Nokia Lumia 720 & Lumia 520

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Нокиа претстави денеска два нови телефони, кој и како си заслужуваат своја тема. Одиме прво од поефтиниот модел Lumia 520.


Телефонов е најефтиниот windows phone 8 од сите до сега, цената ќе биде достапна за сите и таа изнесува 139 евра. Се оечкува да започне со продажба месец Март, така да Април некаде би требало да биде достапен и кај нас во Македонија.

Technical profile

 • Operating System: Windows Phone 8
 • Networks: WCDMA 900/2100, 850/1900/2100, GSM/EDGE 850/900/1800/1900
 • Speed: 3G HSPA+ (21Mbps)
 • Memory: 512 MB RAM, 8 GB mass memory, support for microSD cards up to 64GB, 7GB free SkyDrive storage
 • Display: 4” IPS LCD WVGA (800 x 480 pixels) 16M colors, 2D hardened glass, super sensitive touch for fingernail and glove use
 • Processor: 1 GHz Dual Core Snapdragon™
 • Camera: 5Mpix autofocus, video recording HD 720p 30fps
 • Size: 119.9 x 64 x 9.9 mm* (*volume thickness)
 • Weight: 124g
 • Connectivity: WLAN IEEE802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, Integrated A-GPS, 3.5 mm audio connector, Micro USB with charging, USB 2.0 High Speed
 • Battery: 1430mAh
 • Audio: single digital microphone, 3.5mm AV connector, MP3 player
 • Colours: Yellow, red, cyan, white and black
Operating times

 • Talk time: up to 9.6 hours (on 3G)
 • Standby time: up to 360 hours

4 инчен екран,1 гхз дуал кор процесор, 512 мб рам. Доволно за да имате одлични перформанси на windows phone 8.Lumia 720

Ок ова е mid range телефонче кое богами ми се свиѓа. Не ми се даваат премногу пари за 920-ката ама ова ми е и повеќе од доволно.


Цената на овај телефон ќе биде 249 евра се очекува на продажба Март/Април. Тоа што е интересно кај овој телефон е што камерата му е f1.9 што би требало да значи дека би имале подобри фотографии навечер. Една од првите слики.

Technical profile

Networks:
 • GSM/EDGE: 850 (5)/900 (8)/1800 (3)/1900 (2) MHz
 • WCDMA: 850 (5)/900 (8)/1900 (2)/2100 (1) MHz
 • HSPA+: 21 Mbps, (Cat 14)
OS: Windows Phone 8, GDR1
CPU: MSM8227, 1.0 GHz
RAM: 512 MB
Storage: 8 GB + microSD Card Slot
Display: 4.3” ClearBlack WVGA LCD, 2.25 D Glass, Super Sensitive Touch
Camera:
 • Back: 6.7 MPIX, BSI, Auto-Focus, Carl Zeiss, LED flash, HD 720p @ at 30 fps
 • Front: Skype HD wide angle (1.3Mpix)
Connectivity: NFC, A-GPS+GLONASS, WLAN (2.4/5Ghz) a/b/g/n, µUSB, BT 3.0, 3D Accelerometer, Proximity, Magnetometer, Automatic Light Sensor. (No Gyroscope).
Battery: 2000 mAh battery + Wireless Charging Cover Accessory; standby 520hrs, talk time 13.5hrs
Audio: 2 HAAC (high-amplitude audio capture) mics, HD Voice (wideband audio, noise cancellation)
Size: 127.9 x 67.5 x 9mm
Weight: 128g
Colours:
 • Gloss: White
 • Matte: Red, Yellow, Cyan & Black


И двата телефони доаѓаат со технологијата од нокиа super sensitive touch што значи ќе можете да го користите екранот на допир како сакате.Да се напомене дека Lumia 720 има wide angle предна камера, тоа значи дека кога правите муабет на скајп ќе ве собере повеќе :).

 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Првиов има потенцијал да биде best-buy, на анандтек многу го фалат.
Со таа цена, јас не гледам ни една причина зошто некој би зел low end Андроид. Јас гарантирам дека и со тие перфонманси телефонот ќе лета како будала. Знаеш дека ќе си имаш апдејти наредните 18 месеци, земаш и ич се не замараш
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
1.306
Кај нас ни една Лумиа не донеле не па овие...Ужас оператори
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
250 евра за 720 contract-free? За 620ката бев загреан, али 720кава е бонбона... Браво за Нокиа, само напред.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.982
Поени од реакции
5.594
Уште да имаше 520 предна камера... али ај, и вака е супер. Веројатно мојот нареден телефон (y)
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Нокиа ќе се качи повторно на врвот :) Овој Lumia 520 во Македонија ќе лета ко алва, а камо ли на светскиот пазар :D
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Нокиа ќе се качи повторно на врвот :) Овој Lumia 520 во Македонија ќе лета ко алва, а камо ли на светскиот пазар :D
Нема да го донесат а и да го донесат поголема цена ќе има :D
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Нема да го донесат а и да го донесат поголема цена ќе има :D
Би била цената поголема за 20 е, можеби и повеќе , ипак не работам таму за да знам како се одвиваат цените :) Без разлика се исплаќаат телефониве за овие пари.
 
Член од
13 март 2012
Мислења
478
Поени од реакции
128
Кај нас ке дојде негде крајот на годината бидејки допрва треба да дојдат 920 и 820.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809

Kajgana Shop

На врв Bottom