Nootropics (Mental Boost, koncentracija, fokus, memorija..)

Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Терминот Nootropics се однесува на широк спектар на вештачки и природни соединенија за кои се смета дека ја подобруваат когнитивната функција. - Posho ocigledno najprimamlivi izgledaat za studenti, eve ako ima nekoj iskustvo neka spodeli, i preporacha nekoj kvalitetni "Nootropici" koj se dostapni vo Makedonija.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Замисли дека имаш 2 коли. Едната е стакло сочувана, тазе офарбана, се цакум пакум, арно ама моторот е при крај.

Од друга страна имаш друга кола, која не е ништо посебно на изглед, ама може да издржи пат низ цел свет.

Која кола ќе ја одбереш ако планираш да патуваш?
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Замисли дека имаш 2 коли. Едната е стакло сочувана, тазе офарбана, се цакум пакум, арно ама моторот е при крај.

Од друга страна имаш друга кола, која не е ништо посебно на изглед, ама може да издржи пат низ цел свет.

Која кола ќе ја одбереш ако планираш да патуваш?
Normalno vtorata.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Има во Македонија Пирацетам по аптекиве. Дневно треба да се зема 1,200 до 4,800mg поделено во 3 дози. Исто така што имам читано Анирацитам е појак, дневна доза е 750 до 1500mg, ама има мал half-life, 1 до 2.5 часа, додека Пирацетамот има 5 часа. Анирацетам го нема во МК. Овие два се препорачуваат за почетници. Какво дејство ќе имаат различно е кај секој човек.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Има во Македонија Пирацетам по аптекиве. Дневно треба да се зема 1,200 до 4,800mg поделено во 3 дози. Исто така што имам читано Анирацитам е појак, дневна доза е 750 до 1500mg, ама има мал half-life, 1 до 2.5 часа, додека Пирацетамот има 5 часа. Анирацетам го нема во МК. Овие два се препорачуваат за почетници. Какво дејство ќе имаат различно е кај секој човек.
http://nootropicsdepot.com/piracetam-800mg-capsules/ Planiram da gi poracam ovie, zaedno so http://nootropicsdepot.com/caffeine-100mg-l-theanine-200mg-capsules/ ako go ima piracetamot vo makedonija isto so l-theaninot super radi to sho nema da plakjam shipping, samo dali ke e dobar kvalitetot i koja bi bila cenata..
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
http://nootropicsdepot.com/piracetam-800mg-capsules/ Planiram da gi poracam ovie, zaedno so http://nootropicsdepot.com/caffeine-100mg-l-theanine-200mg-capsules/ ako go ima piracetamot vo makedonija isto so l-theaninot super radi to sho nema da plakjam shipping, samo dali ke e dobar kvalitetot i koja bi bila cenata..
За квалитетот на овдешниот пирацетам не знам, валда е добар, јас би пробал од овде прво, има повеќе брендови низ аптеките. За Л Теанин прашај во Зегин или друга поснабдена аптека, ако нема прашај ги дали можат да го набават. Јас имам силна анксиозност, имам пробано Л-Теанин користев подолго време и не осетив никакво подобрување. Ама секој организам е различен.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
За квалитетот на овдешниот пирацетам не знам, валда е добар, јас би пробал од овде прво, има повеќе брендови низ аптеките. За Л Теанин прашај во Зегин или друга поснабдена аптека, ако нема прашај ги дали можат да го набават. Јас имам силна анксиозност, имам пробано Л-Теанин користев подолго време и не осетив никакво подобрување. Ама секој организам е различен.
Valjda zavisi kolku gramazha zemashe, isto L-Theaninot se misha so 150-200 mg Caffeine za da ima dobar efekt, normalno i zavisi kolku silna anksioznost imashe.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.456
Активен б комплекс, рузмарин, ацетил л каритнин + стаблизирана алфа липоидна киселина = ем го решаваат проблемот со фокус, ем инибираат гликација на протеини, ем се мега анти оксиданти - win win.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Da spodelam iskustvo, probav so L-Theanine 400 gm(2 apcina), 1600 grama(2apcina) Piracetam (od SMART, bosanska firma), i so 3-4 solji kafe i kakao, L-Theaninot nekako me opushti, me izrelaksira, od kafeto imav energija, ali od Piracetamov ne osetiv nekoj boost vo koncentracija/memorija.. mozhda malce, dali mozhda se raboti za nisko kvaliteten piracetam so ogled na cenata 30 apcina 200 denari ili e vo prashajne neshto drugo neznam, dodeka so L-Theaninot isto osetiv deka imam mnogu pomiren i pokvaliteten son, a i spijam pomalku od 7-8 sati i ko ke stanam sum posvezh vo sporedba so prethodno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom