за таков лузер.Но сепак ќе постои некоја омраза сакал или не.Ако некој те повредил ќе го мразиш нема да го сакаш:helou:
   
 8. SCORPIO__20

  SCORPIO__20 Your sex is on fire

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  4.380
  Допаѓања:
  69
  Ne li e grev da se odmazduvash na nekoj drug sto te povredil...
  Mozebi vo toj moment te povreduva i ne e svesen sto pravi ne razmisluva za tvojte custva emocii momenti ..minati zaedno NE E SVESEN ili SVESNA deka greshi i na nekoj nacin te gubi den po den...
  Ama nemoze da kazeme deka taa lljubov sto ja custvuvame za nego mozes da ja pretovris u omraza.. BIDEJKI toa ne e omraza toa se momenti na gnev.. napnatost i nervoza ZOSTO GO TOJ TAA PRAVI TOA!
  Toj bolen nacin na koj te povreduva tebe tvojata dusha i srce..

  VELAT koj mrazi toj ne znae ni da saka...
  A tie sto sakale znaat sto e najteshko... No nikogas ne umeat da gi mrazat upravo tie sto gi sakale !
   
 9. TWEETY***

  TWEETY*** Мy life..my rules..any questions?

  Член од:
  18 февруари 2006
  Мислења:
  2.041
  Допаѓања:
  64
  Kaj mene omraza ne se pojavila.Cuvstvo na bes, lutina, razocaranost -da , no omraza do sega barem ne.
  Koga kon odreden drugar,partner cuvstvuvam ljubov i vo odreden moment naiduvam na golemo razocaruvanje mojata ljubov zgasnuva megutoa omraza ne se javuva.Se javuva povredeno ego, se javuva bolka od izdajnistvo..Ljubovta mozebi ke zgasne, no posle nea ne se javuva nisto drugo osven spomen, dobro ili loso iskustvo.Jas si imam klasifikacija na luge koi gi sakam i luge koi ne gi sakam, a tuka ne postojat luge koi gi mrazam.
   
 10. ПрИтИ_гРл

  ПрИтИ_гРл Unforgivable ♥

  Член од:
  6 јуни 2006
  Мислења:
  2.554
  Допаѓања:
  20
  точно-ако некогаш си сакал некој,али вистински...колку и да се трудиш,колку и да сакаш да го замразиш-никогаш нема да можиш!
   
 11. MSV(support)

  MSV(support)

  Член од:
  24 мај 2005
  Мислења:
  1.051
  Допаѓања:
  14
  Кога некого мрзиш/сакаш,тогаш ти значи нешто, кога си рамнодушен према некој...исто ко да не постои.
   
 12. PSYtisfaction

  PSYtisfaction Царевата ќерка

  Член од:
  30 јуни 2006
  Мислења:
  3.924
  Допаѓања:
  517
  Можам да го мразам само ако... сеуште го сакам.
  Колку и да звучи глупаво.
   
 13. ada

  ada Модератор! ок?

  Член од:
  21 август 2006
  Мислења:
  5.707
  Допаѓања:
  551
  Сметам дека силната љубов, секогаш со себе носи и омраза.И кога викам омраза не мислам на минлив бес или нетрпеливост.
  Барем што се мене тиче, за секого кон кој што имам интензивни чуства, осеќам некој микс на љубов и омраза.И тоа мешање на чусвства прави да се осеќам живо. Далеку од тоа дека омразата прави да сакам да поврдувам или слично.Таа ми е само показател дека личноста ја сакам целосно(колку и нелогично да звучи ова..Мада ипак се работи за емоции,а зборовите се ретко доволни за да се опишат).
  А кога кон некој не осеќам ништо слично на омраза,тогаш се работи за само блага наклонетост или рамнодушност.
   
 14. leandra

  leandra Модератор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  23.593
  Допаѓања:
  38.318
  Е после овој период што го опиша Нина доаѓа фазата на простување,длабоко во себе мораш да му простиш,ако сакаш да се ослободиш од него и целосно да и се предадеш на особата со која започнуваш нешто.Денот кога ќе му/и простиш омразата исчезнува,но секако нема да му посакаш се најдобро нели?!Само себе си ќе се ослободиш од неубавото чуство,дека си предадена од човек што си го сакала најмногу до тогаш.
   
 15. CuCeNcE

  CuCeNcE perfectly imperfect

  Член од:
  19 јуни 2006
  Мислења:
  1.878
  Допаѓања:
  7
  Nemozam da cuvstvuvam omraza sprema licnosta sto nekad mi znacela i sum ja sakala kolku i da me povredila i razocarala...mozda vo tie momenti bi si pomislila i bi posakala da mozam da go mrazam ali ne bi go cuvstvuvala toa vistinski.Ne bi se zamarala so odmazdi i takvi stvari zasto taka samo uste poise bi mislela na nego.Ednostavno bi si prodolzila so zivotot i bi probala da zaboravam nekako.
   

Сподели преку: