Norah Jones

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.437
Поени од реакции
27.145
Ја сакам како изгледа, ја сакам како пее, и пегите на лицето и ги љубам, ја сакам комплетно. Има некаков сплет на толку невино и слатко, пристојно, скормно а сепак отмено и аристократско, овално лице, кружни црти, очи таман доволно ориентални да изгледаат егзотично, но не и премногу, црна коса полувиткана, идеална за да спиеш во неа (ќе и ги простам кратките шишања и дисиметриите што ги експериментираше), полно, медно усте, да ја урамиш дома, скоро и без шминка, максимално дискретна колку да се обележат контурите. Од друга страна има некоја блага жичка на даркерство и готика, таман темпирана за да делува со интригрантна мрачно интелигенција но не и премногу како оние ишараните групи на Мерилин Менсон кои се без вкус. Отсекогаш ми се допаѓала кај женско блага даркерска жичка само да не се претера. Некоја неодолива меланхолија и се гледа во погледот, иако вака на прва не е евидентен, но ја издаваат очите кои одаваат една талкачка личност, и атмосфера како оние опишани од Џорџ Бајрон во романтизмот. Лесно може да се претопи и во Поевата Леонора, и во Иговата Есмералда, но и во Кити на Левин. Не може да се најде нешто расипничко, невредно, гадно кај неа или па јас не го гледам, што е општо чудно имајќи го во предвид времето во кое сме и нејзините соестраднички во годинивие Лејди Гага, Ријана(за жал иако на почетокот многу ја сакав и неа), Кети Пери, Ники Минаж и Мадона, да Мадона отсекогаш во 90% од ситуации ми делувала на невкус и кичерај отколку на некаква си револуцинерка во музика и мода. Можеби револуционерка на ороспизмот и шундот. Од друга страна последниот албум на Нора Little Broken Hearts, го има тој звук кој комбинира алетрнатива, авантгарда, солажи на гитари и продорни вокали што потсеќа на психоделичниот рок но ги има и во трпи хопот и во експерименталниот рок па звучи една магична фузија на Рејдиохед, Масив Атак, Ер (Air) со финеса од Бет Гибонс од Портисхед, Бјорк па дури и Поркјупајн Три (Пијано лессонс и сл.). Сличен филм со таква дарк позадина сака да уметне и Лана Дел Реј но за жал кокетирањето со ороспиизмот во спотовите, ефтиниот обид тоа да се подметне како уметност и максимално плитиките текстови ја прави само неуспешна шминка без содржина, иако многу од младиве демек алтернативци и антимејнстримери многу ја сакаат како демек something different. А Нора Џонс, Нора Џоунс е она што за мене е совршенство.

Иако оригиналнот автор е скептичен и му е чудно што и други луѓе знаат да имаат вкус, сепак преубаво склопено, и иако без техничкиот дел како дискографија и слично, преубав вовед за една преубава девојка.

Незнам дали е до џез жичката, или стриктно до вокалот, ама девојчево маѓепсува! Има 5 студиски албуми и е закитена со греми награди и какви ли не. Потценет талент ипак, и мислам дека фалеше тема. Ако има желба модераторот, нема љутба, нека ја прошири темава, од мене ќе поставам само омилената нејзина песна/изведба, и секој што ќе слушне би ја ценел, макар жанрот на музика што го преферира.


A oд последниов албум

 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.082
Поени од реакции
7.791
Хејтери мои мочуришки, мразачи мои барски. Оваа е темата каде што може да ја хејтате Нора Џонс оти јас ја сакам:love: , без последици. Најкреативните, најоснованите и најхумористични хејтови од мене добиваат лајк и чашка ракија на следна форумџиска кафана. Од друга страна најубавите постови за неа на темава добиваат лајк и 2 чашки ракија. Да почнам јас. Зошто мораше да ја скрати долгата коса и да ја направи (скоро) полубричена лејка не ми е јасно ама дефинтивно и е модна утка.


Она на што дефинитивно треба да поработи е комуникација со публика. Имам доста концерти изгледано во живо и се некако многу механички ми ги настапува. Доаѓа на сцена, пее, некогаш и се гледа дека е внесена во песната, оти ако не се ставиш во песната џабе ја пееш ама како да си свири сама на себе. Знам дека некои личности се интровертни, повлечени, срамежливи па дури и мизантропи, ама чим си одбрала ваква професија ќе мора да избаласнираш. На крају краева тие луѓе ти го плаќаат лебот, те слушаат, те обожаваат, некои млади и идолизираат, платиле може и не така мала сума и одвоиле време за да те видат, испочитувај ги малку. Иако физичката граница помеѓу изведувачот односно сцената и публиката не може да се намали, сепак онаа психолошката, интимната, емотивната бариера може. Во спротивно ќе изгледа како оној роботоизираниот скелет на батерии Каролина Гочева. Добро оваа нашава дури делува препотентно, арогантно и надмено, ама ми ја сфаќате поентата. Нора, те сакаме. Ела ни на Скопски Џез Фестивал.
 
Н

на мајка ти љубовникот

Гостин
Нели дојде ѕверкава во Скопје?
Беше некој?
Или нема дојдено?
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.046
Поени од реакции
11.790
Нели дојде ѕверкава во Скопје?
Беше некој?
Или нема дојдено?
Требаше да дојде на Охридско лето пред две години т.е имаше најава ама остана само на тоа.

Ја засакав после првата песна што ја слушав од нејзе:
 

King B

Bears. Beets. Battlestar Galactica.
Член од
24 јануари 2011
Мислења
1.786
Поени од реакции
4.075
Постот на Сусаро во воведот на темава (y)
Нора Џонс ми е преслатка.. и не додавам веќе ништо пошо сè е кажано :)
 

Shakti

The blue-lidded daughter of Sunset
Член од
6 ноември 2012
Мислења
915
Поени од реакции
3.370
Нејзиниот глас просто гали кога ја слушаш...А музиката?Што и да се каже нема да е доволно...
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.655
Поени од реакции
1.961
Сцена од филмот Two weeks notice, го има бонбончето од 0:40 натака. :love:
Краватата на Хју е крај на програмата. :pos:
Целиот неков лик е претставен во тој еден детаљ. :):)

 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.261
Поени од реакции
2.922
Го ислушав сега овој албум нејзин
И можам само едно нешто да кажам....како досега не сум знаел за неа ?!?
Музиката и е феноменална и баш по мој вкус...+ изгледот и харизмата чиста 10ка...ова морам и на стариот мој да го пренесам ќе му се свиѓа 100%.
Фала што отворивте тема :)
 

АнаКаренина

Muy Tranquilo
Член од
30 јуни 2012
Мислења
103
Поени од реакции
228
Eден од омилените ми женски вокали. Слабост ми се вака нежните, кревки гласови. Можам цели денови да ја слушам и да не ми стане досадна. Обично коа спремам испити си ја ставам дискографијата нејзина во плејлиста и уживам.
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
50
Поени од реакции
40
Супер изглед .. одлично опишан во првиот пост :cool:
 
На врв Bottom