Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Вчера одам до t-mobile за да направат сунет на картичка, и тие таму ме прашаа шо телефон користам (пошо да ми понудат маска или шо ти знам), и им кажувам 925ка и едниот вика: И ние продаваме лумии, ама никој не ги сака, сакаат само андроид. Почнав да му објаснувам дека секој што сака да земе евтин телефон ќе биде презадоволен затоа што нема да сецка, сите апликации што ќе ги има најскапиот ќе ги има и евтиниот, поддршка на софтвер на голем период итн итн, а они ме гледаат како телиња и само климаат со главата.
факт: народот нема појма од телефони, а ниту пак и овие што продаваат. 5/5 се изненадени кога им кажувам дека и најевтиниот лумиа нема да и сецка. :pos:

then i walked out like a boss.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
било кој од 520,530,630 ќе ти заврши работа нормално овие со 30 во ознакате се понови модели а може и 525 да го погледнеш ама мислам дека 630 то е најдобриот избор од наведениве а е во таа цена дури и поефтино. Со договори од операториве се наоѓа доста ефтино
530 и 630 во Т-Мобиле 0 денари, претплата 800.
За др. оператори не сум сигурна како се сега цените.[DOUBLEPOST=1418433698][/DOUBLEPOST]
Вчера одам до t-mobile за да направат сунет на картичка, и тие таму ме прашаа шо телефон користам (пошо да ми понудат маска или шо ти знам), и им кажувам 925ка и едниот вика: И ние продаваме лумии, ама никој не ги сака, сакаат само андроид. Почнав да му објаснувам дека секој што сака да земе евтин телефон ќе биде презадоволен затоа што нема да сецка, сите апликации што ќе ги има најскапиот ќе ги има и евтиниот, поддршка на софтвер на голем период итн итн, а они ме гледаат како телиња и само климаат со главата.
факт: народот нема појма од телефони, а ниту пак и овие што продаваат. 5/5 се изненадени кога им кажувам дека и најевтиниот лумиа нема да и сецка. :pos:

then i walked out like a boss.
А што очекуваш од луѓе за кои Galaxy Core e ,тоооп бе брааат,,?
Преплатен телефон, битно Galaxy има ;)

P.S. Да не се разбереме погрешно, користам Galaxy Tab 2, и веќе 2 ипол години не мрда.
Ама ова low end Galaxy телефониве, се прича сами за себе.[DOUBLEPOST=1418433837][/DOUBLEPOST]...
иначе сестра ми има 11 години, па ја интересираат различни работи кај еден телефон, гледам збеснала со XBox игрициве, не го попушта телефонот :) Вика дека нема нешто што кочи, се и работело одлично.
Башка талент е детево, со мојава камера треба да се потрудам добра слика да направам, она веќе за 2 дена си има солидна галерија :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
факт: народот нема појма од телефони, а ниту пак и овие што продаваат. 5/5 се изненадени кога им кажувам дека и најевтиниот лумиа нема да и сецка. :pos:

then i walked out like a boss.
користам лумиа 520 читај доле во постов
А што очекуваш од луѓе за кои Galaxy Core e ,тоооп бе брааат,,?
Преплатен телефон, битно Galaxy има ;)

P.S. Да не се разбереме погрешно, користам Galaxy Tab 2, и веќе 2 ипол години не мрда.
Ама ова low end Galaxy телефониве, се прича сами за себе.
Ок микрософт го достгнал речиси нивото на јаболкото, искрено треба да поработат на оперативниот систем уште малку повеќе за да го направат совршен но се на добар пат. Засега нивната работа се движи во позитивна насока постојано за разлика од нив од андроидиве и не сум нешто мн задоволен.
Користам Нексус 7 2013 што ги јаде за доручек андроид уредите што се вика според перформансите што ги дава не дека уредот не чини супер си е ама колку ресурси троши за да го постигне тоа е она што не му оди во корист. Кога една 520ка прави да изгледа како играчка за дечиња од градинка што да кажат оние со далеку подобри уреди од 520кава.
И на крај доагаме до јаболкницата, оперативниот систем им е она што микрософт треба да го достигне и мобилниот и оној за компјутери мора да научат дека добра оптимизација е клучот што ќе им ги отвори вратите. За мобилниот ОС ја научиле лекцијата само уште малку да поработат на дизајнот и некој ситни работи во функционалноста, додека на оној за компјутери е тука богами треба да се изнамачат за да се приближат до она што моментално е најдобриот ОС на пазарот во тој сектор.
Според досегашното искуство иако мобилниот ОС сеуште им го гледам како експеримент и во фаза на развој сметам дека е доста понапреден од моменталниот андроид.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
користам лумиа 520 читај доле во постов

Ок микрософт го достгнал речиси нивото на јаболкото, искрено треба да поработат на оперативниот систем уште малку повеќе за да го направат совршен но се на добар пат. Засега нивната работа се движи во позитивна насока постојано за разлика од нив од андроидиве и не сум нешто мн задоволен.
Користам Нексус 7 2013 што ги јаде за доручек андроид уредите што се вика според перформансите што ги дава не дека уредот не чини супер си е ама колку ресурси троши за да го постигне тоа е она што не му оди во корист. Кога една 520ка прави да изгледа како играчка за дечиња од градинка што да кажат оние со далеку подобри уреди од 520кава.
И на крај доагаме до јаболкницата, оперативниот систем им е она што микрософт треба да го достигне и мобилниот и оној за компјутери мора да научат дека добра оптимизација е клучот што ќе им ги отвори вратите. За мобилниот ОС ја научиле лекцијата само уште малку да поработат на дизајнот и некој ситни работи во функционалноста, додека на оној за компјутери е тука богами треба да се изнамачат за да се приближат до она што моментално е најдобриот ОС на пазарот во тој сектор.
Според досегашното искуство иако мобилниот ОС сеуште им го гледам како експеримент и во фаза на развој сметам дека е доста понапреден од моменталниот андроид.
За јаболкото не можам да коментирам, кратко време користев 4ка додека беше транзицијата од андроид на прозорче :)
Ама можам да кажам дека за тоа кратко време некако не ме ќеифна многу. За брзина ок, нема муабет, доста е user friendly, ама ете... можеби беше навика во прашање, ама претходно немам користено никаков windows телефон па немав проблем одма да се навикнам.
Некако јаболкото ми е за друг пазар можеби, самиот момент на се и сешто се плаќа, башка мора да синхронизираш со PC за обична музика да ставиш... налет.[DOUBLEPOST=1418439354][/DOUBLEPOST]Иначе, ако нешто ми ја наполни душава со убајни, е моментот каде што не морам да ги ,делитнувам, сите отворени апликации од ,таск менаџерот, - што е случај со андроид :)
Онака, само си бираш што смее да работи во позадина, све остало само со еден клик - папа :)
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Има некој некакво искуство со 820-ка?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Има некој некакво искуство со 820-ка?
Комшика моја го има постара жена па често ми е кај мене зашто знае да заебе нешто па треба да се оправа нели. Вака според она до сега телефончето е добро ама не гледам некоја голема разлика споредено со мојата 520ка на пример. Али колку што се секавам имаше троа подобра камера и има блиц.

Sent from my Nexus 7
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
za 630ka ako ima nekoj neka kaze pofalbi/poplaki kako ste zadovolni...?
Задоволна ептенски.
Зависи што очекуваш - пак:
- одлична брзина, нема сецкања, кочења итн.
- се што на андроид со слични перформанси сецка (или воопшто не се отвора) - тука немаш гајле - кај мене пример е Despicable Me - која што на таблетот 512 се мачи, на телефонот едвај мрда, меѓутоа на 630 лета, и Asphalt 8, која на, да речеме, неколку класи повисокиот Galaxy Grand Neo е тапа, тука е лудница.
- user friendly
- предобри preinstalled опции, најќеифна е Sleep Hours

Негативно е генерално камерата, која ептен не е ништо посебно, нема блиц, нема задна камера.


Меѓутоа за тие пари (а ако земаш од Т-Mobile веројатно ич пари) подобар нема да најдеш :)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Abe kaj da najdam od tie vo boja maskite, zolti, zeleni... i folii za ekran? Za 635?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Abe kaj da najdam od tie vo boja maskite, zolti, zeleni... i folii za ekran? Za 635?
Зелено пазарче и Алиекспрес.
Исто такво се, само едните се поефтини а другите поекспресни :)[DOUBLEPOST=1418601483][/DOUBLEPOST]Хинт, ако сакаш да се правиш важен, треба да има во онаа мобиџиџимиџарницата во Скопјанка, карши Тобако 2.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom