Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Dali igra uloga kvalitetot na razgovori ako e setiran telefonot na 2g?
Jas taka gi podesiv i na one i na t-mobile da rabotat na 2g zosto telefonot go koristam za razgovor, a drug tel imam za internet.
Mislam deka ova igra uloga samo na trajnosta na baterijata ako ne se lazam.
Преносот на разговор е независен од брзината на интернет конекцијата, ова 2г 3г се однесува само на брзина на интернетот и на VoIP разговори. За обичен разговор се користи друга технологија. Не би требало да има голема разлика помегу 2г и 3г за батеријата, ако не користиш интернет на него подобро целосно изгаси го data transfer така најдолго ќе ти трае
 

Quattro

Vorsprung durch Technik
Член од
9 јуни 2012
Мислења
80
Поени од реакции
32
Проблемот е сто двата броја имаат неограничени разговори, но немаат бесплатен интернет, а ги користам само за работа т.е. за разговори.
Во cellular+SIM подменито ставив data connection OFF и 3G connection OFF. Се надевам дека е доволно, а ако ми треба на нет за апдејт или слично преку Wi-Fi ќе спуштам.
Засега со прилично стандардно користење за разговори и чепкање низ менито вади просек ден и пол батеријата.
 
Член од
26 септември 2014
Мислења
21
Поени од реакции
6
A 4g ako odberam, poso retko niz grad da mi se stai na L? T.e doma retko, niz grad e pocesto, vikendov imav potreba od internet sharing pa sabotata recimo terase na E celo vreme i kinev nervi, vo nedela cel den na L i tuka tamu se vrakase po nekad na H. Valda do stabilnosta na Vip e toa. Se isplaka za baterijata da tera celo vreme 4g? :D
Па како и реков, зависи од регионот, и мрежата на Вип нее многу стабилна, за стабилна и јака мрежа се знае, Т-Мобиле, но имаат многу скапи интернет пакети. :(
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Лујџе имам 520ка... со новиот апдејте ми се појави иконка за фамозната Cortana арно ама ми вели sorry i still cant speak your language .. WTF ? има инсталирано English US i UK ,,, зошто нејќе да ми зборува?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Лујџе имам 520ка... со новиот апдејте ми се појави иконка за фамозната Cortana арно ама ми вели sorry i still cant speak your language .. WTF ? има инсталирано English US i UK ,,, зошто нејќе да ми зборува?
Regional settings како ти е? Да не ти е само тастатурата на англиски?
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Regional settings како ти е? Да не ти е само тастатурата на англиски?
Регионал ми беше Македонски со Италијански...
Regional settings како ти е? Да не ти е само тастатурата на англиски?
Ми беше вака Country/Region Македонија Regional Format Italian ... сега променив на Регион UK формат UK .. па сега пишува вака : Im afraid im not availible to help in your region with the language you chose.... а сега го снема и settings за да симнам други јазици у апликацијава.... боже сачувај ..
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Регионал ми беше Македонски со Италијански...

Ми беше вака Country/Region Македонија Regional Format Italian ... сега променив на Регион UK формат UK .. па сега пишува вака : Im afraid im not availible to help in your region with the language you chose.... а сега го снема и settings за да симнам други јазици у апликацијава.... боже сачувај ..
И регион и јазик намести на УСА
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Некој да ме просветли како да активирам quiet hours на lumia 520, се убив од барање низ менито никаде да ги најдам а очајно ми требаат. На најновата надградба (Denim) ми е телефончево.
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Некој да ме просветли како да активирам quiet hours на lumia 520, се убив од барање низ менито никаде да ги најдам а очајно ми требаат. На најновата надградба (Denim) ми е телефончево.
У settings и оди надоле ќе најдеш quiet hours. :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
У settings и оди надоле ќе најдеш quiet hours. :D
Изгледа треба да одам подоле од најдоле зашто немам таква опција се убив од барање, на милион страни гуглав пред да прашам мислев да не е скриена во некое мени

Иначе исто и на 630 се убив од барање ама не го најдов активирање на екран со double touch

Sent from my Nexus 7
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Изгледа треба да одам подоле од најдоле зашто немам таква опција се убив од барање, на милион страни гуглав пред да прашам мислев да не е скриена во некое мени

Иначе исто и на 630 се убив од барање ама не го најдов активирање на екран со double touch

Sent from my Nexus 7
И јас сум на denim.
630ка нема double tap to wake up.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.340
Поени од реакции
4.951
Ауу тоа double tap to wake up изгледа троши поприлично батерија.
На 630ката што ја имав споро се трошеше батеријата во Stand By мод и супер терав 2 и кусур дена...
Сега на 920кава вечер за вечер полнење причината ај до одредена доза и искористеност на ќелиите во батеријата али еве го глеам сега откако исклучив Tap to Wake процентите нејќат да мрднат 1% на саат. Претходно 10% за 1Час губев.
Највероватно таа функција го држи touch-от во постојан напон и си цица од батеријата.
Исто обавезно гасете ја Cortana во Battery Saver напрајте ја Not allowed. Секако ќе ја користите само за чалам пред друштво :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Апе апе батерија "допри го да стане" :D и тоа бајаги убаво си забележал:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom