Nokia Lumia Windows Phone 8 телефони (генерална дискусија)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.402
Поени од реакции
4.889
Океј значи размислувам да пробам да си земам Windows телефон, и единствената причина што не сум го направил тоа досега е поради тоа што Андроидов ми е многу практичен со widget-и и други апликации што ми овозможуваат да правам се од десктопот за 1 секунда со еден допир.

Прашањето ми е, дали Windows телефоните го имаат ова како widget-и на десктопот каде што

1. можеш да менуваш дали телефонот да ти е на вибрации, да звони или да е на silent
2. flashlight widget - вклучи исклучи блиц на тел како светилка
3. wifi on/off widget
4. mobile internet on/off widget
5. USB tethering shortcut

Дали има добра кракувана навигација за Windows моб?

Благодарам однапред.
1. mozes
2. mozes
3. mozes
4. mozes
5. neznam

nemas potreba od krakuvana i besplatnata sto doaga so sekoj telefon raboti odlicno
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
И 5 можеш на WP10 а самите мапи си се супер немаш потреба од други бесплатната си спушташ Македонија и немаш потреба ни од интернет ;)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.402
Поени од реакции
4.889
da spodelite nekoi sto imate oficijalna kako wp10 kako e I prvicni impresii

kaj mene raboti odlicno na 640 xl, ama ne sum imal vreme da go razcepkam da vidam sto se ima novo
baterijata malku podobro mislam deka raboti barem po dosegasnata potrosuvacka, za drugi vpecatoci podocna da go rascepkam malku poveke
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
da spodelite nekoi sto imate oficijalna kako wp10 kako e I prvicni impresii

kaj mene raboti odlicno na 640 xl, ama ne sum imal vreme da go razcepkam da vidam sto se ima novo
baterijata malku podobro mislam deka raboti barem po dosegasnata potrosuvacka, za drugi vpecatoci podocna da go rascepkam malku poveke
Па засега не е ништо посебно. Кочи на моменти иако се поправи малку со новиве абдејти пошто на почетокот имаше често и црн екран. Апликациите не функционираат како на 8.1 и доста се бета верзија. Иначе користам 550.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.402
Поени од реакции
4.889
Па засега не е ништо посебно. Кочи на моменти иако се поправи малку со новиве абдејти пошто на почетокот имаше често и црн екран. Апликациите не функционираат како на 8.1 и доста се бета верзија. Иначе користам 550.
Да не има и некоја скриена функционалност, немам мн расчепкано а не користев бета за ова си чекав официјален апдејт да искочи

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Да не има и некоја скриена функционалност, немам мн расчепкано а не користев бета за ова си чекав официјален апдејт да искочи

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Не верувам дека има некоја скриена функционалност. Офисот го имаат добро средено како за телефон, имаат малку шминка ставено за разлика од 8.1, не знам како беше со 8.1 абдејти за програмите ама за 10 кава дефинитивно нема уопште. Многу некако програмиве се како од 2010 да речеме.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.402
Поени од реакции
4.889
Не верувам дека има некоја скриена функционалност. Офисот го имаат добро средено како за телефон, имаат малку шминка ставено за разлика од 8.1, не знам како беше со 8.1 абдејти за програмите ама за 10 кава дефинитивно нема уопште. Многу некако програмиве се како од 2010 да речеме.
Ауууу другар извини вака ама ти бе благо ретардиран да не си. У 2010 апликациите на другите платформи што ги имаше споредено со изгледот на овие ние што ги имаме беа светлосни години понапред
На апликациски ниво се осеќам како да користам виндоус 95
Иначе да ок е шминката ми ја фаќа око, ќе видиме понатака како ќе се покаже

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Ауууу другар извини вака ама ти бе благо ретардиран да не си. У 2010 апликациите на другите платформи што ги имаше споредено со изгледот на овие ние што ги имаме беа светлосни години понапред
На апликациски ниво се осеќам како да користам виндоус 95
Иначе да ок е шминката ми ја фаќа око, ќе видиме понатака како ќе се покаже

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Јебеш му матер во денешно време кој не е благо ретардиран?! Само ти кажав што мислам за 10-кава и како функционира од моја гледна точка.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Мене па паш мие топ 10ва у споредба со андроид мене ми е подобра искрено, а има уште ехе потенцијал да се развија
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.402
Поени од реакции
4.889
Јебеш му матер во денешно време кој не е благо ретардиран?! Само ти кажав што мислам за 10-кава и како функционира од моја гледна точка.
Да не ме сфати погрешно ама тоа беше заебанција за изгледот и функционалноста на апликациите зашто доста заостануваат. А тоа за како работи ОС ми е битно, и фала за искреното мислење.
Мене па паш мие топ 10ва у споредба со андроид мене ми е подобра искрено, а има уште ехе потенцијал да се развија
За дека е добар добар е, бар 8.1 беше супер, 10кава ќе почека за да ја оценам. Ама кога 8.1 во брзина можеше да се споредува со Нексус 7 2014 моделот што повеќе да кажеме. Супер им е оптимизирано се само уште некако да привлечат подобри девелопери за да ги средат подобро апликациите мислам дека имаат потенцијал во најмала рака да се рамо до рамо со андроид.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Да не ме сфати погрешно ама тоа беше заебанција за изгледот и функционалноста на апликациите зашто доста заостануваат. А тоа за како работи ОС ми е битно, и фала за искреното мислење.

За дека е добар добар е, бар 8.1 беше супер, 10кава ќе почека за да ја оценам. Ама кога 8.1 во брзина можеше да се споредува со Нексус 7 2014 моделот што повеќе да кажеме. Супер им е оптимизирано се само уште некако да привлечат подобри девелопери за да ги средат подобро апликациите мислам дека имаат потенцијал во најмала рака да се рамо до рамо со андроид.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
За апликациите ќе видиме на 10та зош е поотворен тип не е како 7та која беше скроз затворен тип на ОС (иначе од 2010 си ги користам јас ;) )
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Чекајте малце другари, искочи официјално 10ка за телефони.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.402
Поени од реакции
4.889
Чекајте малце другари, искочи официјално 10ка за телефони.
Искочи ама не за сите модели, додека за оние што се поддржани ако не ти го дава за надградба инсталирај update advisor апликација од микрософт стартувај ја и ако ти е компатибилен со искочената верзија ќе ти дозволи да го надградиш

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.337
Првпат гледам каков е вин 10 и имам поделени мислења.

Првин да им кажам браво за како ги средиле менито за сетинзите, на вин 8 беше само натрупана без врска и воопшто не можев да се снајдам иако го користам скоро 2 години овој оперативен систем. Сега изгледа многу поубаво, поестетски и пред се многу лесно за ракување, подобро мислам не можеле да го направат.

Им давам огромен минус за менито, воопшто не се потрудиле во овој дел. Додале само search и иконите ги ставиле лево. Овој дел мислам дека е најлош, делува збунувачки, грдо и создава одбивност спрема сите што првпат доаѓаат до допир со вин оперативниот. Мора да го подобрат овој дел ако сакаат да зграбат повеќе корисници.

Десткопот со tiles е минимално нашминкан и мислам дека тоа е тоа, не можат повеќе да сменат во тој дел. Дел од луѓето ќе го сакаат дел ќе го мразат ваквиот начин на десткоп. Мене на пример ми се допаѓа повеќе ваквиот тип него кај андроид и иос. Многу е по функционален и поубав на око, ти треба неколку недели дур се навикнеш на тоа како ти се подредени иконите, но послем тоа е многу полесно.

Исто така ја подобриле и тастатурата, порано борба водев ако тебаше да селктирам и да избришам некоја буква, додека сега е многу полесно. Нотификаците и шоркатите се подобрени. Направиле да со еден клик да ги добиеш сите шоркати, а не само четирите шоркати ( ви-фи, блутут, гпс ).
Делот кај phone calls и албумот не ми се допаѓа засега, но може со тек на време ќе го свикнам. Сторот е бајги проулепшан.

За брзината на вин 10 не можам да коментирам зошто имам 930, а подобар телефон кога е во прашање брзината мислам нема од овој. :D Сум го споредил со многу телефони и дефинитивно му нема рамен и многу луѓе се зачидиле како многу лесно и брзо функционира телефонов. Истот така и ретко се избагува, дали 4-5 пати од кога го имам. Едина мана му е ако го оставиш на сонце станува ептен жежок. Го имам телефонов скоро 2 години и мислам дека ќе го терам уште едно 4-5 години.

Но сепак главен проблем ќе им останат апликаците и овој проблем не верувам дека ќе се реши. Апликаците што се од микрософт се феноманални но останатото е крш. Фалат апликации но и тие што ги има 80% се недроботени и не упдејтувани со години. За тие како мене што користи најоснови апликации е супер, ама за тие што бараат нешто повеќе е проблем. ( Ова е за сите тие што плачат по снепчет :kuracc: )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom