Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Абе дајте предлог луѓе како да ја средам камерава, или па некоја од апликациите за камера...
Многу ми е мутно кога слика, треба буквално на нешто да се потпрам за да сликам и да стои мирна камерата, инаку вака многу лошо ми искачаат, поготово па коа ќе сликам со копчето, обавезно се изместува и се мути.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Абе дајте предлог луѓе како да ја средам камерава, или па некоја од апликациите за камера...
Многу ми е мутно кога слика, треба буквално на нешто да се потпрам за да сликам и да стои мирна камерата, инаку вака многу лошо ми искачаат, поготово па коа ќе сликам со копчето, обавезно се изместува и се мути.
Да не имаш некоја маска ставено или некоја фолија врз камерата (на стакленцето) па му ја отежнува работата на фокусот?
Другар имаше сличен проблем, ја извади фолијата и се си беше во ред.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
20
Поени од реакции
6
Кај мене на 630ката ... Лета батеријата:/ хелп? А имаку опциите се многу корисни..
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Кај мене на 630ката ... Лета батеријата:/ хелп? А имаку опциите се многу корисни..
Да не си направил скоро апдејт на оп. Систем, пошто и кај мене се деси истото. Направи два три комплетни циклуси на полнење на батеријата и не би требало да имаш проблеми повеќе. Испразни ја комплетно до крај и наполни ја исто до крај. Два три пати и ќе се опраи. ;)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Се' уште нема официјална Youtube апликација?
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Се' уште нема официјална Youtube апликација?
Има многу други алтернативни YouTube апликации а официјална нема ради спорот на Google си Microsoft.
Јас ја користам Tubecast Pro и одлична е.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Има многу други алтернативни YouTube апликации а официјална нема ради спорот на Google си Microsoft.
Јас ја користам Tubecast Pro и одлична е.
Ми се праи меракот да сменам на WP, ама уште сум скептичен некако.
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Ми се праи меракот да сменам на WP, ама уште сум скептичен некако.
Само едно можам да ти кажам. Ја нема таа слобода ко што ја имаш кај Андроид. Ако си ентузијаст, ако сакаш да истражуваш повеќе тогаш тоа го немаш тука. Ама па затоа си потполно безбеден од безбедносна страна у смисол malware, bloatware и сл. Немаш проблем со кеш и главење на системот. И сега веќе скоро сите апликации и игри од Андроид маркетот ги имаш и тука.
Имам еден ХТЦ со 512мб рам и ја имам Лумијава со 2гб рам. Веруј ми работат и двата беспрекорно. Нема да згрешиш ако земеш. ;)
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Ми се праи меракот да сменам на WP, ама уште сум скептичен некако.
Доколку си работел андроид претходно, ќе ти фали подобриот интерфејс на фејсбук, инстаграм и официјалната апликација на јутјуб. од друга страна имаш мазен систем, без багови, стабилен, нема сецкања... плус тоа сеа ќе го имаш најновиот 10-ка оперативен систем.

Се надевам со новиот ќе има и нов интерфејс на фејсбук и инстаграм...

месинџерот на фб црпи ненормално многу батерија.

ако одиш на некој хај рејнџ телефон од фамилијата на нокиа нема да ти треба друга камера или дслр. ова ти е објаснато во кратки црти

кажи шо модел сакаш да купиш :)[DOUBLEPOST=1427052261][/DOUBLEPOST]
Само едно можам да ти кажам. Ја нема таа слобода ко што ја имаш кај Андроид. Ако си ентузијаст, ако сакаш да истражуваш повеќе тогаш тоа го немаш тука. Ама па затоа си потполно безбеден од безбедносна страна у смисол malware, bloatware и сл. Немаш проблем со кеш и главење на системот. И сега веќе скоро сите апликации и игри од Андроид маркетот ги имаш и тука.
Имам еден ХТЦ со 512мб рам и ја имам Лумијава со 2гб рам. Веруј ми работат и двата беспрекорно. Нема да згрешиш ако земеш. ;)
шо лумија имаш :D
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Доколку си работел андроид претходно, ќе ти фали подобриот интерфејс на фејсбук, инстаграм и официјалната апликација на јутјуб. од друга страна имаш мазен систем, без багови, стабилен, нема сецкања... плус тоа сеа ќе го имаш најновиот 10-ка оперативен систем.

Се надевам со новиот ќе има и нов интерфејс на фејсбук и инстаграм...

месинџерот на фб црпи ненормално многу батерија.

ако одиш на некој хај рејнџ телефон од фамилијата на нокиа нема да ти треба друга камера или дслр. ова ти е објаснато во кратки црти

кажи шо модел сакаш да купиш :)[DOUBLEPOST=1427052261][/DOUBLEPOST]

шо лумија имаш :D
:) Тргнав да ја земам 925 ката ама цурата кога ја извади 1020 ме уби. :) И ја земав 1020. :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Доколку си работел андроид претходно, ќе ти фали подобриот интерфејс на фејсбук, инстаграм и официјалната апликација на јутјуб. од друга страна имаш мазен систем, без багови, стабилен, нема сецкања... плус тоа сеа ќе го имаш најновиот 10-ка оперативен систем.

Се надевам со новиот ќе има и нов интерфејс на фејсбук и инстаграм...

месинџерот на фб црпи ненормално многу батерија.

ако одиш на некој хај рејнџ телефон од фамилијата на нокиа нема да ти треба друга камера или дслр. ова ти е објаснато во кратки црти

кажи шо модел сакаш да купиш :)
Колку е тоа "ненормално многу" ? :D Инаку ако земам, би земал максимум 7XX модел.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Колку е тоа "ненормално многу" ? :D Инаку ако земам, би земал максимум 7XX модел.
па од телефонот зависи.... ама драстично ја исцрпува што е голема маана на апликацијата, е сега тоа зависи и од капацитетот на батеријата, колку поголем толку повеќе ти трае меѓутоа ќе си осетиш самиот со апликација, без апликација.[DOUBLEPOST=1427061326][/DOUBLEPOST]
:) Тргнав да ја земам 925 ката ама цурата кога ја извади 1020 ме уби. :) И ја земав 1020. :)
прекрасен телефон го користев три месеци и го продадов на член од форумов... убаво спакуван бомбончиќ :)
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
па од телефонот зависи.... ама драстично ја исцрпува што е голема маана на апликацијата, е сега тоа зависи и од капацитетот на батеријата, колку поголем толку повеќе ти трае меѓутоа ќе си осетиш самиот со апликација, без апликација.[DOUBLEPOST=1427061326][/DOUBLEPOST]

прекрасен телефон го користев три месеци и го продадов на член од форумов... убаво спакуван бомбончиќ :)
Си згрешил да знаеш што си го дал. :)
 
Член од
18 јуни 2008
Мислења
120
Поени од реакции
57
Добар избор ти е 930 само јас би се стрпил уште некој месец пошто има најава за нови телефони кај операториве. Мене ми прави мерак 640 и 640XL.

Со оглед дека сум нонстоп на него ми тера точно еден ден. Иначе имало периоди кога не сум го замарал воопшто и тогаш знаел да издржи до два дена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom